Kuře piri piri
Kdo má rád pálivá jídla, teď si užije. Občas mi taková vzpruha chuťových pohárků přijde vhod a celé tělo se tak nějak zaktivizuje a probudí. Zlepší se mi často i nálada. Stejné pocity měli možná i portugalští osadníci na africkém kontinentu, kteří tuhle jemně pálivou pastu, marinádu či omáčku, chcete-li, prý v 15. století vymysleli. A pomazali jí kuře, které je ve střední Africe typickou surovinou. Do receptu použili místní pálivou papričku zvanou Ptačí oko (Bird’s Eye) a legendární pokrm byl na světě. O jeho původ se už 500 let přou Portugalci s Angolany a Mosambičany. Jedno je však jisté, obrovská obliba piri piri je neoddiskutovatelná. A co to vlastně znamená? Piri piri pojmenovává svahilsky pálivou papričku – Ptačí oko. Můžete ho občas najít i pod názvem peri-peri nebo peli-peli, což vyplývá z různé výslovnosti afrických jazyků. Ptačí oko se řadí mezi velmi pálivé papričky , ale i tak je dvakrát méně pálivé než odrůda Habanero. Ale proti gustu žádný dišputát a piri piri pastu si můžete vyrobit i z vaší vlastnoručně vypěstované oblíbené pálivky. Druhů a kultivarů chilli papriček je nepočítaně, takže vaše piri piri bude vždy originální. A vůbec nevadí, když si půjčí jméno Ptačího oka.
Suroviny
MASO
½ kuřete
2 stroužky česneku
3 lžíce olivového oleje
sůl
bylinná omáčka chimichurri k podávání
opečené brambory k podávání
PASTA PIRI PIRI
2–4 chilli papričky Ptačí oko nebo jiné podle chuti
2 stroužky česneku
1 cibule
1 chemicky neošetřený citron
1 lžička mleté sladké papriky
¼ lžička mletého bobkového listu
pár lístků bazalky
pár lístků oregana
pár lístků pelyňku
sůl a čerstvě mletý pepř
Postup
Kuře osolíme. Česnek oloupeme, prolisujeme, promícháme s olejem a směsí potřeme maso. Zakryjeme potravinářskou fólií a necháme 2 hodiny marinovat v lednici.
Chilli papričky zbavíme semínek, česnek a cibuli oloupeme a rozmixujeme se strouhanou citronovou kůrou a šťávou, kořením, bylinkami a špetkou soli a pepře dohladka.
Troubu předehřejeme na 200 °C a kuře pečeme 30 minut. Přeléváme ho vypečenou šťávou. Teplotu ztlumíme na 180 °C, potřeme kuře piri-piri omáčkou a pečeme ještě zhruba 20 minut, až bude maso měkké. Hlídáme, aby se maso nepřipalovalo, případně snížíme teplotu.
Podáváme s bylinkovou omáčkou chimichurri a opečenými bramborami.