Kam až sahají počátky lázeňství a relaxačních koupelí

Léčebné koupele jsou staré více než 2 000 let. Jejich účinky na lidské tělo napříč historií jsou tak významné, že si zasloužily i svůj vlastní vědecký obor – balneologii. Tato věda se zabývá vlivem léčivých vod nebo lázní na lidský organismus. Proč se neinspirovat kulturami, o kterých víme, že si na lázeňství a na péči o sebe sama nechávali velmi záležet?

Vyobrazení římských lázní malířem Emmanuelem Oberhausenem

Vyobrazení římských lázní malířem Emmanuelem Oberhausenem

Pokud si dnes chceme dopřát léčivé koupele, je pro nás samozřejmostí vydat se do jednoho z mnoha lázeňských domů nebo si mysl i tělo uklidňující lázeň dopřát v pohodlí domova. Stačí k tomu příjemná atmosféra a správné bylinné přísady do koupele v podobě solí či pěn. Odkud ale zvyk léčit koupelemi neduhy těla i duše vlastně pochází? 

Starověké Řecko a Řím

Za dob antického Říma byly veřejné lázně jedním ze základů demokratické civilizace. Lidé se zde nejen myli, ale i socializovali, bavili se či řešili politiku. Nejprve se v lázních lidé zahalovali, později však bylo zvykem se po vstupu obnažit. Mohla se tu shromažďovat obě pohlaví, scházely se zde všechny sociální vrstvy, dokonce i otroci.

Obvyklé byly bahenní obklady a popíjení minerální vody. Římané si potrpěli na depilaci těla pomocí pinzet nebo pryskyřice. Oblíbené byly také koupele v mléce. Ty si dopřávala například manželka císaře Nerona, aby posílila svůj půvab. 

Znovu objevení blahodárných koupelí

Nejen Evropa, ale i Blízký a Střední východ si v lázeňství libovaly. Lázně tu byly vyhledávané již ve středověku a poukazovaly na vysokou míru čistoty tehdejších obyvatel. Říká se, že zdejší úroveň lázeňství objevili zatuchlí šlechtici a jejich vojáci při křížových výpravách. Lázeňské koupele si však ve středověkém světě nemohl dovolit každý. 

Na počátku novověku nastal obrat. Byl kladen důraz na poznání člověka a péči o něj, lázeňské kůry se dokonce začaly předepisovat u lékařů. Někde se koupele v lázeňských domech kombinovaly s jídlem. Například v Německu byly v té době lázně, ve kterých bychom našli v teplé vodě postavené dlouhé stoly, u kterých hodovaly nahé páry. V lázních se odehrával bohatý společenský život, byly například místem pro uzavírání obchodů. Preferovány byly hlavně pro celkovou regeneraci organismu.

Do koupelí se tehdy přidávaly různé minerální, bromové a jodové soli, kamenec a další minerály. Učenci nezapomínali ani na bylinkové extrakty, oleje a výluhy. Při procedurách bylo stále oblíbené také použití bahna a rašeliny. 

Rozvoj lázeňství u nás

K významnému rozvoji lázeňství v Čechách došlo až během 19. století. Založení prvních lázeňských domů se však datuje již od dob Marie Terezie, tedy o 100 let dříve. 

Naše domovina se stala jak vyhlášeným místem pro léčbu v lázních, tak inspirací v metodách a učení postupů balneologie, jež byly už tehdy vyučovány na pražské univerzitě. K našim nejvýznamnějším objevitelům lázeňských léčebných procedur patří Vincenc Priessnitz, který vytvořil základy vodoléčby. Zanechal po sobě účinný typ obkladu, který zrychluje hojivé procesy v těle. Říkáme mu Priessnitzův obklad, dodnes je lékaři doporučovaný a při domácí léčbě hojně používaný. 

Dámská sprcha a masáž – 1910

Dámská sprcha a masáž – 1910

Kromě tvorby a zlepšování procedur byl kladen důraz také na budování rozsáhlých a okázalých komplexů v Poděbradech a na západě Čech. Pobyty v lázních inspirovaly nejednu uměleckou duši. Západním Čechám, tamní přírodě i bohaté lázeňské kultuře ve Františkových a Mariánských lázních přišel na chuť například Johann Wolfgang Goethe. Jeho dílo bylo zdejším geniem loci významně ovlivněno. Tuto skutečnost můžeme brát jako důkaz toho, jak je péče o sebe samu důležitá nejen po fyzické stránce, ale také z pohledu duchovního. 

Pohodlná současnost

Dnes už nemusíme být odkázáni pouze na lázeňská města nebo wellness centra. Nikdy nebylo snazší připravit si vlastní lázeňskou koupel doma. Můžeme si namíchat svůj domácí výběr bylinek nebo jen z nabídky obchodů vybrat vhodnou bylinnou koupel či sůl podle nálady a zamýšleného účinku a „naložit se“ do vany. A třeba si k tomu i připravit menší hostinu, jako to dělávali ve zmíněném novověku...

Previous
Previous

Tajemství unikátního bylinného roztoku Dr. Karmazína

Next
Next

Tajemné setkání s Mattioliho herbářem