Letní výsev aneb jak stihnout podzimní úrodu
Ke konci léta můžeme vysévat zeleninu, která má krátkou vegetační dobu a které nevadí chladnější počasí. Jedná se hlavně o listovou zeleninu všeho druhu, asijskou zeleninu a ředkvičky. Možnost vyrůst a vydat křehké plody má i hrášek, který rychle roste, a kadeřávek, kterému nevadí mrazy, a vydrží tak na záhoně celou zimu. Pustíte se do toho?
Zahradník se nezastaví od brzkého jara, kdy doma za oknem předpěstovává sazeničky rajčat, až do podzimu, ve kterém sklízí nalité, různě barevné dýně. Máte-li ještě chuť strávit pár dní na zahradě, využít podzimní vláhy a slábnoucích slunečních paprsků, které však stále mají sílu, pusťte se do podzimního pěstování. Kterou zeleninu ještě stihnete v červenci, srpnu a v prvním zářijovém týdnu vysít a do zimy sklidit? A jaké jsou zásady výsevu ke konci léta?
Na co pamatovat
Ke konci léta musíme zejména dbát na pravidelnou zálivku, aby půda se semínky úplně nevyschla a nový život mohl vykouknout na svět. Na začátku podzimu je ještě dostatek tepla na to, aby rostliny mohly vyrůst. Rizikem mohou být náhlé mrazy. Vybíráme tedy typy rostlin, kterým lehčí mrazy nevadí. Zároveň se je před nepříznivými teplotami snažíme ochránit, proto se pro pozdější výsev nejlépe hodí využít skleník či pařník. Vysévat podzimní zeleninu však můžeme také na záhon a rostliny před teplotami ochránit drobnými, avšak účinnými triky.
Skleník se zaplaví mrazem o dost později než odkryté záhony. Podobně rostliny před mrazem ochrání i menší pařník – můžete ho nechat odkrytý, v případě náhlé předpovědi mrazů v něm však lze rostliny zakrýt sklem či fólií. Jakýsi improvizovaný pařník, malý inkubátor s teplem, můžete vytvořit také na záhoně. Postačí vám k tomu netkaná textilie nebo průhledná fólie. Netkanou textilií můžete přikrýt drobnější rostliny a dopřát jim k růstu klima o několik stupňů teplejší. Průhlednou fólii můžete omotat kolem vytyčených kůlů či jiných tyček, zároveň z ní vytvořit také strop, díky kterému vznikne na záhoně dostatečně velký prostor pro růst větších rostlin, například hrášku a vyššího salátu.
Drobnější listová zelenina
Listové zelenině, jako jsou různé druhy salátů, špenát, mangold i kozlíček polníček, vyhovuje chladnější teplota i kratší dny. Proto jim pozdější pěstování na přelomu léta a podzimu svědčí. Tuto zeleninu vysévejte mělce do řádků, které mohou být poměrně blízko sebe. Když hlávkové saláty vzejdou, rozsaďte je do sponu asi 30 x 30 cm. Listová zelenina nevyžaduje vydatnou zálivku. Pokud je však sucho, zavlažujte tuto zeleninu ráno, abyste předešli napadení plísní.
Ředkvičky
Barevné, hezky křupavé ředkvičky jsou pro podzimní pěstování jako dělané. V nižších teplotách si přímo lebedí. Připravte pro ně řádky asi 15 cm od sebe, 2 cm hluboké a pokuste se semínka vysévat asi do vzdálenosti 3 cm od sebe, abyste využili osivo na maximum. Abyste ředkvičkám usnadnili růst, pravidelně a stejnoměrně je zavlažujte a kypřete půdu okolo nich. Využijte podzimní úrody naplno a snězte ředkvičky celé i s listy, můžete je třeba přidat do salátu.
Ředkve a vodnice
Komu nestačí k zakousnutí malé ředkvičky, může zkusit ochutnat větší ředkve a vodnice. Jejich bulvy hrají všemi barvami a lze si na nich pochutnávat až do podzimu. Jejich semínka jsou malinkatá, proto je dobré smíchat je s pískem – výsev pak nebude tak hustý. Až budou rostlinky vykoukávat, vyjednotíme je, aby měly bulvičky prostor k růstu. Pokud se na jejich listech objeví malé i velké dírky, bude to dílo dřepčíků. Abychom je odradili, musíme rostlinky pravidelně zalévat a půdu udržovat vlhkou – tihle skákaví broučci totiž nemají rádi vodu.
Výhodný set Podzimní zelenina
Semínka zeleniny k pozdně letnímu výsevu a podzimní sklizni
Kadeřávek
Kadeřávku připravte řádky 40 cm od sebe. Do řádků ho vysévejte do vzdálenosti 40 cm po třech semenech. Některá semínka se nechytí, jiná ano. Když rostlinky vzejdou, ponechte na stanovišti pouze jednu, nejsilnejší rostlinku. Kadeřávek opečovávejte, půdu kolem něj pravidelně kypřete. Pokud se větší rostliny nezdají být stabilní, můžete půdu okolo nich trochu udusat nebo rostlině přidat oporu v podobě tyčky. Kadeřávek vám bude na záhoně i v kuchyni dělat radost po celou zimu a s prvními mrazy se jeho chuť ještě zlepší.
Asijská listová zelenina
Určité druhy asijské zeleniny mají raději chlad, proto se v našem teplém létě špatně pěstují. Podzim je tedy ideální dobou, kdy vyzkoušet pěstovat asijské saláty (třeba odrůdu Mibuna či Wasabino, hořčici čínskou, jedlou chryzantému, Mizunu, popřípadě různé mixy asijské salátové zeleniny). Tato zelenina je také velmi nenáročná na pěstování a roste rychle. Stačí ji vyset do užších řádků, více semen, asi 10–20 cm od sebe.
Fenykl
Jeho výrazná chuť a vůně nám připomíná anýz a lékořici. Stačí ho na zahradě pohladit, hned se krásně rozvoní do okolí! Fenykl není příliš náročný na živiny a nejlépe se mu daří na místě, kde jsme již nějakou zeleninu sklidili. Tohoto aromatického fešáka můžeme předpěstovat nebo jeho semínka sejeme přímo do záhonu. Má rád vlhko a pravidelnou zálivku, aby jeho hlízy byly správně šťavnaté. Je třeba dodržovat doporučený spon, protože fenykl se dokáže na záhoncích pěkně roztahovat. K hlízám je dobré přihrnovat zeminu, aby byly světlounké a jemnější chuti
Mrkvičky
Malé mrkvičky můžeme sklízet klidně až do zimy. Semínka mrkve nesmíme zapomenout vysévat v pravidelných intervalech a pečlivě je zalévat, aby v teplých měsících zvládla vyklíčit. Mrkvím občas trvá, než jejich malé lístečky vykouknou na svět, proto musíme být trpěliví. Pokud budeme chtít sklízet malé baby mrkvičky, můžeme je následně vyjednocovat na menší spon, než je ten doporučený. Tato barevná kráska vydrží i lehké mrazíky, a proto se nemusíme bát ji vysévat do posledních teplých dnů.
Hrách
V teplejších oblastech je možné využít pozdně letního slunce k růstu mladých lusků hrášku. Hodí se ho pěstovat spíše ve skleníku nebo ve větším pařníku. Šanci na úspěch máte však také na záhoně, pokud dostatečně připravíte záhon na případné mrazy a hrášek ochráníte fólií. Vysévejte ho do sponu asi 20 x 20 cm od sebe, do hnízda po několika semenech. Až vyroste, poskytněte mu oporu.
Semínka podzimní zeleniny
saláty, hrách, ředkvičky, kadeřávek