Zábavné tvary tykve obecné: jak pěstovat dýně, cukety a patizony

S objevem Ameriky se náš evropský jídelníček a obchod se semínky rozrostl o spoustu zajímavých druhů, které náš kontinent do té doby neplodil. Jednou z takových rostlin je rod tykve, latinsky cucurbita, s mnoha zajímavými druhy a odrůdami. Tykev pod své listy schová všechny dýně, cukety a patizony. 

DSC00192.jpg

Složité rodinné vztahy

Cukety a patizony řadíme do druhu tykve obecné čili curcubita pepo. Do tohoto druhu patří také dýně, ale jen některé. Druhým druhem tykve, do které dýně patří, je tykev velkoplodá, latinsky cucurbita maxima. Aby to bylo ještě o trošku méně přehledné, dýně najdeme také v druhu tykev muškátová (cucurbita moschata).

Všechny tyto druhy byly šlechtěny do různých odrůd. Díky tomu můžeme na svých zahradách pozorovat obdivuhodné plody oranžových, červených, žlutých a zelených dýní ve tvaru kulatém, šišatém, hruškovitém i podlouhlém. Někdy mají slupku hladkou a lesklou, jindy sametovou, někdy také vrásčitou až bradavičnatou. Tvary dýní se těžko popisují slovy, protože jsou opravdu jedinečné. Stojí za to jich na své zahradě vyzkoušet pěstovat co nejvíce druhů. 

Pozor, pokud však chceme semenařit (tedy uchovat si vlastní semínka do dalšího roku), nemůžeme je pěstovat všechny v jeden rok na jedné zahradě. Řekneme si proč. Jedná se o rostliny, které opiluje hmyz. Rostliny, které patří do stejného botanického druhu, se mohou navzájem tzv. sprášit (neboli křížit). Pokud se skříží navzdájem, do dalšího roku si semínka uchovají smíchanou informaci. Nejenže potomci budou vypadat jinak, budou také jinak chutnat. A v naprosté většině případů není výsledek chutný. 

Co však můžete pěstovat dohromady (míněno na jedné zahradě), jsou odrůdy z odlišných druhů. Pěstujte dohromady např. jakoukoliv odrůdu cukety (cucurbita pepo) s dýní hokkaido (cucurbita maxima) a dýní muškátovou (cucurbita moschata).

A026_C014_08120L.0000204.jpg

Semínka všech druhů dýní i patizonů

Jak dýně, cukety a patizony vypěstovat ze semínka

Pokud stále váháte, jestli se vyplatí na zahradě cuketu nebo dýni vysadit, povíme vám jejich přednosti i možná úskalí. Jedná se o rostliny, které tvoří buď samostatný keřík, nebo ke keříku přidají ještě šlahouny. Cukety bývají kompaktní, dýně naopak cestují po zahradě. Jejich listy jsou krásně velké, sytě zelené a poseté chloupky. I když se botanicky jedná o ovoce, jejich dužnaté plody mají částečně zemitou, částečně svěží chuť vhodnou zejména pro přípravu zeleninových jídel. 

Během června začnou tvořit krásné, veliké, žluté až oranžové květy. Takové sametové kalíšky, které se rozevírají z pupenů a lákají včelky na jejich sladký pyl. Květy se v kuchyni také používají, jsou skvělé obalené v tempuře a posléze osmažené. Květy hmyz opyluje. Pokud tedy chceme pěstovat staré odrůdy dýní nebo cuket pro úrodu i pro semínka na další rok, musíme je pěstovat odděleně od dalších odrůd. 

DSC08452.jpg

Potřebná péče 

Dýně, cukety i patizony mají stejné nároky na pěstování. Před vysazením na zahradu je možné rostliny ze semínka předpěstovat v domácích podmínkách. Malé kelímky naplňte substrátem a semínka zavrtejte asi 1 cm pod povrch. Postavte je na okenní parapet a dopřejte jim dostatek vláhy. Ven předpěstované sazeničky přesaďte až v polovině května. Semena také můžete sázet rovnou na záhon do hloubky asi 20 cm, a to počátkem května. 

Cukety a patizon tvoří kompaktní keřík a potřebují prostor o rozloze asi 1m2. I dýně mohou růst do keříku, většinou však zároveň nechají po zahradě cestovat také své šlahouny. Rostliny je možné pěstovat na kompostu nebo na záhoně. Na kompostu budou mít dostatek živin, na které jsou tyto rostliny náročné. Zároveň však živiny z kompostu vytěží. Všem těmto tykvím dopřejte slunné stanoviště a dostatek vláhy. 

Vhodnými sousedy pro tykve na záhonu budou fazole, hrách, cibule, z bylinek bazalka a heřmánek. Dále od nich zasaďte okurky. 

Na konci sezóny nechte jeden, dva nejkrásnější plody na rostlině dozrát. Až je sklidíte, rozkrojte je a vyjměte semínka. Zbavte je dužiny, properte ve vodě a nechte uschnout. Semínka skladujte v suchu a chladu. Vydrží několik let. 

DSC03830.jpg

Pěstujte křupavé cukety a další staré odrůdy

Previous
Previous

Hrášek a fazole, lusky plné života

Next
Next

Balkon: nebojte se pěstovat sladká rajčata