Čmeláci jako stroje na opylování a jejich vliv na naši přírodu

Čmeláci jsou nejen krásní tvorové, ale i velmi důležití opylovači. Společnost si je vědoma jejich nesporného významu, a proto jsou čmeláci chráněni zákonem. Spolu s ostatním hmyzem jich však v přírodě ubývá velmi rychlým tempem. Nenechme se uchlácholit na trsy levandule, které v létě bývají plné čmeláků…

Čmeláků v přírodě ubývá

Počet čmeláků skutečně klesá a jejich různé druhy postupně mizí. Příčin úbytku čmeláků je několik, ohrožující činitelé navíc mnohdy působí společně. Hlavním důvodem mizení čmeláků je spolu s klimatickými změnami způsob, jakým lidé hospodaří v krajině a na svých zahrádkách. Chemie spolu s neustálým růstem teplot představuje významný faktor, který na populace čmeláků v naší krásné zemi negativně působí. Se stoupající teplotou se k nám také dostávají nepůvodní druhy čmeláků, které jsou lépe přizpůsobeny na vyšší teploty, nepůvodní druhy pak vytlačují na naše domácí čmeláky.

O významu čmeláků v přírodě se dobře ví. Čmeláci jsou lidmi oblíbení jako přátelští tvorové. Lidé si díky dobrácké povaze čmeláků často myslí, že ani nemají žihadlo. Mají ho, ale moc ho nepoužívají, často dokonce ani v situacích, kdy by se opravdu měli bránit.

Myslí to se čmeláky opravdu všichni dobře?

Zájmu veřejnosti o čmeláky a snahy jim pomoci se někteří lidé pokouší zneužít a vydělat při této příležitosti peníze. Nepoctivý prodej, ohrožování přírody a zneužívání snahy lidí pro přírodu něco udělat – to je něco, s čím nelze souhlasit. Ale přesně všechny tyto procesy se kolem čmeláků dějí. Možná i vy sami jste se nevědomky stali zákazníkem prodejce, který využil vaší nevědomosti.

V naší uspěchané době není každý člověk ochoten pasivně čekat, až se mu na zahrádce čmeláci zabydlí. Nebo nemá kapacitu to, aby se je pokusil sám usadit a aktivně jim nabízet úl k zabydlení. To vše znamená čas a nervy, které ne každý chce do čmeláků investovat. Lidé proto raději hledají možnosti, jak si čmeláky pro svou zahrádku pořídit za peníze. Někdo chce čmeláky, aby pomohl přírodě, někdo pro opylení sadu, někdo pro děti, někdo jen tak, aby „byl in“. 

Pokud uvažujete o koupi čmeláků, zajímejte se o jejich původ – chtějte vidět oficiální doklady o jejich původu a povolení k prodeji v místě, kam chcete čmeláky umístit. V České republice totiž jistí podnikavci zjistili, že je mezi lidmi zájem o hnízda čmeláků a poptávka výrazně převyšuje nabídku. Lidé jsou často ochotni za čmeláky zaplatit nemalé peníze, tak proč jim milý hmyz nedodat? Výše zmínění prodejci jim ale neprodávají čmeláky z přírody, nýbrž zemědělské hybridy z laboratoře. Na tomto odkazu se o prodeji nepůvodních čmeláků můžete dočíst víc.

Čmeláci jako stroje na opylování – zemědělští hybridi

Poptávka po čerstvém ovoci a zelenině vytvořila prostor pro celoroční produkci ve sklenících. Bez opylovačů to ale nejde. Včely se pro práci ve sklenících nehodí, a tak přišla řada na čmeláky. Ti se v uzavřeném prostoru pohybují bez problému. Aby byli i čmeláci k dispozici kdykoliv, jsou chováni v laboratoři. Šlechtěním byl vytvořen takový typ čmeláků, který ve sklenících pracuje nejlépe, navíc jsou výkonnější než čmeláci z přírody. V přírodě čmeláci létají od jara do léta, ale skleník má často celoroční provoz, proto je laboratorní chov čmeláků řešením. Jejich hnízda jsou větší, mají v nich spoustu dělnic. Někdy se o nich píše jako o „super čmelácích“.

Čmeláci jako stroje pocházejí z uzavřených velkochovů. Tam jsou produkováni s tím, že se nesmí dostat do přírody. Podezření, že by mohli ohrozit přírodní druhy čmeláků, je oprávněné. Proto pro jejich provoz ve sklenících platí relativně přísná pravidla (například skleníky musí být řešeny tak, aby čmeláci nemohli vyletět ven). Na konci pracovního cyklu jsou laboratorní čmeláci nemilosrdně zlikvidováni a nahrazeni novým hnízdem. Jsou totiž pro pěstitele jen pouhé stroje, které musí mít výkon. Není čas na slitování, čas jsou peníze a spotřebitel čeká.

Jak může čmelák hybrid ohrozit čmeláka z přírody?

Prvním důvodem je výkon a velikost hnízda. Pokud se hybridní čmeláci dostávají do přírody, vytvářejí silnou konkurenci místním druhům čmeláků v přírodě, ohrožují je a potlačují. Jsou výkonnější ve sběru pylu a nektaru než nešlechtěné druhy. Existuje také podezření, že v sobě čmeláci nesou další vlastnosti svých předků, třeba schopnost narušení cyklu hibernace (zimního spánku). Mohou to být i další, nám dosud neznámé efekty. Již tak slabé populace některých našich druhů čmeláků by mohly snadno zaniknout, pokud by se tito „superčmeláci“ připojili ke všem výše uvedeným tlakům na přírodu. Došlo by tak k ohrožení biodiverzity, tedy tolik potřebné různorodosti.

V článku zde se dozvíte další informace, jak tento prodej čmeláků hybridů ohrožuje nejen přírodu, ale i vás samé. Vystavujete se totiž nebezpečí postihu za porušování předpisů a zákonů pro ochranu přírody v ČR.

Jak můžete pomáhat čmelákům?

Pokud se chcete pustit do chovu čmeláků, hledejte jiné cesty než nákup čmeláků. Přednost by měly dostat čmeláci vyskytující se ve vašem okolí. Takové druhy u vás budou mít správné podmínky k životu a najdou partnery k množení. Čmeláci se mohou u vás uhnízdit sami, pokud jim vytvoříte vhodný prostor a podmínky.

Čmelákům ale můžete pomáhat i jiným způsobem, nemusíte je chovat. Pokud jim prostřete na zahradě stůl plný květů medonosných rostlin, uděláte jim (a sobě) největší radost. Prostřený stůl by měl být pestrý a obsahovat dostatek potravy od jara až do pozdního léta.

Autorem článku je Ondřej Hercog z neziskové skupiny Čmeláci PLUS. Na webu a na facebookové stránce skupiny se dozvíte podrobnější informace o čmelácích, jejich ochraně, podpoře a chovu čmeláků v přírodě dozvíte víc.

Previous
Previous

Jak funguje výkup bylin na bylinné čaje

Next
Next

Textilní certifikáty aneb jak se zorientovat v udržitelné módě