Jak si vypěstovat vlastní úrodu melounů
Meloun, z botanického hlediska zelenina, chuťově však spíše sladké ovoce, pochází ze subtropické Afriky. Odtud ho obchodníci rozšířili do Asie a do oblasti Středomoří, kde si ho lidé oblíbili nejen jako postní jídlo. Meloun cukrový patří společně s okurkou do rodu Cucumis, zatímco meloun vodní spadá do rodu Citrullus.
Italové říkají, že do melounu, stejně jako do ženy, nevidíš. Staré perské přísloví zase říká, že nemáš-li na chléb, nekupuj melouny. Jako zahradníci však chceme z legrace říci, že chléb nevypěstujete, zatímco meloun ano… Tak se do toho pojďme pustit!
Žíznivé melouny vypěstujte ze semínka
Ať už chceme pěstovat meloun vodní nebo meloun cukrový, oběma musíme zajistit dostatek slunce, vody a živin. Na jejich zajištění závisí velikost i chuť melounových plodů. Meloun je, podobně jako jiné tykvovité druhy, rostlinou poměrně velkou, plazící se, dokonce až popínavou. Obdivovat můžete nejen jeho krásné plody, ale i zajímavě členité listy. V našich podmínkách meloun můžeme bez problému pěstovat na jižní Moravě a v jiných velmi teplých oblastech. V posledních letech však rostou letní teploty po celém Česku a o vedra tu není nouze. Proto se nebojte vyzkoušet meloun pěstovat i na své zahrádce, pokud nežijete vyloženě v horách. Ve vyšších nadmořských výškách je dobré volit rané odrůdy. O něco jistější bude úroda melounů ve skleníku, kde se však musíte postarat o opylení. Jak na to jsme popsali v článku o okurkách.
Meloun můžeme začít pěstovat doma, za oknem, a vypěstovat tak sazeničky, které vysadíme na záhon až v druhé polovině května (po zmrzlých mužích). Další možností je vyset meloun přímo na záhon. Pamatujme však na to, že semínka melounu klíčí při teplotě okolo 22 °C. Pokud tedy chceme meloun vyset rovnou na záhon, musíme počkat na dobu, kdy se půda prohřeje alespoň na tuto teplotu. Doma předpěstované sazeničky na záhoně rychleji porostou a úrodu budeme moci očekávat dříve.
Semínka vyséváme doma do kelímků již na začátku jara. Připravíme si malé kelímky, třeba od jogurtů, kterým proděravíme dno. Následně kelímky naplníme substrátem. Semínka melounu zavrtáme asi 2 cm pod povrch substrátu. Do jednoho kelímku můžeme zasadit 2–3 semínka. Substrátem semínka zahrneme, vše přitlačíme ke dnu a důkladně zvlhčíme. Pamatujte na to, že voda semínka probouzí, podobně jako vás probírá ranní káva! Nenechte semínka vyschnout. Kelímky umístíme na okno s dostatkem světla. Pokud nemůžeme sazeničkám dopřát příliš světla, ubereme také na teplotě. Je lepší sazeničky vypěstovat v chladu a pomaleji než v teple a rychle. Sazeničky by pak nebyly dostatečně silné.
Semínka všech druhů melounů
Sazeničkám připravte útulné místo
Až budou sazeničky veliké několik desítek centimetrů a opadne riziko ranních mrazů, můžeme je vysadit na venkovní záhon. Důležité je vybrat dobré, dostatečně velké stanoviště. Melounům se daří na slunci, kde jsou zároveň částečně chráněné před větrem. Vzhledem k tomu, že musíme melounům poskytnout také dostatek živin, můžeme je vysadit třeba na kompost. Tam je živin a zároveň i tepla, které vzniká tím, jak kompost pracuje, zaručený dostatek. Musíme však počítat s tím, že rostlina živiny z kompostu částečně vysaje.
Pokud chceme meloun vysadit na záhon, nejprve musíme záhon připravit. Záhon zryjeme, hráběmi provzdušníme a urovnáme. Abychom melounu poskytli dostatek tepla a zároveň ho ochránili před plevelem, můžeme záhon přikrýt netkanou textilií či mulčem ze slámy. Přikláníme se spíše k tomu použít mulč, abychom na zahradě minimalizovali vznik odpadu. Pokud se rozhodneme pro netkanou textilii, používejme ji alespoň několik let opakovaně. Do textilie vyřízneme díry, mulč odhrneme. Vytvoříme asi 20cm jamku, na jejíž dno vsypeme dobře uzrálý kompost nebo hnůj. Tím zajistíme melounu živiny. Do jamky vsadíme sazeničku a pořádně přihrneme půdu ke kořenům. Melouny sázíme alespoň 50 cm od sebe.
Dobrá péče nese velké melouny
O meloun se v sezóně nezapomínáme starat. Zavlažujeme ho jednou za tři dny, ráno nebo večer, a to velmi vydatně, asi 10 litry vody. Je to pro růst plodu daleko lepší, než kdybychom meloun zavlažovali méně a často. V době sucha a velkých veder samozřejmě zálivku zvýšíme. Pokud si všimneme plísně na listech, postižené listy odstraníme, aby se plíseň nešířila.
Rostlinku můžeme jednou za 14 dní přihnojit ředěnou jíchou z kopřivy. Ta obsahuje pro růst plodů dobré živiny: dusík, fosfor i draslík. Vzhledem k tomu, že se u nás vegetační doba od výsevu ke sklizni plodu pohybuje v rozmezí 130–150 dní, sklízíme melouny většinou až na konci léta. Plod sklízejte, jakmile mu zaschne slupka.