Paprika setá od semínka k lusku
Paprika je rostlina samosprašná, není tedy k jejímu opylení potřeba jiná rostlina nebo opylovač. V zemích, kde přes zimu neběží po zemi mrazy, rostlina přežije do dalšího roku.
Paprika setá, které se také říká Paprika roční, je rostlina ze Severní a Jižní Ameriky. Pokud jste ještě na vlastní oči papriku neviděli růst, jedná se o keříčkovou rostlinu o výšce až 60 cm s květy ve tvaru jednoduché kytičky, ze kterých později vyrostou luskové plody různě dlouhé, protáhlé, špičaté nebo kulaté, s barvou od zelené přes žlutou a oranžovou až do červena, ojediněle i do hněda a fialova.
Jak ji vypěstovat
Předpěstování sazenic paprik v našich podmínkách je nutné. Pusťte se do toho už v lednu nebo únoru. Připravte si čerstvý substrát s trochou písku, semínka můžete den předem také namočit do vlažné vody, a urychlit tak jejich klíčení. Papriku můžete vyset do nádob po více semínkách. Semínka papriky potřebují opravdu pořádnou dávku tepla a světla, aby dobře vyklíčila. Nádobu se semínky můžete umístit na parapet, na kterém je ve vašem bytě nejvíce světla, ideálně jižní. Hlídejte, aby měla semínka dostatek vláhy, nesmí vyschnout. Ve chvíli, kdy má rostlinka první pravé lístky, je dobré ji tzv. přepikýrovat do větší nádoby, aby měla dostatek prostoru.
Semínka zeleniny, bylin a okrasných květin
Potřebná péče
Nejen při předpěstování, ale i po celou dobu růstu potřebuje paprika dostatek tepla a nesvědčí jí teplotní výkyvy. Vysadit sazeničky do skleníku je možné v druhé polovině dubna, ven až po tzv. zmrzlých mužích po polovině května. Je potřeba, aby byly sazenice silné a zdravé, zároveň také nepřerostlé.
Substrát pro papriky by měl být bohatý na humus a živiny. Paprikám svědčí také dobře prokypřený substrát – plevel okolo rostliny papriku vysiluje. Je dobré ho odstraňovat, případně půdu kolem zamulčovat. Pozor však na kořeny papriky při okopávání, mohly by se porušit. Až rostliny vyrostou, budou potřebovat oporu. Sežeňte jim tedy psychoterapeuta s dobrým výcvikem. A také tyčku, ke které rostlinu citlivě připevníte provázkem.
Paprika potřebuje nejen dostatek tepla a péče, ale také vláhy a dobře vyživenou půdu. Přihnojovat ji můžete například výluhem ze žížalího kompostu. Až budete papriku zalévat, zemina okolo ní musí být dostatečně proschnutá. Je totiž potřeba, aby se ke kořenům papriky dostal také vzduch. Pokud papriku mulčujete, je naopak potřeba dát pozor na přemokření, které by mohlo nevratně porušit kořeny. Ve skleníku je dobré občas vyvětrat – průvan však citlivým paprikám vadí.
Nejen vy si chcete užít přednosti paprik. Proto je často napadají mšice a svilušky. Kontrolujte listy paprik a na napadení reagujte co nejdříve. Jako u každé rostliny i u papriky platí, že silná rostlina se lépe škůdcům a nemocem brání. Proto o rostliny pečujte. Pokud jsou napadené, tak o to víc.