Řepík lékařský, léčívá bylina panovníků

Dříve se bylině lidově přezdívalo „boží bič“ nebo „královna bylin“. Jejích léčivých schopností využívali i staří Egypťané. Řeč je o řepíku lékařském, univerzální léčivé bylině, kterou si oblíbí celá rodina.

repik.jpg

Tato vytrvalá byliny z čeledi Rosaceae (růžovité) může dorůstat výšky až 1 m. Listy i lodyha, na jejíž vrchu tvoří špičku žlutá kvítka, jsou pokryty jemnými chloupky. Stonky, podél kterých najdeme podlouhlé zubaté listy, vyrůstají ze spodní části lodyhy a tvoří přízemní růžici.

Nejnápadnější část rostliny je právě její špička, která míří k nebi. Špičku obtáčí jednoduché květy tvořené pěti okvětními lístky v prostředku s jemnými pestíky. Čím výše květy jsou, tím jsou mladší, ještě v rozpuku. První květy rostlina vydá v červnu a poslední třeba až v září. Pokud je květ opylen, brzy se z něj stane plod – semínko, které čeká nový život. Semínko je chlupaté a často za svým štěstím cestuje na srsti zvířat nebo na kalhotách turistů, kde se snadno zachytí.

unsplash-image-0tfz7ZoXaWc.jpg

Účinky

Agrimonia eupatoria, latinský název řepíku lékařského, je podle legendy odvozen od jména panovníka Mithridatese Eupatora (v českém překladu Mithridatése VI. Pontského). Ten žil v letech 132 př. n. l. do roku 63 př. n. l. na pobřeží Černého moře a kraloval Pontu, starověkému království. Podle legendy to byla právě bylina řepík lékařský, která panovníka ušetřila jisté smrti. Odvar z byliny vyléčil jeho nemocná játra. Kromě účinků, pro které řepík pěstujeme dodnes, tuto bylinu naše prabáby používaly také k zahnání očarování, proti průjmu a nespavosti i k nápravě impotence.

Rostlina obsahuje třísloviny, silice, kyseliny, železo, flavonoidy, hořčiny a další cenné látky. Díky tomu působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Užíváme ji jak zevně pomocí obkladů nebo koupelí pro zmírnění vyrážek či nehojících se ran, tak vnitřně pro podporu činnosti jater, trávicího systému, k uklidnění nervového systému a pro léčbu horních cest dýchacích.

Dnes zastává bylina zaslouženou úlohu v ústní hygieně preventivně i při akutním zánětu dásní. Kromě dásní vyléčí také zánět mandlí a krku. Svou léčivou úlohu bylina odvede také při výplachu nosu odvarem. Odvar nebo tinkturu se doporučuje kloktat, lze také používat ústní vodu či zubní pastu, které řepík obsahují. Kloktání odvaru z řepíku si oblíbili herci, zpěváci a učitelé, pomáhá jejich namáhaným hlasivkám.

Sběr a zpracování

Rostlině se daří jak v Evropě, tak na severu Afriky, v Severní Americe i v Asii, přesněji v jejím mírném pásu. Domovem řepíku jsou suchá a slunná stanoviště mezí. Najdeme ji na pastvinách i zapomenutých rumištích, na okraji lesů a cest i ve strmých jižních svazích.

Řepík v květu můžeme sbírat při procházce krajinou, bylinu lze pěstovat i na zahradách, kde se jí obvykle velmi daří. Nať je potřeba sušit v drobnějších svazcích, které zavěsíme na vzdušném místě, stonky můžeme také rozprostřít v tenké vrstvě na síto. A jak poznáme, že je nať dobře usušená a stále nese své léčivé schopnosti? Díky světlezelené barvě, kterou řepík neztratí ani jako zcela suchý.

Dokonale usušenou nať skladujeme v propustných papírových nebo látkových sáčcích. Bylinu poté používáme k přípravě nálevu. Na jeden šálek čaje postačí asi 1 lžička nalámané nati. Nálev je možné popíjet či kloktat a proplachovat jím dutiny.

Previous
Previous

Šalvěj, středomořská královna apatyk

Next
Next

Heřmánek, univerzální bylina na neduhy