Herbářové kimchi

Kimchi, tradiční korejský pokrm, je známý pro svou výraznou chuť a zdravotní přínosy. Jeho příprava je oslavou kulinářského umění a kultury. Tento fermentovaný zázrak začíná výběrem čerstvé čínské zelí, které se poté pečlivě nasolí a nechá odpočívat. Klíčovým krokem je příprava pikantní pasty, která může obsahovat rozmanité ingredience jako česnek, zázvor, jarní cibulku a korejskou chilli papriku gochugaru. Tato směs se pak rovnoměrně vtírá do vrstev zelí, čímž se zajišťuje, že každý kousek je dokonale ochucen. Po pečlivém naložení do sterilizovaných nádob se kimchi nechá fermentovat na chladném místě, kde se rozvíjí jeho charakteristická pikantní a kyselá chuť. Výsledkem je lahodný doplněk, který může obohatit různé pokrmy od rýže až po polévky.

Suroviny

2 hlávky čínského zelí
4 lžíce chogugaru (mleté korejské papriky)
150 g česneku
30 g zázvoru - oloupaný a nastrouhaný
1 bílá cibule velká
svazek jarní cibulky
2 mrkve nakrájené na nudličky
100 ml rybí omáčky
krevetí pasta
sůl
3 lžíce mouky z lepkavé rýže
500 ml vody
2 lžíce třtinového cukru

 

Postup

Hlávky zelí si rozdělíme napůl a omyjeme ve vodě. Přendáme do velké mísy a řádně osolíme každou vrstvu. Vždy po 30 minutách listy promačkáme, aby byly opravdu rovnoměrně prosolené. Dáme stranou.

Pasta na kimchi

Do hrnce s vodou přidáme 3 lžíce rýžové mouky a zahřejeme. Za stálého míchání po dobu cca 9 minut vytvoříme škrobovou omáčku. Pak přidáme 2 lžíce třtinového cukru a zamícháme. Necháme projít varem a stáhneme z plotny.

V mixéru rozmixujeme česnek, zázvor, cibuli a krevetí pastu a přidáme ke vzniklé lepkavé hmotě z rýžové mouky. Přidáme rybí omáčku, 100 g gochucharu a zamícháme. Přidáme do pasty mrkev a nakrájenou jarní cibulku. Zamícháme.

Zelí umyjeme čistou vodou, rozdělíme na listy a necháme odkapat. Všechny listy pak štědře namažeme pastou tak, aby každý list byl řádně ochucený. Listy dáme do skleněné nádoby a pořádně promačkáme, aby mezi vrstvami listů bylo minimum vzduchu. Zavřeme a necháme alespoň 3 dny fermentovat při pokojové teplotě. Každý den zkontrolujeme a otevřením upustíme nahromaděný vzduch. Poté uložíme do lednice.

Previous
Previous

Biskupský chlebíček s pistáciemi a goji

Next
Next

Kyjevský řízek plněný bylinkami