Tradiční česká medicinální vína, která léčí od dob Rakouska-Uherska
První povolení k výrobě bylinných preparátů vydávalo dnešní značce Herbadent ještě Rakousko-Uhersko. Rychlý nástup mezi zákazníky, obliba medicinálních vín i jejich ocenění vystřídalo pasivní a dlouhé období socialismu. I to však přineslo nový vítr, na který dnes značka sebevědomě navazuje.
Vyrobeno z bylin. Tak zní slogan značky Herbadent. Podle současného ředitele, stomatologa Pavla Smažíka, slogan podstatu výrobků dokonale vystihuje: „Bylinné složky do přípravků pouze nepřidáváme, my je z bylin přímo vyrábíme. Tím se naše výrobky liší od ostatních na trhu.“ Právě on se v létě roku 2019 rozhodl převzít osud tradiční české značky medicinálních vín a jedinečných bylinných přípravků pro zdraví ústní dutiny. Od té doby firmu řídí. Nejnovější změny, novinky a plány si ještě chvíli necháme pro sebe. Nejdříve se podíváme ke zrodu firmy, ze které její podstata přímo vyvěrá.
První sebevědomé krůčky a úspěchy
Píše se rok 1897. Rok, ve kterém Thomas Edison objevuje elektron a v Praze začíná fungovat veřejná doprava. Vladimír Svatek přichází s rozhodnutím začít vyrábět léčivá vína ze sladu a bylin. Na území dnešního Smíchova, které tehdy ještě nebylo součástí Prahy, již necelých 30 let sídlí pivovar Staropramen. Dokonalé místo pro založení podniku Svatek a spol. – z pivovaru lze totiž snadno získat slad pro výrobu léčivého moku. O rok později firma získává na výrobu sladových vín koncesi.
O pár let později se vrací mladší bratr Vladimíra Svatka, Vavřinec, z cest po Jižní Americe a přiváží s sebou blahodárnou rostlinu s názvem Marsedenia condurango, kterou domorodci používají při zažívacích obtížích. Oba bratři, budoucí magistr a doktor farmacie, jsou nadšenci do farmacie. Starší Vladimír nikdy neodolá experimentování s kombinací a účinky bylin. Synergie mezi bratry dá vzniknout recepturám sladových vín s léčivými účinky exotických bylin, na které také brzy dostanou od monarchie povolení k výrobě.
Lékárnická učebnice z roku 1899 o Marsedenia condurango, která tvoří hlavní léčivou složku jednoho z vín, referuje takto: „Čerstvá voní trochu balsámicky, suchá je bezvonná, chuti nahořklé. Obsahuje součástky nedosti známé, hlavně pryskyřici a condurangin.“ O jejích účincích při pití v podobě vína se dozvídáme z publikace Domácí vševěd, která byla vydána roku 1907: „Nálev tento povzbuzuje chuť k jídlu. (…) Jedná se o jihoamerickou rostlinu, jejíž kůry používají tam jako léčiva žaludku.“
Brzy se rozkřikne, jaké účinky sladová vína bratrů Svatkových mají. Již pár let po svém vzniku jsou tato vína hrazena zdravotními pojišťovnami a lékaři vydávají 500ml lahvičky na lékařský předpis. Vína dokonce získávají ocenění a nechybí v žádných léčebných lázních. Roku 1906 bratři Svatkové vidí, že jejich současná výrobna není schopna pokrýt vysokou poptávku, a tak pro výrobu sladových vín postaví továrnu novou. Nachází se také na Smíchově, její součástí je varna, kvasírna i dokvašovna. Sladová vína se v ní vyrábí dodnes. Dubové sudy putují po částech do sklepů, kde jsou teprve sestaveny. Z těchto sklepů od té doby pochází všechny výrobky značky Herbadent.
Z další cesty mladší z bratrů přiváží kůru stromu chinovníku lékařského a brzy dochází ke zrodu nové receptury na sladové víno, které tělu dodá tolik potřebné železo. Při pravidelném užívání mok podporuje tvorbu žaludečních šťáv, vstřebávání železa, a tím i tvorbu červených krvinek. Díky tomu je podpořena imunita a opadá únava. Přestože se firmě daří a touha po sladových vínech zákazníků neutuchá, bratři nelení. Vymýšlí jednu recepturu za druhou a za první republiky se vyrábí již osm druhů léčivých sladových vín.
Období socialismu přineslo oběti, ale i nový směr
Příběh úspěšných bratrů bohužel končí s druhou světovou válkou, kdy Vladimíra v roce 1945 popravují nacisté ve smyšleném procesu. I přes tragedii, která mohutně zatřese se základy firmy, její duch naštěstí zůstává. I přes znárodnění a sloučení firmy se Spojenými farmaceutickými závody a Léčivými rostlinami Zbraslav žije Herbadent dál. Firma utrpí za socialismu mnoho ran. Většina dubových sudů, dokonce i receptury některých vín se ztrácí. Na druhou stranu však firma získává nový dech v podobě receptury doktora Karmazína, který vymýšlí bylinný preparát ze sedmi bylin (řepík, heřmánek, šalvěj, nátržník, hřebíček, fenykl a máta) s účinky na zdraví dásní a ústní dutiny. O pár let později získává masážní přípravek potvrzení léčebných účinků a může se v lékárně prodávat jako lék na paradentózu a afty.
Základní recepturu doktora Karmazína si Herbadent beze změny ponechal dodnes. Jsou podle ní vyrobeny všechny další dentální výrobky Herbadent – zubní pasty i ústní vody. To, z jakých bylin je extrakt vyrobený, víme přesně. Detailní postup, jak dlouho byliny v macerátu ponechat a v jakém postupu je do něj přidávat, však zůstává firemním tajemstvím.
Porevoluční ospalý rozjezd a výhled do budoucna
Po revoluci firmu přebírá formou privatizace pár jejích zaměstnanců. Léčebné schopnosti preparátů jsou znovu potvrzeny. Přesto se však firmě příliš nedaří a chátrá. Jak to s ní bylo dál, shrnuje její současný majitel. „Můj první kontakt s Herbadentem nastal ještě před revolucí v 80. letech. Studoval jsem stomatologii a již tenkrát se problém s dásněmi řešil masážním gelem Herbadent. Přednášející nám na fakultě říkali: pacienta vyšetřete, poučte ho o tom, jak se má o své zuby a dásně starat, a pokud má zánět dásní, pošlete ho do lékárny, ať si koupí masážní roztok na dásně Herbadent. Tenkrát ještě název zněl masážní roztok, dnes už říkáme jen bylinný roztok. Ale jeho obsah, který v roce 1968 vymyslel doktor Karmazín, zůstal a vždy zůstane stejný,“ vypráví o své první zkušenosti s bylinnými preparáty Pavel Smažík.
Jak se firma dostala právě do jeho rukou? „Podruhé jsem se k Herbadentu dostal přes mého kamaráda. Ten mi s očima navrch hlavy říkal, že dostal nabídku převzít a zachránit Herbadent. Vyprávěl mi o stoletých dubových sudech uložených ve sklepení, v nichž přípravky zrají. Učarovaly mu. A tak jsem ho jako zubař dlouho provázel klikatou cestou, kdy se o Herbadent staral. Tato cesta šla před pár lety přes jeho nabídku prodat mi podíl Herbadentu, což nakonec vyústilo v to, že jsem Herbadent koupil v létě 2019 celý.“
Pod rukama současného majitele se již chystá několik novinek. Jednou z nich je výroba třetího medicinálního vína, jehož první šarže je momentálně ve výrobě a zaměstnanci ji budou brzy moci ochutnat. Zákazníci se mohou těšit, že se před Vánoci na trhu objeví domácí balení bylinných koupelí, které se donedávna prodávaly pouze ve velkém (pětilitrovém) profesionálním balení do lázní. O jejich účincích si můžete přečíst zde.
Také základní bylinný preparát čeká nové využití. „My všichni v Herbadentu víme, že byliny zkrátka fungují. A tak základní bylinný preparát používáme nejen v ústní hygieně. Roztok se za ta léta osvědčil například jako dezinfekce na dětském táboře při škrábnutí, štípnutí vosou nebo zaníceném nehtovém lůžku. Rozbité koleno potřené těmito bylinami se rázem zahojí. Pánové v naší výrobě používají koncentrát ústní vody jako vodu po holení. Má vysoký obsah alkoholu i uklidňujících bylin a působí nejlépe ze všech vod. Moje kamarádka, která se stará pacientům o nemocné končetiny, jím ošetřuje plísně i praskliny. Zkrátka již podnikáme kroky k tomu, aby se naše bylinné preparáty rozšířily ze stomatologie také dále do dermatologie,“ otevírá budoucí vývoj firmy její současný ředitel Pavel Smažík.