Velikonoční mazanec podle naší babičky

Sn%C3%ADmek+obrazovky+2020-03-26+v%C2%A019.17.23.jpg

Ještě předtím, než vám představím jeden z nejpopulárnějších a nejtradičnějších českých velikonočních receptů, se zas podíváme trochu do historie. Mazanec se dle tradice peče na Bílou sobotu, která nám má připomínat pomazání Kristova těla a jeho uložení do hrobu. Od toho se odvíjí i jeho název. Mazanec je totiž nejstarším doloženým velikonočním pokrmem u nás.

Pro čeledníky se dřív připravoval pouze z obyčejného kynutého těsta, zatímco pro návštěvu byste měli mazanec obohatit o rozinky. Já se rozhodla pro druhý typ. Dělám ho vždy podle naší babičky. Tady máte její recept, kdybyste si ho také chtěli vyzkoušet. Pečení mazance se pak dá snadno spojit s přípravou velikonočních jidášů, na které na blogu také najdete recept.

Suroviny

1 kg polohrubé mouky
150 g cukru
500 ml mléka
160 g rozpuštěného másla
40 g droždí
3 žloutky
1 lžička soli
50 g nasekaných mandlí + 1 hrst na posypání
50 g rozinek
1 vejce na potření

 

Postup

Do části mléka rozdrobíme droždí, přidáme lžíci cukru a lžíci mouky a necháme na teplém místě vzejít kvásek. Utřeme žloutky s cukrem, které smícháme s bublajícím kváskem. Přidáme mouku se solí, cukrem, mandlemi a rozinkami, dolijeme vlahým mlékem a máslem a vypracujeme těsto. Z něj vytvoříme mazanec, který můžeme ozdobit po okraji copánkem z těsta, navrchu můžeme vykrojit křížek.

Hotový mazanec pomažeme vejcem, posypeme mandlemi a necháme na plechu 30 minut kynout.

Mazanec sázíme do vyhřáté trouby a pečeme ho 10 minut na 200 °C, poté snížíme teplotu na 180°C a dopečeme ho dalších 35–40 minut.

Další inspiraci na pečení najdete v knize Pečeme podle Herbáře sladce

Previous
Previous

Tradiční barvení velikonočních vajíček

Next
Next

Neodolatelný pastýřský koláč