Kouzelný příběh staré indiánské dýně
Příběh o kouzelné fazoli znáte určitě všichni, ale co taková obří indiánská dýně? Že vám to nic neříká? Mohli jste mě vidět, jak je sklízím na herbářové zahradě. A teď už si je budete moci vypěstovat i vy!
Jsou velké, kuželovité, oranžovožluté, pruhované a jejich chuť je jednoduše úžasná. Tuhle dýni mám moc ráda v polévkách a zeleninových vývarech, které skvěle ochutí. A jemné pyré se hodí jako přesnídávka pro malé děti. Nepochybně je dýní krmili i američtí indiáni. Pojďme se podívat na jedinečný příběh této staré původní odrůdy indiánů z Miami. I když jsem tuhle historku zaslechla jako příběh indiánské dýně nalezené v aztéckém hrobě, její reálná historie i současnost jsou vlastně mnohem působivější.
Odrůdu „gete-okosomin“, jak ji indiáni pojmenovali (v překladu „velká stará dýně“), pěstují pro skvělou chuť a bohatou dužinu farmáři napříč Amerikou i Kanadou po dlouhá desetiletí. Nikdo ovšem až donedávna netušil, kde se tato vzácná odrůda vlastně vzala. Pověst o archeologickém nálezu hliněné nádoby v americkém státě Wisconsin, která 800 let ležela v jílovém podloží, obletěla svět a s každou nově vypěstovanou obří dýní nabývala fantastičtějších obrysů. A zasáhla samozřejmě i mě. Nádoba totiž údajně obsahovala právě bílá semena indiánské dýně, ze kterých se rostlina v současnosti pěstuje. Ačkoliv si tento příběh tradovaný ústním podáním farmáři i zahradníci velmi oblíbili, pravda je ještě o chlup zajímavější. Musím tedy svou získanou historku o „semíncích dýně nalezených v aztéckém hrobě“ poupravit. Podává totiž úžasnou výpověď o zemědělských znalostech a postupech původních indiánských farmářů.
„Každé vypěstování nové dýně a zachování jejích semen pro budoucí generaci představuje vítězství pro náš lid.“
Místo toho, aby semena ležela přes 800 let nečinně v zakopané keramické nádobě, je přes 5 000 let aktivně pěstuje indiánský kmen z oblasti The Great Lakes (Miami Nation of Indiana) a tuto tradici přenášejí z generace na generaci. Mimo mnoha dalších druhů dýní se odrůda gete-okosomin stala hlavním zdrojem obživy tohoto kmene. Aby zachovali její nezměněný genofond, každý rok umisťují několik semen do michiganského indiánského Depozitáře bílých semen (White Seed Library), knihovny semen tradičních lokálních odrůd.
Profesora Kentona Lobea z kanadské univerzity Mennonite ve Winnipegu indiánský kmen z oblasti The Great Lakes fascinuje natolik, že jeho studiu zasvětil celý svůj profesní život a sám tuto původní odrůdu obří dýně pěstuje na univerzitním pozemku již několikátým rokem. Podle něj dýni indiánské hospodyně nejprve loupaly a usušily, následně ji podávaly s králičím masem, kukuřicí či divokou rýží. Skrze tuto po tisíce let kultivovanou rostlinu tak odhaluje taje a dědictví našich předků. Pro nás je ovšem největším darem především fakt, že za dlouhá staletí kultivace v novodobých podmínkách zemědělství neprošla odrůda žádnou modifikací, a zachovává si tak svůj původní charakter.
Slovy indiánů s American Indian Center: „Každé vypěstování nové dýně a zachování jejích semen pro budoucí generaci představuje vítězství pro náš lid.“ Zachování bohatého genofondu původních odrůd však představuje vítězství pro nás všechny, obyvatele naší krásné planety Země.