Poznejte kluka, který organizuje úklidové čety po celém světě

„Jedna věc je sbírat odpadky, to je super, ale druhá věc je dát o tom vědět, protože bez toho by se nikdy nepřidalo tolik lidí,” říká Jan Bareš, jeden ze zakladatelů organizace Trash Hero.

1497342990917-IMG_4605.jpeg

Za trash heroes bývají označováni lidé, kteří na hudebním festivale ve Švýcarsku přinesou k vytřídění určitý počet kelímků od piva. Tím nejen, že pomohou s úklidem akce, ale kromě dobrého pocitu získají i pivo zdarma. Právě na ně si vzpomněl Švýcar Roman Peter, když se skupinou dalších 7 lidí vymýšleli název, kterým by označovali svoje aktivity, které jsou těm z festivalu velmi podobné. Od té doby se za Trash Hero označují i ti, kteří dobrovolně uklízejí pláže, národní parky, ale třeba i města.

Jedním z 8 zakládajících členů hnutí Trash Hero, které vzniklo na thajském ostrově Koh Lipe, je i Čech Jan Bareš. Rodák z Prahy a cestovatel, který se nechtěl smířit s myšlenkou na pevnou pracovní dobu a budování kariéry, se rozhodl změnit životní styl a vydal se před více než 5 lety do jihovýchodní Asie. V Thajsku si přivydělával hraním na kytaru po barech a stal se instruktorem nádechového potápění označovaného jako freediving.

Za ekoaktivistu by se před vznikem Trash Hero neoznačil, přesto vzpomíná na dobu, kdy s babičkou sbírali odpadky, které našli v lese. Vypěstoval si tím úctu a respekt k přírodě. S pohledem na odpadky na plážích se on a ani nikdo ze zakládajících členů Trash Hero nikdy nesžil, proto se jedno pondělí rozhodli s tím něco udělat. Když zjistili, jak jednoduché to je, jeli uklízet příští pondělí znovu. Od tohoto pondělí v roce 2013 se pláže v národním parku kolem Koh Lipe uklízí každé pondělí, nyní už ovšem s velkou pomocí turistů i místních. Na Koh Lipe se od té doby podařilo posbírat přibližně 60 tun odpadků.

1497342966354-IMG_4671.jpeg

Postupné rozšiřování Trash Hero

Tento problém s odpadky se samozřejmě netýká jen ostrovů v jižním Thajsku. Proto si Trash Hero založili facebook a stránky a začali o svých aktivitách informovat. "Jedna věc je sbírat odpadky, to je super, ale druhá věc je dát o tom vědět. Protože bez toho by se nikdy nepřidalo tolik lidí," vysvětluje Bareš důvod, díky kterému se postupně začali přidávat lidé a přicházeli jim dotazy, jak s úklidovými četami začít i na jejich plážích nebo v jejich městech. Dnes jsou aktivity Trash Hero oblíbeným cílem takzvaného ekoturismu.

Nyní Trash Hero fungují na 35 místech po celém světě. Výjimkou není ani New York nebo Praha. Na některých místech vznikly úklidové čety spontánně, jinde je založil někdo, kdo byl u zrodu Trash Hero v Thajsku. Celosvětově se Trash Hero postarali už přibližně o 250 tun odpadků.

Jaké odpadky najdete v Praze, když se budete pozorně koukat

Zúčastnila jsem se cleanupu s Trash Hero Praha, abych viděla, jak přesně to probíhá a jak si Praha, co se odpadků týče, stojí.

Pro úklid byla vybrána oblast v Karlíně u řeky, která je evidentně oblíbenou destinací popíjející mládeže. Vedle velkého množství plastových lahví, kelímků na pití a igelitových tašek jsme nejčastěji nacházeli i plechovky od piva a lahve od alkoholu. Ani ne za půl hodinu procházky po karlínském břehu jsme odpadky naplnili 3 velké tašky. Chcete-li pomoc přírodě a zlepšit své okolí, má pro vás spoluzakladatel Trash Hero radu: „Zaměřte se na prevenci. Berte si méně igelitek, produkujte méně plastů. Chcete-li pomoci Trash Hero, přijďte na úklid a přiložte ruku k dílu."

1497342703464-IMG_4645.jpeg

Recyklace odpadků, jak jí neznáte

Na rozdíl od států jihovýchodní Asie jsme naštěstí odpadky mohli vyhodit do kontejnerů na tříděný odpad. Ty jsou v Thajsku nedostatkovým zbožím, a proto lidé kolem Trash Hero museli přijít s různými cestami, jak s odpadem nakládat. 90 % odpadků, které najdou na pláži, tvoří plasty. Ať už jde o rybářské sítě, rozbité žabky, polystyreny, zapalovače nebo zdroje pitné vody - PETky a dvaceti litrové barely. Odpad pak tedy buď přesouvají do místních organizací, které s nimi umí dále nakládat, nebo vymýšlejí recyklační workshopy, kde cizince i místní učí nové techniky, jak s odpady zacházet.

Například polystyren je rozdrcen drtičkou, kterou si sami vyrobili a kterou si můžou snadno vyrobit ve všech lokalitách, kde Trash Hero funguje. Tato drť je pak použita jako náplň do sedacích pytlů, které známe pod názvem bean bagy. Obdobně se dají využít i plastové lahve, které když se naplní, tak získají pevnost a dají se využít jako stavební materiál. Nyní vyvíjejí jednoduché stroje a hledají inspiraci, jak dále s odpadky nakládat, aby v příštím roce docílili toho, že by se jim povedlo zrecyklovat všechno, co sesbírají.

1497342898932-IMG_4651.jpeg

Reakce okolí

Všechny tyto aktivity by se Trash Hero dělaly hůř, kdyby odpadkoví hrdinové neměli podporu místních podniků, které dobrovolníky sponzorují. Někdo zafinancuje svoz odpadu, jiný jim po úklidu pláží připraví oběd. Jediný větší projekt, na který přispěli i lidé z jiných částí světa, byl projekt na úklid půl kilometrové pláže. Její úklid zabral 4 měsíce a bylo na ní 40 tun odpadků. V těchto 40 tunách byste našli 60 tisíc žabek nebo třeba 80 tisíc PET lahví.

Za všechny tyto aktivity byly Trash Hero oceněni cenou Thailand Green Excellence Award, kterou ve Velké Británii uděluje thajská princezna za postoj k přírodě, přírodním zdrojům a za podporu turismu v Thajsku s ohledem na udržitelný rozvoj.

Ať už chceme nebo ne, tak odpadky jsou součástí našich životů. Za den jich každý vyprodukujeme velké množství, je ale jen na nás, jak s nimi naložíme. Tím, že obal od jídla hodíme do řeky, nezmizí. Naopak existuje možnost, že ho spolkne nějaký živočich, kterého taková dobrůtka bude ohrožovat na životě. A to asi není stopa, kterou by po sobě někdo chtěl na světě zanechat.

Previous
Previous

Říká si Punktura a žije pomalou módou

Next
Next

České horské vrcholy, které si zaslouží zdolat