Květinové farmy a (ne)ekologické pěstování

Bohaté barevné kytice většinou darujeme z lásky. A bylo by krásné, kdyby byly také s láskou pěstovány. Bohužel to tak většinou není. 

A001_C039_081458.0000110.jpg

Napadlo vás někdy, jak je možné, že řezané květiny se dají koupit v každou roční dobu v perfektním stavu? Stejně jako u jídla, oblečení a dalších věcí, které si běžně pořizujeme, by nám mělo záležet na tom, odkud námi kupované rostliny pochází. Ve většině případů jsou pěstovány na farmách severní a jižní Afriky, jihovýchodní Asie nebo Střední a Jižní Ameriky. Většina z nich se nejdřív ocitá na holandské květinové burze a teprve potom míří do jednotlivých evropských zemí.

Mnoho lidí (téměř všichni, kdo si řezané květiny kupují v klasických květinářstvích) si neuvědomuje komplexnost problému, který svým nákupem podporují. Protože neekologickým pěstováním trpí nejen příroda, ale i lidé.

Této problematice se věnuje dokument Kvetoucí obchod (v originále Blooming Business) nizozemského režiséra Tona van Zantvoorta z roku 2010. Se svým štábem navštívil režisér jednu z květinových farem v Keni, kde zpovídal její pracovníky i lidi žijící v jejím okolí. Jak sám van Zantvoort poznamenává, podobných farem jsou v Africe tisíce, nedělá si iluze, že by se jejich provoz nějak výrazně lišil. Film skrze výpovědi dělníků zachycuje otřesné pracovní podmínky – nízkou mzdu, korupci, nucené neplacené přesčasy a další. Kromě toho je také běžné ohrožování zdraví a života dělníků tím, že zatímco pracují bez ochranných rukavic (protože by jinak květiny zničili), probíhá postřik rostlin nebezpečnými chemikáliemi. A ty ohrožují nejen zdraví lidí, ale také okolní půdu a vodu.

Květinové farmy bývají zpravidla umístěny kolem jezer (do té míry, že některá jsou jimi naprosto obklopená). To má za výsledek vyčerpání obrovského množství vody, a tím pádem její nedostupnost pro místní obyvatele a zvěř. Pokud se k této vodě ale přeci jen nějak dostanou, je stejně naprosto znehodnocena chemikáliemi. Dalším souvisejícím problémem je úbytek ryb, a tedy úbytek zdroje potravy pro nejbližší okolí.

Nemá ale smysl přestat úplně kupovat květiny. Řešením mohou být květiny se známkou Fairtrade, tedy takové, které byly pěstovány za férových podmínek – jak k zaměstnancům, tak k přírodě. Ty ale také z velké části pochází z Afriky či dalších vzdálených zemí, a musejí se tak dovážet přes půl světa. Proč raději neudělat radost vlastnoručně natrhanou kyticí lučních květů, případně kyticí z české květinové farmy, kde není používána žádná chemie a zaměstnanci dostávají adekvátní plat?

Dobré příklady z českého prostředí

Jednou z nich je Loukykvět, květinová farma nacházející se kousek od Prahy. Její majitelé, František Hába a Karolína Benešová, sami pozorují, že od otevření jejich farmy v roce 2014 zájem zákazníků o květiny vypěstované v České republice stále roste. Dodávají však, že je to pravděpodobně způsobeno také sortimentem v klasických květinářstvích, který se už desítky let v podstatě nemění – a zákazníci pokukují po něčem novém a neotřelém. V květinové farmě Loukykvět se rozhodli jít složitější cestou, protože prodávají pouze květiny vlastnoručně vypěstované: „My jsme si na sebe trochu ušili bič a všechny květiny pěstujeme, žádné nedokupujeme. I přesto, že nám občas volají různé velkoobchody a nabízejí nám květiny z burzy v Holandsku (smích). Všechny letničky začínáme od semen, každý rok. U jiřin, pryskyřníků, sasanek a dalších si držíme hlízy.“

Takové podnikání vyznívá poměrně romanticky, má ale také výrazná negativa. „Jsme samozřejmě strašně závislí na přírodě a počasí. Pokud by přišla nějaká silná bouřka, krupobití, cokoliv, může nám dost poškodit úrodu. I přesto, že na spoustu věcí myslíme (nedostatek vody, silný vítr) a máme je podchycené (využíváme třeba retenční nádrž či podpěrné konstrukce a sítě), nikdy tomu nemůžeme stoprocentně zabránit.“

Mnozí budou namítat, že takové květiny jsou určitě drahé, a tak si je každý z finančních důvodů dovolit nemůže. Loukykvět má trochu jiný sortiment než klasické květinářství, nelze tedy udělat přesné srovnání. Podle svých slov se ale snaží mít květiny co nejdostupnější, a „proto nedostanou tučnou cenovku jen kvůli tomu, že byly vypěstované v Česku. Pro příklad — vázanou kytici u nás seženete od 450,– Kč. Ve výhodném balíčku (např. květinové předplatné) se dostaneme u vázané kytice na 289,– Kč, u jednodruhové kytice (např. svazek tulipánů) pak na 169,– Kč.“

Takový model podnikání může fungovat samozřejmě i v menších městech, ve Znojmě tak například působí farma Řezanka. Je dobré mít na paměti, že při shánění řezaných květin a květinové výzdoby je vždy lepší se porozhlédnout ve svém okolí než řešit dopravu květin z Prahy.

Jste majitelem květinářství a rádi byste místo květin z holandské burzy začali nabízet květiny férově pěstované v České republice? František a Karolína z Loukykvětu doporučují v první řadě najít si „svého“ farmáře a pracovat s ním. „Spolupráci můžete začít výběrem rostlin, o které mají zákazníci v květinářství zájem. Pro farmáře je to obrovská pomoc, může se takto plně soustředit na farmaření a neřešit výběr konkrétních druhů, prodej, logistiku, balení atd.“

A001_C039_081458.0000110.jpg

Semínka okrasných květin pro domácí pěstování

Previous
Previous

Kytky od potoka – pokora a láska k tradičnímu pěstování květin

Next
Next

Biofarma Sasov, největší chov přeštického černostrakatého prasete u nás