Heřmánek, univerzální bylina na neduhy
Heřmánku se daří jak ve volné přírodě, tak na našich zahrádkách. Proto se rozhodně vyplatí si tuto léčivou bylinku vysít na záhon nebo do truhlíku za okno. Květy doma snadno usušíte, a zajistíte si tak zásobu bylinky, která umí tišit bolesti i pocuchané nervy.
Tomu, kdo nezná heřmánek, bychom ho mohli popsat asi takto: je to jemná bylina, jejíž stonek se pár centimetrů nad zemí začne větvit. Podél těchto rozvětvených stonků vyrůstají řídce členité listy a na jejich vrchu začne pučet drobný květ. Tento květ se zdá být na první pohled jednoduchý: uprostřed žlutý a vypouklý, okolo opatřený bílými okvětními lístky. Při bližším prozkoumání je však možné zjistit, že je lůžko tvořeno nespočtem drobných trubkovitých žlutých kvítků. Čím je lůžko květu zralejší, otevírají se v něm jednotlivé drobné květy, a tím je vypouklejší. Heřmánek kvete od června do září. Jemně, sladce voní.
Účinky
Podobně jako u šalvěje i jméno heřmánku, latinsky Matricaria chamomilla, je odvozeno od léčivých schopností byliny. Heřmánek dříve často doprovázel budoucí matky v těhotenství a pomáhal zmírňovat jejich ženské obtíže. Jeho rodové jméno zní Matricaria a je vyvozeno z latinského slova mater čili matka. V antickém Řecku léčili heřmánkovým olejem rány, starým Egypťanům připomínal jeho květ slunce, a tak bylinu zasvětili bohu slunce Ré.
Obsahuje mnoho účinných látek, převážně modrou silici, hořčiny, kumariny, flavonoidy a vitaminy C a B. S trochou nadsázky můžeme říci, že díky unikátnímu složení látek má bylina všestranné použití. Heřmánek působí proti zánětům a některým mikrobům, uvolňuje křeče a zmírňuje bolest. Můžeme jím léčit neduhy od nachlazení přes nepravidelnou menstruaci a rány na kůži až po zmírnění úzkostlivých stavů.
Díky schopnosti léčit záněty působí kloktání nálevu blahodárně proti zánětům v ústní dutině, kterou zároveň dezinfikuje. Umí zmírnit bolesti, a tím zeslabuje nepříjemné pocity spojené s problémy v ústech. Proto na heřmánek myslete při zánětech v ústech i v krku.
Sběr a zpracování
Z heřmánku sbíráme pouze květy, a to ve chvíli, kdy jsou okvětní lístky rozprostřeny rovně okolo středu květu. Sesbírané květy sušíme v tenké vrstvě na suchém, stinném a dobře větraném místě. Ze sušeného heřmánku připravujeme nálev, který je možné popíjet nebo kloktat. Nálev vždy připravujeme čerstvý, nesvědčí mu, když dlouho stojí.