První máj, lásky čas

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas. Tuto básničku od Karla Hynka Máchy jsme se učili nazpaměť už na základní škole, a i proto jsme si zafixovali, že První máj je čas na oslavu lásky kolem nás. Přesto K. H. Mácha První máj nevynalezl a oslavy jara a lásky se objevovaly už ve starověkém Řecku jako oslavy Flóry, bohyně jara. 

milenci_014_4.jpg

Přesto stále existují pověry, které o květnu mluví jako o měsíci, který lásce nepřeje. Nebo naopak existují tradice, které si s láskou už nespojujeme, přestože s láskou spojeny původně byly. Jedním z nich je stavění májů, které má v sobě prvky související s vyznáním lásky.

Stavění máje

Historie stavění májů, které probíhá 1. května, sahá hluboko do minulosti. Podle serveru Ceske-tradice.cz sahá první písemná zmínka o májích na našem území až do roku 1422, kdy postavení máje rozhodlo o budoucí svatbě dvou mladých lidí. Od té doby mladí muži kromě velké máje stavěli i menší májky pod okna svých dívek. Pokud se pod oknem milé objevila májka již od jiného nápadníka, mladíci si je vzájemně vyvraceli. 

V tomto období se láska dokazovala i vysypáváním chodbiček lásky. Ty opět vysypávali mladíci k domům svých dívek. K tomuto účelu používali písek, vápno, piliny, otruby nebo kukuřičné listí. 

Májky se stavěly i pro dívky, o jejichž počestnosti se pochybovalo. Těm mladíci „ozdobili“ nejbližší ovocný strom prázdnou bečkou.

milenci_001_5.jpg

Svátek lásky ve světě

První máj jako lásky čas od roku 2004 znají i ve světě. Pod názvem Globální den lásky (Global Love Day) se ukrývá den humanity, který má za cíl podporovat bezpodmínečnou lásku. Jeho oslavy se prý objevily až ve 150 zemích a měly přesah i do virtuálního světa – do online hry Second Life, kde vaše postava může interagovat s dalšími postavami, které ovládají skuteční lidé. Vaše „druhá já“ pak mohou celý den tancovat, meditovat a účastnit se mnoha dalších akcí. Dost možná i líbání se pod rozkvetlou třešní.

milenci_005_6.jpg

Dokáže svatba v květnu přinést neštěstí?

Pokud jste někdy plánovali svatbu, asi jste zaslechli rčení „svatba v máji, do roka máry“. O květnu jako o nešťastném měsíci pro pořádání svatby se zmiňuje mnoho kultur. Důvod, proč tomu tak je, nás v dnešní době už nijak zvlášť děsit nemusí. V dřívější době pár při svatební noci často počal potomka, proto nastávající matku přes léto čekala ještě těžká práce na polích a žních, při kterých mohla potratit. Další problém mohl nastat při narození potomka v únoru, kdy se kvůli sněhu nemusela dostat k matce pomoc včas. 

Pohanská tradice svatbu v květnu nedoporučovala ještě z jiného důvodu. V květnu probíhaly oslavy příchodu léta, které se údajně slavily i venkovními orgiemi. Brát se v květnu se tedy nepovažovalo za příliš vhodné.

milenci_005_7.jpg

První máj dnes

Stavění máje na vesnicích přetrvalo, v Praze se na prvního máje nosí kytky k soše Karla Hynka Máchy na Petřín. Při této příležitosti se páry na místě mají políbit pod rozkvetlou třešní, i když podle jiných tradic se páry mohou líbat i pod rozkvetlou břízou. Dříve byl polibek velmi intimní záležitostí a předznamenával svatbu. Po takovém polibku se děvčata nemusela bát, že by následující rok uschla. 

Prvomájové zábavy spojené s hudbou a tancem se začaly objevovat už v 19. století. Dnes na ně nepřímo navazují studentské slavnosti zvané majálesy.

milenci_010_6.jpg
Previous
Previous

Po hedvábné stezce plné koření

Next
Next

Tehdejší recepty byly unikátní, říká expertka na první republiku Kristina Šemberová