Poznejte české tradice zpracování léčivých bylin, které fungují až dodnes
Od dob prvního kartáčku vyrobeného z větvičky léčivého stromu se podnes v péči o zuby mnohé změnilo. To ověřené však zůstává stejné. Příroda nám nadělila účinné léčivé byliny, stačilo je pouze objevit a dobře zpracovat. V tom máme v ČR bohatou tradici, o kterou se stará i česká firma Herbadent.
Herbadent poskytuje zákazníkům účinnou bylinnou péči o ústní dutinu a celkové zdraví v podobě dentálních produktů a medicinálních vín vyrobených z léčivých bylin. O síle Roztoku na dásně tvořeného podle 60 let staré receptury se můžete dočíst zde. Kromě českých bylin firma zpracovává také exotické léčivé byliny, z nichž tvoří podle 120 let starého receptu medicinální vína. Co tato medicinální vína umí, se dočtete zde. Důležité je dodržet kvalitu bylin a zákonitosti jejich zpracování. Pojďme se podívat, jak firma kvalitu bylin hlídá a jakým způsobem léčivé rostliny zpracovává.
Ověřené receptury a kvalitní byliny jako základ tradice
Vzhledem k tomu, že je tradiční Roztok na dásně registrovaným léčivem, musí suroviny pro jeho výrobu podléhat standardům farmaceutické výrobní praxe a českému lékopisu. V praxi to znamená, že každá vypěstovaná a usušená bylina je opatřena certifikátem a musí být skladována a transportována podle definovaných podmínek. Ty určují jak míru vlhkosti prostor pro skladování a přepravu, tak jejich teplotu. Díky tomu je zaručeno, že kvalita byliny zůstane nenarušena.
Kvalita bylin českých i exotických odpovídá farmaceutické kvalitě a je pravidelně kontrolována laboratořemi schválenými Státním ústavem pro výrobu léčiv. Kromě toho je každá šarže bylin před použitím otestována na případný obsah těžkých kovů, pesticidů, aflatoxinů a dalších látek. V případě, že by testy odhalily pochybnou kvalitu šarže, byliny by se do výroby vůbec nedostaly. A i když není místo původu bylin při jejich výběru rozhodující, český dodavatel má vždy bod navíc.
„Byliny se snažíme kupovat od tuzemských dodavatelů a slad na výrobu vín je český vždy,“ říká Pavel Smažík, stomatolog a majitel Herbadentu. Zároveň dodává: „Co se týče množství bylin, jedná se o vyšší stovky kilogramů, které za rok od našich dodavatelů odebíráme a ze kterých naše produkty vyrábíme. Extrakt z bylin lékopisné kvality se následně používá jako základ všech dentálních přípravků Herbadent. Ať už jsou to gely na dásně, zubní pasty nebo ústní vody, všechny obsahují stejný extrakt ze sedmi léčivých bylin.“
Přísný proces zpracování bylin a zrání léčebného preparátu
Podle receptů bratrů Svatků, zakladatelů bylinné tradice firmy, a jejich pokračovatele Dr. Karmazína byly vytvořeny přesně schválené výrobní postupy, které zároveň odpovídají modernímu přístupu a kontrolám, podle kterých se dnes byliny zpracovávají. Než se z bylin stane bylinný preparát pro léčbu obtíží v ústní dutině, projdou procesem s extrémně přísnými standardy.
Nejprve je potřeba sušené byliny podle jasně daného pořadí nasypat do předem připravených maceračních kádí, kde se poté zalévají roztokem vody a lihu. Káď se následně zavře a byliny se v ní nechají několik týdnů macerovat. „Používáme stále stejných sedm léčivých bylin, které Dr. Karmazín při vzniku receptu v 60. letech minulého století určil jako stěžejní: mátu peprnou, mochnu nátržník, heřmánek pravý, šalvěj lékařskou, hřebíček, řepík lékařský a fenykl obecný. Kdo se v bylinách vyzná, ví, že každá z nich má své účinky, ať už jsou protizánětlivé, antibakteriální či jinak léčivé,“ vysvětluje proces zpracování majitel Pavel Smažík.
Když se po několika týdnech káď plná bylin otevře, line se ven specifická vůně macerátu. Tuto tekutinu je nutné přečerpat do stabilizační kádě a přidat do ní další ingredience. Tím nastává proces homogenizace, takzvaného ustálení macerátu a dokonalého propojení všech složek.
Když je proces dovršen, může dojít k přečerpání bylinného extraktu do průhledných skleněných tanků, které byly před desítkami let vyrobeny přímo k tomuto účelu. Tam si byliny v klidu poleží další měsíce. Během této doby získá koncentrát svou charakteristickou tmavou barvu, která odkazuje na výraznou léčivou sílu a vysokou kvalitu tohoto bylinného extraktu.
Hýčkaný koncentrát, na jehož zrání nikdo nespěchal, je následně přidáván jako hlavní aktivní a léčivá složka do směsí pro výrobu zubních past, gelů, ústních vod a roztoků. Byla by opravdu škoda výsledné výrobky z takto kvalitního přírodního koncentrátu zkazit nekvalitními surovinami. Protože dnes již víme, že chemické složky v kosmetice negativně působí na náš organismus, v Herbadentu do nich nejsou přidávány žádné agresivní abrazivní nebo pěnivé látky, které mohou při dlouhodobém užívání podráždit dásně a sliznice ústní dutiny. Bylinné preparáty mají široké využijí při péči o zdraví, a to i u citlivějších osob.
Sladová vína a jejich zrání ve stoletých dubových sudech
Výroba bylinných preparátů pro léčbu ústní dutiny i sladových vín po celou dobu podléhá kontrolám akreditovaných laboratoří. Také exotické byliny se musí zpracovat procesem macerace, tedy vylouhování. Dochází k tomu ve speciálním maceračním zařízení zvaném perkolátor po dobu několika měsíců. Kromě receptury je zde dodrženo i původní místo výroby. Bratři Svatkové před 120 lety založili výrobnu sladových vín na Smíchově, kde po maceraci víno v dubových sudech zraje dodnes. Dubové sudy mají samozřejmě při zrání svůj význam – dodají léčivému moku unikátní chuť.
A pokud by vás zajímalo, co kromě exotických bylin medicinální vína obsahují, bylo nám prozrazeno, že se jedná o sladový výtažek, sacharózu, vodu a kvasinky. Detailní recept si však Herbadent střeží jako tajemství, které po těch více než 120 let stále nebylo prozrazeno.