České horské vrcholy, které si zaslouží zdolat

V létě se vždycky těším, až si připomenu zážitky z dětství, z výletů na dětských táborech, na které jsem pravidelně s láskou jezdívala. Každý rok si (samozřejmě v duchu) plánuji nějakou tu „túřičku“, která ale bohužel, většinou kvůli práci, nevyjde. Avšak je na tom zajímavé, že se vlastně díky své práci dostávám na místa, kde bych se případně podle plánů mohla objevit, a užívám si tak krásu české a moravské krajiny.

kraliky.JPG

Je to třeba příklad Milešovky, kolem které už jsem tolikrát jela do Německa, ale nikdy se nevydala na její vrchol nebo alespoň neprozkoumala flóru a faunu na jejím úpatí. A tak se stalo, že jsem se tu jednoho dne ocitla se štábem a točila reportáž o místní stále se vyvíjející krajině v ekologickém režimu a o čistotě vzduchu, která se projevuje na bujně rostoucích jehličnanech. Úpatí Milešovky je také známé výskytem vzácných orchidejí a dalších rostlin, které byste jinak objevili jen na pár místech republiky. Mohla jsem natáčet i s koňmi, kteří se tu pasou s ovcemi na širých lukách. Dokonce jsem si tu vyhlídla i domeček, který byl na prodej (samozřejmě v duchu)... Vyjděte na Milešovku a bude vám dobře. Stejně jako mně po natáčení v tak krásné krajině.

Pokud i vy patříte mezi vášnivé turisty a dobrodruhy, vydejte se objevovat krásy české krajiny. Překvapí vás, jaké fantastické přírodní scenérie čekají doslova za rohem.

Černá studnice

Jizerské hory už určitě navštívil leckdo z nás. Říká vám ale něco název Černá studnice? Ta je totiž se svými 869 m n. m. bez debat jedním z nejpozoruhodnějších zdejších hřebenů. Oblastně hora patří k malé horské vesničce Smržovka, nicméně na její vrchol můžete vyrazit přímo z Jablonce nad Nisou, od kterého leží zhruba 5 kilometrů. Po výstupu na vrchol hory vás čeká ještě 91 schodů k ochozu rozhledny, na jejíž složitou výstavbu byl roku 1885 pověřen německý architekt Robert Hemmrich, který pro tento projekt použil neuvěřitelné tři tuny těžkých žulových kvádrů. V jasných dnech se z rozhledny pokocháte výhledem po celém kraji Jizerských hor a přilehlém okolí. Ovšem už samotná cesta stojí za to, věřte mi!

Poledník

Kdo ještě nenavštívil Šumavu, pohraniční pohoří ležící mezi Českem, Rakouskem a německým Bavorskem, ať si letos tuto zásadní turistickou zkušenost kouká doplnit. Šumava je přímo přeplněná přírodními úkazy. Mezi ty nejkrásnější patří horský vrchol Poledník ležící necelých 5 kilometrů od městečka Prášily. Ačkoli se svými 1315 m n. m. je až 15. nejvyšším vrcholem šumavských hor, jeho výstup není žádný med. Kamenité cesty a lesní stezky vás však natolik okouzlí, že bez problémů vyběhnete až na vrchol místní rozhledny otevírající pohled do širokého okolí. Díky své poloze dnešní rozhledna sloužila dlouhá léta k vojenským účelům, obyčejným smrtelníkům tak své krásy zpřístupnila až v roce 1998, kdy ji Národní park Šumava spolu s Klubem českých turistů opravil. A cestou zpět do Prášil se určitě nezapomeňte zastavit omrknout i sice ledové, ale úžasné Prášilské jezero!

Milešovka

A konečně je to tady, naše Milešovka, královna Českého středohoří. Nahoru vede prapodivná strmá cestička a vyšplhat se tam je opravdovým turistickým výkonem. Po výstupu vás za odměnu čeká občerstvení v jedné z prvních českých horských občerstvovacích stanic, perfektní výhled z rozhledny a možnost návštěvy meteorologické observatoře, která zde stojí již od roku 1905. Mimo jiné asi proto, že ne nadarmo bývá Milešovka zmiňována jako největrnější hora Čech. Asi nejzajímavější je však sopečný původ samotné hory, která se postupně vrstvila díky vulkanickým procesům. Na vrchol se můžete vydat po turistických trasách z několika směrů. Ať už zvolíte jakoukoliv, nahoře vás čeká opravdové zadostiučinění.

smrk.JPG

Smrk

Moravskoslezské Beskydy má křížem krážem prochozené jen málokdo. Přitom ukrývají tolik nádherných scenerií… Pokud se do této oblasti vydáte na výlet, místo turisty přesycených Pusteven zkuste třeba nedalekou přírodní rezervaci Smrk. Tento skvěle zachovaný kus divoké přírody získal své jméno jak jinak než podle hustých zdejších smrkových lesů. Jeho nejvyšší bod, skalní masiv Smrk (dosahující výšky 1276 m n. m.), nabízí fascinující výhled do zarostlých údolí. Takový výlet potěší všechny, kteří si chtějí dát opravdu do těla a načerpat energii z lesů a luk. A pokud půjdete opravdu tiše, možná cestou potkáte i vzácného rysa ostrovida či další menší šelmy, které se do těchto končin stahují ze slovenských hor.

Králický Sněžník

Zkuste si tipnout, jaký je třetí nejvyšší vrchol Čech. Přesně tak, se svými 1424 m n. m. je to Králický Sněžník ležící v Kladském pohoří na samé hranici s Polskem. Oproti Smrku je vrchol hory díky lavinovým stržím poměrně lysý, o to lepší je z něho ovšem rozhled do všech světových stran. Králický Sněžník je jedna z destinací doposud nepodléhající masivnímu turismu. Žádné davy, hlučné občerstvovací stanice či vydlážděné cesty. Během tohoto výšlapu se můžete plně ponořit do hlubin lesů, splynout s okolní krajinou i zdejší zvěří. Na vrcholu se setkáte s malou soškou slůněte na jednoduchém pylonu z kamenných kvádrů – tichým patronem celé hory. O jejím původu se nedočteme v žádných pramenech. Možná právě pro svoji skromnost se po právu stala symbolem této klidné a monumentální scenerie.

Previous
Previous

Poznejte kluka, který organizuje úklidové čety po celém světě

Next
Next

S primáty u stolu: jak vypadá jejich strava a čím se inspirovat