Trnková povidla s podzimním kořením

7.12.2015 stateo00857 trnkova povidla .jpg

Trnky jsou keře z pohádky. Na jaře překrásně kvetou a zdobí krajinu jako bílé nevěsty. Na podzim zase kuličky trnek vypadají jako malé drahokamy na nedobytných větvích, kde mají ptáci svá útočiště. Trny jsou opravdu velké a sbírání plodů je malým dobrodružstvím, pokud na vás tedy nějaké zbydou. Jsou totiž oblíbenou pochoutkou pro opeřené obyvatele trnitého království a jejich přelétavé přátele. Když chcete nad ptáky vyzrát, nasbírejte si trnky dříve a dejte je do mrazáku. Zesládnou a dají se pak zpracovat úplně stejně jako čerstvé. U nás rostou trnky u starodávné cesty, kudy chodívali naši předci na trh nebo zpátky do vesnice. Je to nádherné místo, kde vedle keřů trnek můžete česat i šípky a hloh. Nejlepší čas na sběr je po prvních mrazících. To už jsou plody posledního „ovoce“ pěkně nasládlé.  Když už si je ve zkřehlých rukách donesete domů, můžete si je naložit do alkoholu nebo si připravit gurmánská povidla. I když je osladíte, zůstávají stále lehce trpká, a to je na nich to pravé. Vyšperkovat je můžete trochou koření. Trnky mají také pozitivní účinky na zdraví. Pomůžou při bolesti v krku, rýmě a zánětu dýchacích cest. Trnky mají svíravé účinky, a působí tak proti zánětům uvnitř i vně těla, čistí krev a obsahují vitamín C. Zkrátka teď je ta pravá chvíle vyrazit ven a zásobit se trnkami, třeba i do mrazáku. Mám je tam už schované. Myslím, že někomu udělám radost a překvapím ho povidly, co nikdy neochutnal. Už se těším.

Suroviny

1 kg trnek
600–800 g krupicového cukru
2 svitky skořice
2 hřebíčky
1 badán

 

Popis

Troubu předehřejeme na 200 °C. Omyté a přemrzlé trnky vsypeme do pekáče, prosypeme cukrem, přidáme koření a pečeme, až začnou chytat hypnotickou modrofialovou metalízovou barvu a takříkajíc se táhnou. Občas promícháme a hlídáme, aby se povidla nepřipálila.

Scedíme je od pecek, vyndáme koření a zavaříme do suchých čistých sklenic. Pokud je znovu zahřejeme, až budou bublat, můžeme je nalít do sklenic, zavíčkovat a postavit dnem vzhůru. Povidla se „zavaří“ sama. Vydrží i dva roky.

HERBAR7 PROMO-06922.jpg

Více receptů najdete v kuchařkách Vaříme podle Herbáře

Previous
Previous

Salát s pečenou dýní, kadeřávkem a polníčkem

Next
Next

Houbové kernoto