Skupina nadšenců obnovuje studánky, přidat se můžete i vy
Slouží jako ozdoba, významný zdroj vody, místo k osvěžení i odpočinku. Studánky se staly součástí naší krajiny již před dlouhou dobou a jejich význam přetrvává, i když v odlišné podobě, než tomu bylo na počátku minulého století.
Historie studánek
Místo zdroje vody dnes slouží studánky především jako upomínka vztahu lidí k přírodě a přírodním zdrojům. Ten měli naši předci daleko kladnější, než máme my dnes. Za existenci studánek kromě našich předků můžeme poděkovat i zvěři, od které lidé již v pravěku okoukali využívání přírodních pramenů. Ty pak začali využívat jak k lovu, tak jako zdroj vody, postupem času se podle nich i rozhodovali, kde se usídlí. Vzhledem k důležitosti zdrojů vody se o prameny začali lidé starat, a tak postupně z původních pramenů vznikaly studánky.
Voda byla odpradávna uctívána jako dárkyně života a v její zázračnou moc se věřilo i na našem území. Spisovatel a český vlastenecký kněz Václav Krolmus popsal v roce 1851 vztah lidí ke studánkám jako posvátný, protože si k nim lidé chodili pro věštby, tancem kolem studánky prosili o déšť nebo se vodou omývali, aby je přešly neduhy těla. Studánky byly také cenným zdrojem pitné vody jak pro lidi, tak pro zvěř a ptáky. Situace se začala měnit s rozvojem vodovodních sítí a se zásahy do přírody, kdy už studánky a přírodní prameny nebyly nutné pro přežití. Studánky začaly pustnout nebo úplně zanikat.
Mapa studánek
Studánky 21. století
Tohoto nepříznivého fenoménu si všimli Mladí ochránci přírody, kterým vadilo, že studánky nejen postupně z přírody mizí, ale také se vytrácejí z podvědomí lidí. Založili proto Národní registr studánek, do kterého každý může zanést polohu studánky nebo pramene. Podle něj můžeme v současné době na českém území najít přibližně 10 tisíc studánek a přírodních pramenů. Jejich počet může být ovšem i vyšší, jen se zatím nenašel nikdo, kdo by studánku zapsal.
Dobrovolníci ovšem mohou udělat i víc, než jen vodní pramen zapsat. Můžou se o pramen i postarat, aby prodloužili jeho životnost. Pokud by se o studánky nepečovalo, vrátily by se do původního stavu, tedy na přírodní prameny. Zvířata a ptactvo by si musely najít jiný vodní zdroj a lidé by se museli také přizpůsobit. Studánky jsou ale víc než jen zdroje vody, jsou součástí paměti krajiny a historie určitého místa a vztahu lidí k němu. Jsou upomínkou toho, že si kdysi lidé dali tu práci a udělali z pramene studánku. Díky Registru po studánkách a pramenech zůstane alespoň elektronická stopa pro budoucí generace.
Jak pečovat o studánky
Mladí ochránci přírody vyhlásili dlouhodobou akci s názvem Zachraňme studánky, která má za cíl zvýšit pozornost, jež se studánkám (ne)dostává, a poskytnout jednoduchý návod, jak lze o studánky pečovat. Pokud i vy máte svou oblíbenou studánku nebo jste při svých procházkách na nějakou narazili a rádi byste se o ní dozvěděli víc či se o ni rádi postarali, nabízí Mladí ochránci přírody následující návod, jak na to:
Pokud v přírodě objevíte volně přístupný zdroj vody, podívejte se na Registr, jestli už ho někdo označil. Pokud ne, vyfoťte ho, zkontrolujte, v jakém je stavu, a zapište ho do Registru sami. Můžete se poptat v okolí, zda o vodní zdroj již někdo pečuje.
Jestliže studánka nebo pramen nejsou na soukromém pozemku a nikdo o ně nepečuje, můžete nad studánkou převzít patronát vy sami. Pokud o ně někdo již pečuje, není nic snazšího, než se k nim přidat a pomoct s péčí.
Poptejte se v okolí, zda se prameni nějak neříká, popřípadě se podívejte na staré mapy, jestli nemá nějaké jméno. Dále můžete v kronikách či od místních obyvatel zjistit, jaká je historie pramene.
Nejjednodušší způsob, jak s péčí o studánku začít, je upravit její okolí. Posbírat odpadky a vyčistit nánosy ve výtokové trubce.
Podívejte se, jací živočichové ve studánce žijí. Studánka může být domovem vzácných živočichů, kteří se mohou živit například lístky, které spadnou na hladinu. Hladinu můžete očistit od větviček a šišek, případně odpadků.
Pokud musí dojít na větší úpravy, jako je úprava zastřešení nebo stěn, pokuste se zanechat původní vzhled a používejte jen zdroje (kameny, větve) z okolí. Studánka by měla svým vzhledem zapadat do okolí.
Nejdůležitějším úkonem je ovšem pečovat o studánky dlouhodobě. Vytvořte například kroniku studánky, kde si budete zaznamenávat její stav, přikládat fotky z různých období, zapisovat si, jací živočichové a rostliny zde žijí, kdo studánku využívá a podobně. Zapište ji do Registru, aby stopa po ní zůstala alespoň v internetové paměti.