Exotické byliny z tradičních receptur medicinálních vín

Na celém světě se používá k léčení asi 10 000 rostlin. U nás je to kolem 800, přičemž běžně využíváme léčivou sílu zhruba 200 druhů bylin. Kromě těch tradičních, které rostou na našich zahrádkách a v české přírodě, existuje přirozeně mnoho dalších bylin celého světa, které mají tak specifické léčebné vlastnosti, že je „našimi“ bylinkami nemůžeme nahradit. Pojďme si představit tři exotické byliny, které mají pozitivní vliv na lidský organismus.

BU9A8817.jpg

Heřmánek pravý, šalvěj lékařská, máta peprná nebo hluchavka bílá jsou v našich končinách dobře známé léčivé bylinky, které nás provázejí životem již od dětství. Jedna tiší bolavé břicho, další léčí zánět v ústech a jiná uklidňuje mysl před spaním. Ale co když se řekne řemdihák plstnatý, chinovník lékařský nebo třeba marsdénie kondurangová? Jedná se o exotické byliny, které se používají například v tradičních medicinálních vínech. Co se pod těmito nápaditými názvy bylin skrývá za rostliny a jaké mají účinky na náš organismus? 

Vilcacora, kouzelná liána z Amazonie

Řemdihák plstnatý je ve světě znám pod jménem Vilcacora (latinsky Uncaria tomentosa). Jedná se o popínavou liánu deštných pralesů Amazonie, která se obtáčí a šplhá po kmenech stromů až do výšky 30 metrů. Kromě podlouhlých lesklých listů je rostlina vybavena také výběžky ve tvaru drápů. Podle nich se jí lidově říká kočičí dráp.

Domorodí léčitelé znají léčivé účinky byliny díky používání jejich dávnými předky, Evropané se je učí poznávat zhruba od 80. let minulého století. Dnes již víme, že tato exotická bylina obsahuje kromě dalších složek také alkaloidy, které napomáhají k lepší imunitě vůči chorobám. Zároveň léčí chronické záněty. U nás doma můžeme amazonskou liánu okusit v podobě léčivého, stejnojmenného medicinálního vína Vilcacora. Můžeme ho pít každý den k posílení přirozené obranyschopnosti organismu, pomáhá dokonce při únavovém syndromu. Doporučené dávkování je 1–3× denně po 50 ml. Rostlinu je možné užívat také ve formě doplňku stravy nebo tinktury.

Vilcacora medicinální víno na imunitu s výtažkem z amazonské liány Uncaria Tomentosa

Vilcacora medicinální víno na imunitu s výtažkem z amazonské liány Uncaria Tomentosa

Chinovník lékařský, lék domorodých indiánů z Jižní Ameriky

Whatever it is, the way you tell your story online can make all the difference.

V tropických pralesech oblasti Kostariky nebo Bolívie najdete drobný strom s oválnými podélně rýhovanými listy a bohatým růžovým květenstvím ve tvaru kalichů uspořádaného do hroznu. Květy dozrávají v tobolku plnou drobných semen. Jedná se o léčivou rostlinu chinovník lékařský, latinsky nazvaný Cinchona officinalis.

Nejvíce zkušeností s léčebnými účinky chinovníku lékařského mají samozřejmě domorodí indiáni, obyvatelé Jižní Ameriky. Ti sbírají kůru stromu a připravují z ní léčiva ke snížení horečky. Po objevení Střední a Jižní Ameriky se blahodárná kůra dostala přes oceán i do Evropy, kde její účinky zkoumali jezuité. Právě oni zjistili, že kůra chinovníku pomáhá při léčbě malárie. Až o několik století později se přišlo na to, že za léčivými schopnostmi stojí látka, kterou dnes známe pod označením chinin. 

Extrakt z chinovníku lékařského se skrývá v lahvích tradičního medicinálního vína Maltoferrochin, které je navíc obohacené o ionty železa. Extrakt z kůry chinovníku podporuje tvorbu žaludečních šťáv, což umožňuje lidskému tělu snazší vstřebávání železa v trávicím traktu. Díky tomu je toto medicinální víno výborným doplňkem při léčbě chudokrevnosti. Doporučená konzumace je 50 ml 1–2× denně. Takové dávkování zajistí posílení tvorby červených krvinek.

Marsdénie kondurangová, přirozený lék na podrážděný žaludek a nervozitu

V hluboké džungli deštných pralesů v západní hornaté oblasti Jižní Ameriky roste další léčivá bylina, která nese latinský název Marsdenia condurango. Jedná se o plazivý keř, který najdeme v nadmořské výšce 2 000–3 000 m. n. m. Jeho větve mohou dorůstat délky až 10 m. Stonek dřevnatí a vyrůstají z něj poměrně malé krásně zelené listy. Rostlinu také pokrývají nenápadné hnědozelené trubkovité květy, ze kterých brzy vzniká měchovitý plod se spoustou jemně ochmýřených semínek. 

Domorodci si rostlinu velmi cení a léčí s ní všemožné zažívací obtíže spojené se žaludkem, slinivkou nebo játry. Západnímu světu byly terapeutické účinky této dřeviny představeny v druhé polovině 19. století. Vědci ze Spojených států a později i Evropy zjistili, že její kůra působí proti celé škále obtíží. Hlavním účinkem této blahodárné rostliny je zklidnění podrážděného zažívacího traktu. Působí proti bolesti, plynatosti, podporuje chuť k jídlu a také trávení. V medicinálním vínu Condurango, které je vhodné používat třeba jako aperitiv, jsou využity právě zklidňující účinky marsdénie kondurangové. Blahodárné působení tohoto vína oceníte v situacích, kdy máte žaludek podrážděný nevhodnou dietou nebo třeba nervozitou. Pro terapeutické účinky lze Condurango užívat až 3× denně po 50 ml.

Previous
Previous

Nejen bylinná péče o zdraví zubů a dutiny ústní vašich dětí

Next
Next

Od popele po bylinné pasty. Poznejte historii čištění zubů