Pečené bylinkové kuře

106 BYLINKOVE KUŘE_MG_4455.jpg

Ještě za první republiky se pečené kuře objevovalo jen v luxusních restauracích, občas v neděli v měšťanských domácnostech a na stole šlechty. Neexistovalo totiž kuře, jaké známe dnes - vyšlechtěné na brojlera, ale pouze kuře, které nedorostlo ve slepici. A ta byla pro denní snůšku vajec ceněna mnohem více. Z etických, ale i zdravotních důvodů už nejím kuřecí maso z velkochovů a ani si ho neobjednám v restauraci. Kupuji maso ze známé farmy nebo v biokvalitě a poslední léta si na statku v sezoně pár kuřat také odchováme. Jsou to brojleři z velké farmy, kteří však na naší zahradě dostanou volný prostor k pohybu na čerstvém vzduchu a příležitost k přirozenému způsobu chování a žití déle než šest týdnů, jak je zvykem v průmyslových velkochovech. Kuře tedy považujeme také za vzácnost a umíme si ho náležitě užít. 

Suroviny

1 kuře
2 snítky estragonu
1 hrst rozmarýnu 
4 lžíce másla
1 hrst tymiánu nebo jiných bylinek ze zahrady (yzop, meduňka, verbena, šalvěj, medvědí česnek)
1–2 palice česneku
2 lžíce rostlinného oleje
2 lžíce nadrobno nasekané pažitky
sůl 

 

Postup

Kuře omyjeme, osušíme, opatrně nařízneme u krku kůži a vložíme pod ní snítky estragonu a pár snítek rozmarýnu. Břišní dutinu vymažeme 1 lžící másla, osolíme, naplníme zbylými bylinkami a kuře položíme prsíčky nahoru do hlubšího pekáče.

Osolíme ho a obložíme stroužky česneku. Česnek můžeme nechat i vcelku a podélně ho rozříznout. Pekáč vložíme do trouby předehřáté na 220 °C. Zbylé máslo rozehřejeme a smícháme s olejem. 

Jakmile kuře začne zlátnout, potřeme ho máslem s olejem a otočíme tak, aby se opeklo ze všech stran. Zhruba po 15 minutách ztlumíme teplotu na 175 °C a každých 10 minut kuře potřeme máslem s olejem. Po dalších 30–45 minutách kuře otočíme a nepřestáváme ho potírat. Pokud už nemáme máslo s olejem, pomašlujeme ho vypečenou šťávou.

Pečeme dozlatova a doměkka, ještě zhruba 30 minut. Na posledních pět až deset minut ho opět otočíme prsíčky nahoru a necháme dopéct, tak bude kuře krásně pečené ze všech stran, křupavé a zároveň měkké a šťavnaté.

Vyjmeme ho a necháme 5–10 minut odpočinout pod alobalem, aby se šťávy v kuřeti vsákly zpět do masa. Naporcujeme a podáváme posypané pažitkou. 

TIP:

Pečené bylinkové kuře chutná nejlépe s vařenými bramborami posypanými pažitkou (uvařit je můžeme se snítkou libečku), s pečenou kořenovou zeleninou nebo slanými palačinkami nakrájenými na široké nudle. 

Další chutné recepty najdete v kuchařce Herbář ze zahrady přímo na talíř 2

Previous
Previous

Těstoviny s kadeřávkovým pestem

Next
Next

Červené pomeranče s jogurtovým sýrem labneh