Fenykl, přírodní balzám na žaludek a dezinfekce úst
Kdo nezná léčivé schopnosti fenyklových semínek, bude překvapen, co všechno tato bylina umí! Stane se například věrným přítelem novopečeným maminkám, protože uleví dětem od bolavého bříška. Umí toho ale ještě víc!
Fenykl obecný, latinsky Foeniculum vulgare, se nápadně podobá kopru – jak charakterem růstu, květem a semeny, tak vůní i chutí. Proto ho naši předkové nazývali římský nebo italský kopr. Z dužnatého kořenu pod zemí vyrůstá dutý, kulatý, podélně rýhovaný stonek. Stonek se nad zemí začíná větvit a podél něj vyrostou velmi jemné listy. Na vrcholku rostliny, někdy až 2 metry vysoko, můžeme od července do srpna obdivovat členité hroznovité žluté květenství charakteristické pro rod miříkovitých. Na květech se brzy začnou tvořit plody, tedy semínka, typu dvounažky. Především pro tato semínka fenykl obecný pěstujeme.
Bylina pochází z přívětivého pobřeží Středozemního moře. Libuje si na teplých místech, k růstu potřebuje dostatek vláhy i živin. Říká se, že prospívá všude tam, kde se daří vinné révě. Na našem území tedy bylina roste planě jen na Moravě, ale na zahrádkách ji vypěstujeme poměrně snadno i v jiných oblastech.
Účinky
Fenyklová semínka se využívají k přípravě fenyklového nálevu, který pomáhá utišit dětské bolesti břicha spojené se střevní kolikou. Během středověku se fenykl rozšířil z jižní do střední Evropy i k nám na jižní Moravu díky pěstování v klášterních zahradách. Mniši si ho cenili pro zklidňující účinky na trávení, zmírnění nechutenství a protizánětlivé účinky, které udělají dobře nejen zažívacímu systému, ale i ústní dutině. Známá středověká bylinkářka Hildegarda z Bingenu tvrdila, že fenykl rozveseluje lidi a zvedá jim náladu tím, že zlepšuje jejich trávení.
Hlavní léčivou složkou fenyklu je jeho specifická silice, jejíž vlastností je schopnost uvolnit hladké svalstvo od křečí, a tím ulevit od bolestí a tenzí. Používá se proti nadýmání nejen u malých dětí, ale i u dospělých. Zároveň je možné čaj z fenyklu popíjet při kojení, protože podporuje tvorbu mateřského mléka. Uvolňuje hlen, a tím pomáhá s jeho vykašláváním. Je skvělým pomocníkem v péči o ústní hygienu. Často je důležitou složkou zubních past a dalších přípravků, například v kloktadlech. Fenykl totiž kromě odstranění zápachu z úst dokáže i dezinfikovat ústní dutinu a zbavovat náš chrup od škodlivých bakterií.
Sběr a zpracování
Pokud se rozhodneme fenykl na své zahradě pěstovat a počkáme si na druhý rok od výsevu byliny zhruba do září, kdy její plody dozrávají do tmavě hnědé barvy, sklidíme úrodu léčivého semínka na celou zimu. Zralá semínka je z květů potřeba vyklepat nebo vydrolit. Probereme je od nečistot a necháme dokonale doschnout. Semínka potom skladujeme v dobře uzavřené nádobě.
Nejčastěji se fenykl používá v podobě nálevu (čaje). Připravíme ho tak, že zalijeme 1 čajovou lžičku šálkem vody. Nálev dále využíváme při střevních obtížích, od kterých ulevuje. Nálev však můžeme také kloktat, a tím si pomoci od zápachu z úst, který je často způsobený tvorbou bakterií. Silice ve fenyklu obsažené ústa dezinfikují. Semínka můžeme zkusit použít jako přírodní žvýkačku, kromě kloktání je totiž stejně účinné také samotné žvýkání semen.