Beleše s povidly a mákem

Beleše se řadí mezi nejstarší druhy pečiva. Dodnes se pečou na Moravě jako kynuté placky. Když měla hospodyně belešník (keramickou, kameninovou či později litinovou formu s prohlubněmi) dělala strávníkům radost různými tvary kynutých buchtiček. Stačilo mít doma jen mouku, vejce, mléko a kvasnice a chutný oběd nebo večeře byly hotové. Beleše připomínají chutí vdolky, lívance i kynuté buchty, podávaly se naslano se škvarky, přelité rozpuštěným sádlem, se zelím, uzeným i houbami, nasucho ke kaši, k polévce či masu, ale i nasladko s povidly, tvarohem, zavařeninou nebo mákem s cukrem. Kouzelné tvary hvězdiček, kytiček, rohlíčků a rybiček však posunuly beleše mezi sváteční pečivo. Moje forma byla vyrobena v roce 1820 a peče beleše jako ráčky, andílky nebo bábovky. Pokud byste belešník nesehnali, upečte beleše v lívanečníku nebo v pevných formách na muffiny.

Suroviny

TĚSTO
100 g sádla 
30 g čerstvého droždí
200–250 ml vlažného mléka
50 g moučkového cukru
500 g hladké mouky
špetka soli
1 vejce
mouka na vysypání

K PODÁVÁNÍ
200 g švestkových povidel
100 g mletého máku
50 g moučkového cukru na posypání

 

Postup

Sádlo rozehřejeme a vymašlujeme jím belešník, případně lívanečník. Necháme zchladnout a vysypeme moukou.

Droždí rozdrobíme do poloviny vlažného mléka, přidáme 1 lžičku cukru a 1 lžíci mouky, promícháme a necháme vzejít kvásek. Trvá to zhruba 10 minut. 

Mouku prosejeme do mísy, osolíme, osladíme zbylým cukrem, přidáme vejce a vlijeme k ní kvásek a zbylé mléko. Vypracujeme jemné, vláčné těsto. Mísu zakryjeme utěrkou a necháme zhruba 30–45 minut kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Troubu předehřejeme na 180 °C a dáme do ní nahřát belešník. 

Z vykynutého těsta odkrajujeme kousky, tvarujeme z nich placky nebo je  urovnáme do vyhřátého belešníku do dvou třetin jeho hloubky. Formu vložíme do trouby a beleše pečeme zhruba 10–20 minut dozlatova. Píchneme-li do těsta špejlí, měla by ven vyjít čistá a suchá. Upečené beleše potřeme povidly a posypeme mákem a cukrem. 

Previous
Previous

Kapr na modro

Next
Next

Štěpánská pečeně