Jak funguje výkup bylin na bylinné čaje
Pamatujete, jak jsem v osmé řadě Herbáře pěstovala a sbírala měsíček lékařský? Jeho krásné sytě oranžové květy jsem nasušila a posléze odnesla do výkupny bylin značky Leros. Máte tušení, jak takový bylinný výkup funguje? Zapojit se do něj můžete i vy!
Sušení bylinek je odvěká součást výroby bylinných čajů. Už od roku 1954, kdy byla firma Leros u nás založena, nosí pěstitelé i sběrači do jejích výkupen ty nejlepší byliny. Odměnou za jejich námahu jim je dobrý pocit i nějaký ten peníz. Z nasbíraných bylin pak ale hlavně Leros může vytvořit výborné bylinné funkční čaje. Když bylinky svěříte odbornkům, vykouzlí z nich velmi chutné směsi. Ve výkupně bylin jsem viděla, že dobře poznají a pečlivě hlídají kvalitu vykoupených bylin. Je až neuvěřitelné, kolik lidí je dodnes ochotných sbírat byliny a přitom chránit přírodu.
Proces výkupu je jednodušší, než si představujete. Nasbíráte byliny, o které mají ve výkupu zájem, usušené je nasypete do pytle a odvezete do výkupny. Je jedno, jestli nasušíte 300 gramů nebo 50 kilo, v Lerosu jsou vděční za všechny s láskou nasbírané bylinky. O tom, jaká jsou pravidla sběru, se dočtete níže.
Citlivé zpracování bylin ve výkupnách
Léčivé čaje a bylinné směsi jsou vyráběny v té nejvyšší kvalitě. Personál ve výkupnách vzácnou úrodu kontroluje, skladuje a zpracovává citlivě – tak, aby si uchovala své zázračné vlastnosti. Pečlivě nasbírané bylinky se nemusíte bát předat do dalších rukou, v Lerosu (již samotný název značky, který vznikl zkrácením slov „léčivé rostliny“, vypovídá o její filozofii) se zásadně vyhýbají chemickým a konzervačním aditivům.
Pravidla sběru bylin
Protože všichni chceme pít čaje z čistých bylin, které jsou prospěšné našemu tělu, sběr bylinek má vcelku striktní pravidla. Je třeba dodržovat patřičnou dobu sběru a především sbírat byliny správným způsobem. O tom, které druhy léčivých bylin a jaké části rostlin se sbírají, se můžete dočíst přímo na webové stránce Lerosu.
Byliny sbírejte pouze na čistých místech mimo dosah průmyslových oblastí. Byliny není vhodné sbírat ani v blízkosti silnic, železnic či prašných cest. Vyhýbejte se rostlinám napadeným škůdci. Samozřejmostí je zákaz trhání bylin rostoucích v chráněných krajinných územích. Je třeba dávat pozor také na to, abyste lokality bohaté na danou bylinu příliš nevydrancovali – vždy myslete na to, aby na místě část rostlin zůstala, je to důležité pro jejich další rozmnožování. To ostatně platí i pro sběr bylin do vašich domácích čajových směsí.
Na sběr bylin se vydejte nejlépe dopoledne, až opadne rosa, v den, kdy je hezké počasí. V prvé řadě dbejte na to, aby se vám bylinky při sběru a skladování nezapařily – snadno a rychle pak zplesniví, a vy byste je tím pádem sbírali zbytečně. K ukládání bylin při sbírání si na pomoc vezměte nejlépe proutěný košík, kterým může proudit vzduch. Lze použít i pytlíky, musí však být vyrobeny z látky či papíru. Na igelit, podobně jako při sběru hub, zapomeňte! Nasbírané byliny v koši či pytli příliš nestlačujte.
Jak byliny usušit a skladovat?
Každá bylina je specifická a stejně, jako vyžaduje jiný způsob pěstování, tak potřebuje také odlišný způsob sušení. Zároveň se liší zpracování různých částí rostliny. Pokud sbíráte rostlinu pro kořen, po návratu domů kořínky omyjte od hlíny. Zbytečně je však ve vodě nemáčejte, aby nezčernaly. Čisté části rostlinky rozložte na síta a usušte na stinném, dobře větraném místě. Pokud byste některé druhy sušili na přímém slunci, bylinky by mohly vyblednout a ztratily by své účinné látky. Dejte také pozor, aby na ně nemohla zvířata a hlodavci. Na noc je dobré síta s bylinami uklidit dovnitř, aby nenavlhly. Obecně platí, že čím rychleji bylina uschne, tím kvalitnější pak bude. Dobře usušená bylina mezi prsty příjemně šustí a její stonky jsou křehké.
Usušené byliny je ideální skladovat doma v čistých a suchých, nejlépe tmavých skleněných lahvích s těsnicím víčkem, každý druh zvlášť. Pokud byliny skladujeme v průhledných sklenicích, je dobré je uložit do temna. Pro skladování bylin určených k výkupu, často ve větším množství, stejně dobře poslouží papírové sáčky či pytle nebo uzaviratelné papírové krabice. Na každou nádoby nebo pytel je dobré vždy napsat, o jaký druh byliny se jedná, a poznamenat datum sběru.
Teď už jen stačí odhodlat se a bylinky si buď vypěstovat, nebo nasbírat v přírodě. Zkuste si je sami usušit, možná se vám to zalíbí a budete mít stejně jako já odvahu odnést nějaké byliny i do výkupu. U nás je tradice sběru bylin opravdu silná. Pojďme ji společně udržovat. V podobě čajů přinese radost nám všem!