Pampelišková káva k pochutnání si i pročištění organismu

pampeliskova kava_DSC4020-46.JPG

Před několika lety jsem na veletrhu bio produktů Biofach v Německu narazila na pytlíčky se semínky bio pampelišky, které jste si mohli objednat a vysít. Někam… To mě fakt dostalo. Musela jsem se smát při představě, jak si hipsteři na balkoně v Berlíně pěstujou bio pampelišku na salát a zahradníci u nás úpí nad každým nevyrýpnutým kořínkem tohoto úžasného a úporného plevele. Na záhoně to dělám samozřejmě taky, ale jinak na pampelišku v zahradě nedám dopustit. Na jaře je pesto z mladých lístků plných vitaminu C prostě nej a výroba pampeliškového medu je každý rok krásnou zkouškou trpělivosti nad mícháním a hlídáním hrnce s houstnoucím zlatavým sirupem na plotně. A teď tu máme kořen. To prostě musíte vyzkoušet. Tak dobrou bylinnou kávu jste asi nepili. Já teda rozhodně ne. A k tomu ty léčivé účinky! Zrovna teď se tahle káva hodí k jarnímu detoxu. Smetanka lékařská totiž působí příznivě na očistu jater a žlučníku a zbavuje je nahromaděných toxických látek. Snižuje hladinu cukru v krvi a podporuje trávení. Má také schopnost pomoci tělu s odvodněním. A prý pomáhá i při chronické únavě. Pokud ale preferujete čaj před kávou, stačí čistý nakrájený kořen usušit za suchého počasí ve stínu. Pak ho jen povaříte ve vodě a léčivý čaj je na světě. Ale co si budeme povídat, pražený kořen má prostě výraznější, aromatičtější chuť. Mám ráda recepty, podle kterých si uvaříte třeba i jen jednou za život, ale o to jsou větším dobrodružstvím a třeba si zážitky s jejich přípravou pamatujete napořád. Myslím, že tohle je jeden z nich. Však vy si na to „vyrejvání“ pampelišky u kávy zase zavzpomínáte.

Suroviny

kořeny smetanky lékařské (pampelišky)
mléko
med, sirup nebo cukr na doslazení

 

Postup

Na jaře či na podzim vykopeme ze země kořeny pampelišky. Sbíráme je na místech neznečištěných průmyslovým hnojením a postřiky. 

Kořeny odkrojíme od zelené nadzemní části a vydrhneme kartáčkem do čista. Opravdu důkladně je opláchneme, ať nám kávu nekazí zbytky hlíny. 

Čisté kořeny nakrájíme na drobnější, přibližně stejné kousky a dáme do trouby pražit na 200 °C . Kořeny hlídáme, aby se nespálily. Měly by být vysušené, tmavě hnědé. Případné černé „uhlíky” odstraníme. 

Kořeny necháme zchladnout a umeleme v mlýnku na kávu. Prášek uchováme ve vzduchotěsné sklenici na temném místě. 

Kávu připravujeme ze 2 lžiček praženého pampeliškového kořene svařeného pár minut ve 200 ml vody. Podle chuti zakápneme mlékem a osladíme.

HERBAR7 PROMO-04213.jpg

Více receptů najdete v kuchařkách Vaříme podle Herbáře

Previous
Previous

Domácí kořenící směs na zavařování okurek

Next
Next

Mé jméno je Kopřiva, Superkopřiva