Kytky od potoka – pokora a láska k tradičnímu pěstování květin

Pokorný a láskyplný přístup, se kterým k ekologickému pěstování i následné sklizni sezonních květin přistupují na květinové farmě Kytky od potoka, se odráží i na pohodě a úsměvu majitelky Míly Hilgertové. Zajeli jsme se na tu krásu podívat s Herbářem.

2018-08-09 kytky od potoka no. 6 62.JPG

Vášeň a nadšení bylo cítit z každého nového květu či lístku. I mně učarovaly polní, šetrně pěstované šlechtěné kytky a byliny vázané do kytic. V Herbáři jste některé mohli vidět ve váze v kuchyni. Dávám jim přednost před dováženými květinami z holandského trhu. Řezané květiny z klasických květinářství mě nikdy moc nebraly, zvláště když jsem si dohledala, jaký dopad má jejich konvenční pěstování na ekosystém.

Míla v herbářové reportáži zmínila, že pěstování okrasných květin má v Čechách hlubokou tradici, na což se v dnešní době a v záplavě levných dovozových kytek zapomnělo. Je skvělé, že tak mladá žena se do ekologického květinaření pustila tak zapáleně. A já jí držím palce.

PS: Je to taky pěkná řehole. Nejen postarat se o lány rostlin, ale vyrovnat se i s všudypřítomným hmyzem, který takhle k večeru, kdy slunce na sklonku léta pěkně u potoka zapadá, štípe jako o závod. Se štábem jsme si poté tři dny dávali vtipné reporty o kousancích a štípancích. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek! Ale teď už zpátky k rozhovoru.

Kateřina: Proč jste se do ekologického pěstování květin pustila?

Míla Hilgertová: Ekologickému zemědělství jsem se věnovala už od studií, ale až před lety jsem dostala odvahu začít hospodařit na vlastním. Květinářů podobného ražení tu bylo jen pár, tak jsem si řekla, že to zkusím. Zorala jsem pole, které nám leželo roky ladem, a začala jsem s kamarádkou pozvolna zkoušet různé druhy trvalek. Nakonec jsem opustila další projekty a začala se naplno věnovat květinám. Obnovuji rodinný statek a jako žena si hledám vlastní cestu k tomu, jak hospodařit. Pěstování květin mi dává smysl i ekologicky – mimoděk tak vzniká v krajině nový prostor pro hmyz i další tvory. A také jsem od začátku chtěla změnit český trh. Vnést sem nový vítr a ukázat, že i u nás se lze živit ekologickým pěstováním květin. Květiny lze u nás pěstovat a uživit se tím. Dnes už každý ví, že čerstvé sezonní potraviny jsou to nejlepší. Pro květiny to platí také a uvědomuje si to stále více lidí. 

Co vás na pěstování květin nejvíce uspokojuje?

Nedokážu to formulovat jednoduše. Je to tolik věcí… Práce venku v přírodě. Práce s půdou. Práce s rostlinami. Mít možnost se jich denně dotýkat a objevovat stále nové a nové souvislosti a detaily. Všechny ty zvuky a vůně, které vnímám. Stále zjišťuji detaily, jak funguje příroda. Zemědělská práce mě učí pokoře a trpělivosti. Baví mě sledovat, jak lidé na květiny reagují. Jak květiny otevírají srdce. Přiznávám se, že je to opravdu láska jako trám!

2018-08-09 kytky od potoka no. 6 21.JPG

Uvázat pěknou květinu lze celý rok. Mohla byste nám poradit, z čeho si připravit krásný podzimní pugét?

Právě jsme v té nejhezčí fázi podzimu, kdy vše září barvami. Vezměte si na procházku do přírody s sebou nůžky a nechte se vést vlastní fantazií. Téměř všude najdete červené šípky a hlohy. Na mezích, loukách nebo rumištích je spousta sušiny – různé trávy, mrkve a další byliny, které mají nádherné struktury. I podél cest najdete stromy, jejichž větvičky můžete použít (jabloně, trnky, hrušně). Jiné stromy mají nádherné dekorativní plody, třeba jasan nebo javor. Překrásný je kvetoucí břečťan anebo plamének. Pokud máte vlastní zahradu, najdete v ní různé druhy keřů (třeba skalník, pámelník) a krásné jsou stále také různé byliny, jako je šalvěj nebo yzop, vonící na míle daleko. Ještě pořád kvetou měsíčky a chryzantémy, na loukách ještě sem tam objevíte řebříček a podél cest čekanky, zlatobýl. Listopad je tedy ještě docela štědrý a i na obyčejné procházce lze najít opravdové poklady. 

Na čem nyní pracujete? Povězte nám něco více o svých plánech do budoucna…

Kytky od potoka zažívají velmi vzrušující období. Právě teď na podzim jsem převzala do péče další pole. Postupně tak přebírám pozemky, které patří rodině, ale zatím jsou pronajaté družstvu. Kromě nového prostoru pro květiny tu bude spousta místa pro keře, stromy a meze, vše co zemědělské krajině tolik chybí. Vymýšlím, jak prostor uspořádat, které rostliny kam vysadit. Je to krásné tvůrčí období a těším se na to, jak se bude náš prostor postupně zaplňovat novým životem. 

„Zorala jsem pole, které nám leželo roky ladem, a začala jsem s kamarádkou pozvolna zkoušet různé druhy trvalek.“

Zároveň jsem se rozhodla statek i naše pole otevřít lidem. Cítím, že jsme všichni tak nějak unavení virtuálním světem a že nám chybí osobní kontakt. Chci se podělit o tu radost, kterou květiny přinášejí. Pěstováním se zabývám už řadu let a chtěla bych lidem ukázat, že to není tak složité, jak si často myslí. Proto od jara otevřeme na statku zážitkové květinářství a netradiční coworkingové centrum. Připravujeme workshopy a kurzy zaměřené na pěstování květin a floristiku. Kromě toho si u nás budete moci udělat třeba týmovou poradu a propojit ji s relaxací mezi květinami na statku nebo na políčku. Nedávno jsme úspěšně zakončili crowdfundingovou kampaň, jejímž cílem bylo získat základní prostředky na to, abychom mohli prostor na statku přebudovat a zpřístupnit. Je to úžasně pozitivní zkušenost. Podpořilo nás hodně lidí a já jsem za to moc vděčná. Dodává mi to jistotu, že jdu správným směrem.

A co advent? Jak se na něj připravujete?

Přípravy jsou v plném proudu. Chystáme nádhernou kolekci dekorací v rytmu přírody. Jsou to tradiční adventní věnce na stůl nebo na dveře. Budeme také vázat kytice, které vydrží zelené po celé období Vánoc. Najdete v nich neobyčejnou kombinaci větviček, jehličnanů, různých bobulovin a taky sušených květin z našeho políčka. Vše je samozřejmě bez chemie. Připravili jsme také živoucí věnec s netřesky, které si můžete zasadit, až věnec doslouží. Náš ateliér teď doslova praská ve švech. Všude jsou sušené květiny, větve, šípky a další materiál. Sbíráme v přírodě, sušíme květiny z políčka, a když někdo v okolí třeba pokácí strom, zavolá nám a my větve zužitkujeme. Využití místních zdrojů je přeci velmi důležité. Všechny naše věnce jsou jen z přírodních materiálů, žádné umělé dekorace. A přesto jsou nádherně barevné a pestré. Je fascinující, jak je příroda pestrá a štědrá.

CULINA BOTANICA_H6_barva--99.jpg

Semínka okrasných květin

Previous
Previous

Splynutí duše s přírodou v Lese vzpomínek

Next
Next

Květinové farmy a (ne)ekologické pěstování