Textilní certifikáty aneb jak se zorientovat v udržitelné módě

O nešetrném výrobním modelu fast fashion a jeho dopadu na celosvětový ekologický a společenský vývoj jsme si toho řekli již mnoho. Plýtvání přírodními zdroji na výrobu oblečení, které nevydrží ani do druhé sezóny, nesmyslné plnění skříní levným a nekvalitním, i když vysoce módním oblečením a nepřímé podporování eticky nepřijatelných výrobních postupů v rozvojových zemích zůstává často opomíjeným tématem. Naštěstí se ovšem lidské i tržní hodnoty pomalu otáčejí k přijatelnějším alternativám a naše společnost je stále více přijímá za své. Podívejte se na nejdůležitější textilní certifikáty, které vám ukážou, že nekupujete zajíce v pytli.

DSC00381.jpg

Globální regulace výrobních strategií je sice stále pouze vysněným cílem, už dnes ale existuje mnoho organizací, které skrze kontrolní orgány udělují celosvětově uznávané certifikáty jasně stanovených hodnot. Každý certifikát se ovšem specializuje na jiné stránky produkce (etika prodeje a výroby, přírodní materiály, ekologické zpracování apod.), a my si tak před samotným nákupem musíme ujasnit vlastní priority. Většina kontrolních orgánů ovšem ctí základní ekologickou i etickou stránku, a tak si můžeme být jisti, že nákupem certifikovaného zboží přispíváme svojí troškou k regulaci této ekonomické mašinérie. 

gots.jpg

Certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard)

Mezinárodní standard GOTS představuje pravděpodobně nejkomplexnější textilní certifikaci světového trhu. Tato značka vznikla ze snahy o transparentnost a sjednocení bio textilního trhu, a spojuje tak základní etické zásady správné výroby i distribuce. V biomateriálech nenaleznete pesticidy, herbicidy či těžké kovy a přísné kontrole podléhá i samotné balení jednotlivých produktů. Označení existuje ve dvou variantách (organic nebo made with X % organic materials) odlišujících poměry organických a anorganických příměsí, nicméně v každém případě GOTS označuje nejvyšší možnou záruku při ekologickém nakupování oblečení.

Certifikace ekologie

Ačkoliv ekologie představuje jeden z nejzávažnějších bodů současné textilní výroby, čistě této problematice se věnuje pouze malá část certifikačních organizací. Jednou z nejdůležitějších je například Mezinárodní asociace pro přírodní textilní průmysl udělující certifikaci Naturleder. Jako jediný certifikát označuje zboží vyrobené z tzv. eco-friendly kůže, tedy kůže vyráběné s ohledem na životní prostředí a pracovní zázemí zaměstnanců.

fti.jpg

Certifikace Fair Trade

Snahou fair trade trhu je nastavení přijatelných sociálních podmínek při průmyslové výrobě oblečení, především pak v zemích třetího světa. Práce by měla probíhat na základě svobodné vůle, práva zaměstnanců vstoupit do odborů, udržení minimálních platů, regulovaní pracovní doby, zdravého a bezpečného pracovního prostředí, vyloučení diskriminace a zákazu dětské práce.

wfto.jpg

WFTO

World Fair Trade Organization by se dala považovat za největší světovou organizaci zabývající se lidskými právy v rámci výroby a obchodu. Vychází z globálních ekonomických krizí, klimatických změn, a především velmi nízké životní úrovně vykořisťovaných pracovníků třetích zemí. Zboží s tímto certifikátem můžete nakupovat i nosit bez výčitek.

eza.jpg

EZA

Největším rakouským distributorem a dovozcem fair trade výrobků z Afriky, Asie, Blízkého východu a Latinské Ameriky je společnost EZA. Certifikace přesahuje i do bioprodukce a zpracování bavlny.

FLO

Toto označení uděluje organizace Fairtrade International. Jedná se o mezinárodní udržení sociálních a ekologických kritérií v rámci textilní výroby i dovozu.

fairtrade.jpg

Fair Trade Foundation

Fair Trade Foundation se zaměřuje, stejně jako většina ostatních výše zmíněných značek, na regulaci všech bodů fair trade programu právním systémem Code of Labour Practices implementovaným do vybraných řetězců dodavatelů.

Certifikace bio textilu

Biotextil označuje oblečení vyrobené z velkého procenta především z přírodních materiálů, které pozitivně působí na lidskou pokožku a zdraví. Musíme si však uvědomit, že ne všechny tyto certifikace nutně dodržují i ekologické či etické zásady, v jednotlivých označeních často nacházíme velké rozdíly. Minimální požadovaný podíl bio příze se pohybuje od 5 do 95 %, často nás tak certifikace bez její bližší znalosti může uvést v omyl.

oeko-tex.jpg

Oeko-Tex Standard 100

Certifikace Oeko-Tex 100 se stále častěji objevuje i na českém trhu. Ačkoliv jej za pravý bio certifikát z byrokratického hlediska považovat nemůžeme, ze zdravotní stránky nám zaručuje mnohem lepší standard než většina ostatních textilních výrobků. Materiál neobsahuje pesticidy, formaldehyd, konzervační ani jiné chemické látky, a zaručuje tak zdravotní nezávadnost. Na etickou stránku výroby se však tento certifikát neorientuje.

Organic cotton

Tento certifikát funguje spíše jako osvěta nežli záruka. Americká organizace Textile Exchange tímto způsobem poukazuje na existenci biobavlny, nicméně certifikace se vůbec nevztahuje ke kvalitě výrobku, na kterém je uvedena! Při nákupech takto označené kusy najdete především ve větších řetězcích.

ecotton.jpg

Ecotton

Značka Ecotton holandské společnosti Bo Weevil certifikuje biobavlnu pěstovanou v Turecku a Ugandě. Probíhá zde taktéž spolupráce s Fair Wear Foundation, v roce 2007 značka získala certifikát Fair Trade.

naturtextil.jpg

Naturtextil Best

Certifikát Naturtextil Best uděluje od roku 2000 Mezinárodní asociace pro přírodní textilní průmysl. Nastavuje mnohem vyšší nároky než zákonná norma Evropské unie, je tak pečetí největší kvality a úrovně současné textilní výroby. Kontrolu pojímá komplexně, od ekologických až po etické zásady správného obchodování. Součástí je taktéž prohlášení o nepřítomnosti alergenů.

Previous
Previous

Čmeláci jako stroje na opylování a jejich vliv na naši přírodu

Next
Next

Jaké jsou nedostatky českého včelaření?