Souboj zdravých kaší

Já na kaši vyrostla. Nepamatuju si už, jaká byla, snad kukuřičná, kaše mě každopádně fascinovaly od dětství. V pohádkách jich bylo moře. Jáhlové i té z Hrnečku vař! To jsme se s děckama bavily tím, že jsme hádaly, jaká ta kaše asi byla. Slaná, nebo sladká? Já byla vždy pro sladkou.

kase+7.12.2015+stateo00271_3.jpg

Pojídání obilných kaší se vrátilo zpátky jako trend zdravého životního stylu. Kaše jako snídaně je fajn změna oproti bílým tukovým rohlíkům, navíc našemu tělu dodá i něco přínosného. Já paradoxně začínala s pohankovou kaší, na kterou si člověk musí pro její charakteristickou chuť trochu zvykat. Jáhlová kaše je proti tomu pohádka a splnila má dětská očekávání. Následující návody na kaše jsou dalšími ze série receptů na podporu Nadačního fondu Seňorina.

Pohanková kaše

Pohanka se řadí mezi pseudoobiloviny (v kuchyni má stejné využití jako obilovina, botanicky se ale jedná o jinou skupinu). Je přirozeně bezlepková, ocení ji tedy celiaci. Z výživového hlediska je pohanka velmi kvalitní a výživná – obsahuje velké množství bílkovin, vlákniny, zinku, mědi, manganu a selenu. Pohanka je však výjimečná hlavně obsahem rutinu. Tato látka zvyšuje pružnost cév a posiluje jejich stěny, čímž je chrání proti popraskání. Pomůže při křečových žílách, popraskaných žilkách v obličeji a lidem se sklonem ke krvácení z nosu.

kase+7.12.2015+stateo00308_3+1.jpg

Suroviny:

50 g pohankových vloček
150 ml mléka, rostlinného nápoje nebo vody
ovoce podle chuti
javorový sirup

Postup:

Vločky stačí zalít horkou tekutinou, zamíchat, nechat chvíli nasát a kaši podle chuti dosladit sirupem a ozdobit ovocem.

Jáhlová kaše

Jáhly představují další výživnou a lehce stravitelnou bezlepkovou surovinu. Získávají se odstraněním svrchní obalové vrstvy prosa setého. Tradiční staročeský stůl by se bez nich neobešel! Jáhly jsou bohaté na minerální látky – hořčík, měď, železo, draslík nebo třeba zinek. Křemík, antioxidant v jáhlách obsažený, podporuje růst a zachování zdravých zubů, nehtů a vlasů. Také zlepšuje pružnost kůže, svalovou tkáň, má protizánětlivé účinky a urychluje hojení ran.

kase+7.12.2015+stateo00303_3+1.jpg

Suroviny:

125 g jáhlových vloček
250 ml mléka ( já použila domácí kokosové)
hrst sladkých dýňových semínek 
semena granátového jablka
sirup z agáve

Postup:

Jáhlové vločky buď zalijeme horkým mlékem, nebo je krátce v mléku povaříme. Kaši poté dosladíme agávovým sirupem a přidáme granátové jablko a sladká dýňová semínka.

Kaše z teffu a jáhlových vloček

Milička habešská neboli eragrosti tef, bylina z rodu trav, 10–300 cm vysoká. Pěstuje se v subtropech jako obilnina a pícnina. Její semínka jsou vůbec nejmenší obilovinou nabitou železem, vápníkem, vlákninou a proteiny. U nás rostou miličky také, některé jsou dokonce chráněné. Teff je plný lyzinu a vápníku, které jsou prospěšné pro svaly a kosti. Já jsem teffovou kaši smíchala s trochou kaše jáhlové a přidala parmazán, citronovou šťávu a olivový olej. Příjemná slaná změna!

kase+7.12.2015+stateo00296_3.jpg

Suroviny:

100 g teffu
300 ml vody
50 g jáhlových vloček
150 ml mléka
kousek parmazánu 
1–2 lžíce olivového oleje
½ citronu
snítka naťové petrželky
hrstka pistácií

Postup:

Teff vaříme v poměru 1 : 3 s vodou asi 20 minut. Vločky zalijeme horkým mlékem, promícháme a necháme nasát. Horký teff smícháme s jáhlovou kaší, zakápneme olejem a nastrouháme na kaši parmazán. Posypeme nadrobno natrhanou petrželkou a pistáciemi. Podle chuti zakápneme citronem.

Previous
Previous

Domácí bramborové chipsy

Next
Next

Glazovaný losos s mangoldem