Balkon: nebojte se pěstovat sladká rajčata
Kromě bylinek můžete na balkoně bez větších problémů pěstovat také rajčata. Vhodným sousedem pro rajčata je bazalka, a to jak v květináči, tak na talíři – zlepšuje totiž chuť plodů rajčete.
Keříčkové a tyčkové odrůdy. Jak to s nimi je?
O rajčatech jsme psali samostatný článek, který si přečtěte tady. Pro svůj růst a dobré dozrání plodů potřebují rajčata dostatek slunce. Ujistěte se, že na váš balkon svítí slunce alespoň 6–8 hodin denně. Pěstovat rajčata můžete na jižním či západním balkoně. Najděte jim místo chráněné před větrem (a ideálně i před deštěm), ale dobře větrané a dostatečně osluněné. Je potřeba je před vysazením ven předpěstovat, na balkon je můžeme přesadit v druhé polovině května. Nejprve ale vybereme vhodné odrůdy.
Rajčata se většinou dělí na tyčkové a keříčkové odrůdy. Toto rozdělení nám má pomoci představit si dospělou rostlinu a její nároky. Tyčková rajčata jsou vysoká, přivazují se k tyčkám a je potřeba jejich postranní větvičky zaštipovat. Díky tomu vypadá rostlina jako „tyčka“. Je opravdu vysoká, poměrně tenká, a protože se zbytečně nevysiluje postranními větvemi, hodně plodí. Oproti tomu keříčková rajčata rostou spíše do šířky a nepřerostou metrovou výšku.
U odrůd hybridních toto rozdělení výrobci často dodržují, navíc přidávají označení, že jsou odrůdy vhodné na balkon. Staré odrůdy však takové nálepky většinou ani nemohou mít. Jsou to velmi zajímavé odrůdy rajčat zelených, červených, černých, malých, velkých s vynikající chutí, které se hybridní odrůdy nepřibližují ani zdaleka. Pojďme tedy označení keříčkových a tyčkových rajčat vzít spíše jako inspiraci, ale nedržme se ho zuby nehty. Až vám rostliny na balkoně vyrostou, můžete je zaštipovat, aby se příliš nerozrůstaly.
Co stojí za to vyzkoušet
Pokud si uděláte na balkoně dostatek prostoru, můžete pěstovat tyčková rajčata, která jsou jinak vhodná na záhon. Boční odnože, které vyrůstají na horním úpatí velké větvičky, bude potřeba u rajčat pečlivě zaštipovat. Rostlina by se jinak zbytečně vysilovala a rozrůstala.
Vybrat si můžete ze široké škály úžasných odrůd: Atomic Grape plodí oválná rajčata žíhaná zelenou, fialovou, oranžovou i červenou barvou. Odrůda Citrina vydá žlutá rajčata, Aunt Bury’s German a Zelená zebra zase sladká rajčata do zelených odstínů, česká původní odrůda Dívčí prs ohromí tvarem a oranžovou barvou, Black Cherry zase nádechem do černé barvy.
Na balkon se skvěle hodí také raná odrůda rajčete, Stupická. Tato česká odrůda rajčete je vyhlášená mezi pěstiteli starých odrůd po celém světě.
Pro tyčková rajčata si pořiďte nádoby o velikosti alespoň 30 x 30 x 30 cm. Dobře poslouží samozavlažovací nebo klasický květináč, plastový či terakotový, nebo jakákoliv improvizovaná nádoba. Nikdy však nezapomeňte na dno nádoby udělat díru, aby mohla přebytečná vlhkost odtékat.
Na balkon opravdu malých rozměrů doporučujeme pořídit drobnější odrůdy rajčat. Keříčková rajčata nepotřebují oporu, rozrůstají se však do stran. Z nehybridních odrůd můžete na malém prostoru pěstovat rajče keříčkové Karla nebo Diana.
Pozor! Nenechte se zlákat cherry rajčátky, u kterých bychom mohli předpokládat, že budou na malý balkon vhodná. Většina cherry odrůd má totiž dlouhé šlahouny.
Vysazení a péče
Předpěstované sazeničky rajčat vysaďte do nádob. Keříčkové odrůdy potřebují nádoby menší, tyčkové větší. Dopřejte však rajčatům nádoby co největší, podle vašich prostorových možností. Na později si připravte tyčky, někdy je potřebují i keříčková rajčata. Dopřejte rajčatům kvalitní substrát. Můžete použít balkonový či vyloženě substrát pro rajčata nebo plodovou zeleninu.
Rajčata budou potřebovat zavlažit pravděpodobně každý den. Věnujte jim pozornost a sledujte jejich listy. Pokud vypadají „šťavnatě“ a substrát je lehce vlhký, se závlahou počkejte. Velmi vyschlý substrát u povadlé rostliny potřebuje zavlažit. Optimální je zavlažovat rajčata ve chvíli, kdy vyschne vrchní část substrátu. Vždy však zalévejte rajčata ke kmínku, nikdy na listy! To je důležité – je to prevence před nemocemi. Na zalévání je ideální dešťová voda, která není příliš teplá, ani studená. Ideální teplota by měla být tak akorát, jako teplota substrátu.
Rajčata jsou velmi náročná na živiny. Přihnojit je můžete jíchami (jinak řečeno zákvasy). Rajčata milují jíchy z kopřiv. Jak je připravit? Natrháme kopřivy – jsou plné dusíku a fosforu a dalších složek, které rajčata milují. Nasekáme je a vložíme do plastového kyblíku, který zalijeme vodou tak, aby byly kopřivy ponořené. Kyblík necháme ve stínu, aby mohl vnitřek pracovat. Můžeme ho zakrýt, musí však dýchat. Jícha bude hotová během pár dní, neměla by zapáchat. Jíchu scedíme do nádoby a podle potřeby ředíme v poměru 1 : 10 s vodou. Takto rajčata hnojíme jednou měsíčně. Nebo jíchu ještě naředíme, asi v poměru 1 : 50, a zeleninu hnojíme jednou týdně.