Nejen bylinná péče o zdraví zubů a dutiny ústní vašich dětí

Péče o chrup dítěte začíná dokonce před jeho narozením. Maminka ovlivňuje stav zoubků dítěte již v prenatální věku, neboť zoubky plodu se začínají vyvíjet již v tomto období. Zuby jsou tvrdou tkání, která je stavěna z látek, které maminka přijímá ve stravě a prostupují do plodu. Zdravá a vyvážená strava je tak prospěšná jak mamince, tak doposud nenarozenému dítěti.

BU9A9323.jpg

Dnes dokonce existuje vědecká studie, které naznačuje, že způsob porodu má vliv na složení mikroflóry v dutině ústní. Ukazuje se, že přirozený porod je pro miminka v tomto směru lepší variantou.

Již od narození dítěte přichází okamžiky, na které by měli rodiče myslet a snažit se jich vyvarovat. Asi každý z nás se v životě přistihl, že dítěti olízl lžičku či dudlík. Pokud se těchto momentů vyvarujeme, zamezíme přenosu našich bakterií do batolecího organismu, který na takové bakterie ještě není připravený.

Starání o zoubky začíná v okamžiku, kdy se prořežou

Prevence zubních kazů u malých dětí znamená jednu základní věc: omezení pokrmů a nápojů, ve kterých se vyskytují cukry. Ty jsou živnou půdou pro bakterie, které mohou svým působením zapříčinit vznik zubního kazu. Omezte proto u dětí sladkosti, slazené nápoje a další pochutiny, které cukry obsahují.

Podobně na zoubky působí i cukr v mateřském mléce. Po každém kojení nechte dítě odpočívat, aby se mu ústa vyčistila přirozeně slinami. Myslete na to, aby kojení nebylo nepřetržité.

Druhou důležitou prevencí kažení zoubků je jejich čištění, což u batolat probíhá setřením plaku ze zoubků – děťátku to může být nepříjemné, ale lze z toho udělat hru. Dnes existují např. prstové kartáčky. Je dobré naučit děťátko, že mu do úst saháme, pak se i lépe učí vlastnímu čištění zubů v pozdějším věku.

Kolem druhého roku věku přichází chvíle, kdy by se měl začít používat zubní kartáček. Můžeme samozřejmě nechat děťátko, aby si s kartáčkem v ústech hrálo, ale nejedná se o čištění. Za to jsme odpovědní my, rodiče, a to až do věku 10 let dítěte. Do té doby není reálné očekávat, že dítě bude dostatečně schopné a pečlivé, aby si čistilo zuby kvalitně. Každý rodič by měl při čistění zubů dítěte být přítomen a zuby dítěti dočišťovat. Není to zatím zcela běžná praxe, ale stále více rodičů se dočišťování věnuje.

Ústa nejsou jen zuby – u dětí téměř nevznikají problémy. Děti netrpí na afty či záněty dásní. V případě výrazného zanedbání ústní hygieny může dojít, kvůli hromadění bakterií, k zanícení dásně, které je pro dítě stejně bolestivé jako pro dospělého.

Co se zubů dítěte týká, nejsou křehčí než zuby dospělého. Pro příjemnější pocit malého dítěte je však vhodné používat kartáček s měkkými vlákny. Doporučuje se to i z důvodu, že na rozdíl od zubu jsou dásně a sliznice v dětské dutině ústní jemnější než u rodičů.

Rodiče se často ptají na zubní pastu pro děti. Zubní pasta je příjemným doplňkem čištění, někteří rodiče kupují dětem pasty ochucené, oslazené, aby jim chutnaly a používaly je. Stejně tak kupují pasty s pěnidly v přesvědčení, že pokud pasta začala pěnit, zoubky jsou čisté. Oboje je daleko od vhodné praxe. Raději zvolte variantu čištění zoubků bez pasty, pokud dítěti nechutná, a pomalu jej na ni zvykejte. Je to lepší, než když volíte pastu s umělou příchutí. To samé platí o pěnidlech – je dobré se naučit, že zubní plak se odstraní díky trpělivosti, ne díky tomu, že se v ústech vytvoří bubliny, jakkoliv je to zábavné.

Proč se vlastně do past přidává fluorid?

Ionty fluoru dokážou proniknout do skloviny a zpevnit ji. Odolná sklovina je pak lépe chráněna před průnikem kyselin, které způsobují zubní kaz.

Často se řeší obsah fluoridu v pastách, ale vězte, že pokud vaše dítě nespořádá celou tubu pasty jako pochoutku, tak mu množství fluoridu nemůže ublížit. Naopak si troufáme říct, že vyhýbat se fluoridu, a nezpevňovat tak zubní sklovinu, je větší nebezpečí než možné negativní vlivy fluoridu na organismus. V dětských pastách je množství fluoridu navíc sníženo na zhruba polovinu dávky oproti pastě pro dospělé.

Proč bedlivě pečovat o mléčné zuby?

Odpověď je jednoduchá. Kolik lidí mělo problémy s již prvními stoličkami? Velká část z nás. Jedná se první stálé zuby, které se vyklubou, a často jsou postiženy zkaženými mléčnými zuby. Ještě jednou si připomeňme, že bakterie, které napadly první zoubky, mohou přejít i na druhé zuby.

A navíc – pokud má dítě kaz a vy to nepoznáte, jsou pro něj čištění zubů či konzumace jídla bolestivé a traumatizující. Věnujte proto péči již prvním zoubkům dítěte, protože nejenže se vyhnete následným problémům i s druhými zuby, ale také naučíte dítě správným návykům péče o chrup.

A jak často čistit zuby u dětí (nebo pak i u dospělých)? Podle všech dlouhodobých studiích je zažitý systém čištění dvakrát denně dostačující. Nesmí se zapomínat na večerní čištění, aby ústa šla spát bez bakterií. Ranní čištění zase slouží k odstranění bakterií, ale také k osvěžení dechu.

Mají se čistit dětem zuby po každém jídle?

Ne, to není nutné, protože zuby se během dne čistí i samy za pomoci slin, které v ústech přirozeně vytváříme. Tvorbu slin lze podpořit i žvýkáním. Dětem můžete žvýkačky dopřát, pokud jsou s xylitolem. Tyto žvýkačky neobsahují cukr, a tak nepodporují tvorbu zubního kazu. Jen nenechte dítě žvýkačku používat moc dlouho – žvýkačka do sebe totiž jako houba natáhne bakterie, které chcete z úst dostat pryč. Po chvíli je tedy dobré ji vyplivnout. A pokud se bojíte, že žvýkačka vytáhne zubní plombu, vězte, že taková plomba by dávno v ústech neměla co dělat.

A co zuby a genetika? Může rodič za zkažené zuby svých dětí? Genetika v tomto roli téměř nehraje. Je odpovědností rodiče naučit dítě čistit si zuby správně a aktivně mu s jejich čištěním pomoci. Zároveň je potřeba začít při prvních zubech dítěte navštěvovat zubaře, který by měl ideálně působit jako revizor zubů. Měl by zoubky zkontrolovat a vystavit potvrzení, že jsou v pořádku. Dítě by mělo odcházet hrdé na to, že čistí své zoubky dobře. Zubař navíc dokáže odhalit možné potenciální problémy v ústech dítěte, které vy jako rodič nemůžete poznat.

Pro výuku správného čištění doporučujeme využít služeb dentální hygieny. Při ní se od kvalifikovaného personálu dozvíte správné postupy péče o zuby. Někteří z hygienistů se specializují na děti – nechají je v křesle vyhrát s nástroji, ukážou jim na modelech zvířátek zoubky a jak je čistit, naučí děti hrou správnému přístupu. Věřte, že takto strávená hodina bude pro vás i pro vašeho potomka výhodnou investicí.

A co další pomůcky?

Při správné technice čištění a dobrém postavení zubů není nutné používat žádné další pomůcky. Správně vybraný dětský zubní kartáček se díky vhodné velikosti a tvaru dostane na všechna potřebná místa. Pokud by bylo nutné využívat další pomůcky, indikuje tuto potřebu zubař či dentální hygienista.

Co dělat, když se stane neštěstí jako uražený zub?

Možná je to pro mnohé z nás nepředstavitelné, ale vrátit vyražený zub zpět na své místo nebo slepit zub uražený je možné. Pokud by k poškození zubu došlo, nečistěte jej. Pro jeho uchování až do zubařského zásahu mějte doma, ve škole či ve sportovním klubu speciální SOS roztok, do kterého zub dáte. Spolu s dítětem co nejdříve navštivte zubaře, který situaci vyřeší.

Zdravý zub se nekazí. Buďte zodpovědní a dočišťujte dětem zuby do věku (asi do 10 let), kdy je dítě naprosto samostatné a trpělivé. Věnujme se prevenci a pravidelně kontrolujme naši péči o zuby prostřednictvím návštěv zubaře a zubní hygieny.

Previous
Previous

Medová maska z pylu

Next
Next

Exotické byliny z tradičních receptur medicinálních vín