Hospitál Kuks – s Kateřinou za perlou českého baroka

Hospitál Kuks je výjimečná barokní památka, kde vždy načerpám spoustu inspirace. Moc ráda se tam vracím. Čas nejraději trávím v rozlehlé bylinkové zahradě, hospitál toho ale ukrývá mnohem víc... Kuks v Královéhradeckém kraji mě okouzlil natolik, že jsem se tam rozhodla v deváté řadě Herbáře vzít i vás! Co vás na nevšedním místě čeká?

HERBAR 8_PROMO-01515.jpg

Šporkovská hrobka

Hospitál Kuks vznikl z podnětu hraběte Františka Antonína Šporka, jenž si vybral Kuks za své letní sídlo. Již v roce 1696 se Špork rozhodl, že naproti své lázeňské rezidenci vybuduje domov pro vojenské veterány z okolí. Hospitál vznikal postupně v letech 1707–1748 a jednalo se o nejvelkorysejší institut svého druhu v pozdně barokních Čechách. Zprovoznění hospitálu se Špork bohužel nedožil. Kuks byl v letech 1744–1938 provozován řádem milosrdných bratří. 

Dnes v hospitálu můžeme navštívit Šporkovskou hrobku. V kryptě kostela Nejsvětější Trojice, který je dominantou hospitálu, se pak seznámíte se zajímavými příběhy pochovaných členů rodu Šporků, počínaje popisem života Jana Šporka, zakladatele rodu a otce Františka Antonína.

Impozantní bylinková zahrada

Bylinková zahrada na Kuksu je volně přístupná, svým návštěvníkům se otevírá každý den za rozbřesku a zavírá se západem slunce. Rozprostírá se za budovou hospitálu již od dob jeho vzniku, tedy od počátku 18. století. Vždy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby tamní lékárny U Granátového jablka, k tomu také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. 

Rok od roku krásnější barokní zahrada je oázou nejrozmanitějších vůní a barev. Přes čtvrtstoletí představuje útočiště pro bzučící hmyz, který je lačný po pylu a nektaru z květů rostlin. Rozličné byliny a léčivky zde rostou ve 144 záhonech. Vedle tradičních lokálních bylin tu zahradníci a zahradnice pěstují také nejrůznější cizokrajné rostliny. To je úplná učebnice botaniky přenesená do reálného světa!

HERBAR 8_PROMO-07834.jpg

Podivuhodná historie lékáren

Tamní lékárna U Granátového jablka byla uvedena do provozu v roce 1743. Granátové jablko, které je v jejím názvu obsaženo, představuje symbol znovuzrození. Do dnešních dnů se zachoval původní barokní ráz lékárny i jejího vybavení. V policích druhé nejstarší dochované barokní apotéky ve střední Evropě stále nalezneme stojatky od dračí krve, račích ok nebo třeba prášku z lebky oběšence. Neskutečné! Prostor nad vchodem zdobí hlava bájného jednorožce (roh je ve skutečnosti zubem mořského kytovce narvala). Kdysi se věřilo, že prášek z jeho rohu pomáhá proti hadímu uštknutí a mužské impotenci.

Kromě barokní lékárny na Kuksu najdeme i výstavu Českého farmaceutického muzea nazvanou Kouzlo apatyky. Ta ve čtyřech sálech představuje vývoj lékáren a další oblasti farmacie od baroka do 20. století. 

První sál expozice je věnován historii řádu milosrdných bratří, který na Kuksu působil a díky němuž činnost hospitálu roku 1743 započala.

Ve druhém sále jsou instalována zařízení dvou původních barokních lékáren: U Granátového jablka a Dittrichovy lékárny, jež byla na Kuks převezena z pražské Malé Strany (Nerudovy ulice).

Výstava pokračuje třetí expozicí, která ukazuje vybavení apoték z 19. století a socialistické lékárny po roce 1960. Vystavena jsou tu léčiva (prášek z mumie!), dále pak různé hmoždíře, obrazy či třeba lékárenské nádoby. Návštěvníci si navíc mohou vyzkoušet roli lékárníka – zkusí si rozmělnit léčivo v třence, vyrobit tablety a vylisovat čípky nebo ve výdejním boxu číst recepty, vydávat léky a podávat rady o jejich užívání.

Poslední instalace pak ukazuje výrobu léčivých přípravků od lékáren až po průmyslovou výrobu v továrnách.

Ctnosti a Neřesti Matyáše Bernarda Brauna

František Antonín Špork, zakladatel hospitálu, byl významným sběratelem uměleckých děl z přelomu 17. a 18. století. Díky němu se Kuks stal místem, kde působili nejlepší umělci své doby.

Mimořádný význam monumentálnímu komplexu dodává sochařská výzdoba z rukou Matyáše Bernarda Brauna, jednoho z nejvýznamnějších českých představitelů vrcholně barokního sochařství, který byl pověřen sochařskou výzdobou areálu. Sochy zde potkáte doslova na každém kroku! Braun vytvořil sochařské alegorie Ctností a Neřestí, cyklus 24 plastik, které znázorňují dobré i špatné lidské vlastnosti. Ve všech případech se jedná o vyobrazení ženských postav. Na terase před kostelem jsou umístěny kopie těchto soch, originály jsou pak přístupné v místním lapidáriu.

HERBAR 8_PROMO-01558.jpg

Procházka po okolí Kuksu

Kromě samotného hospitálu se můžete projít také po krásném kukském okolí, vydejte se třeba k Braunově Betlému, špičce barokního sochařství v plenéru. Další tipy, informace a aktuality se dočtete na webových stránkách hospitálu Kuks.

Pevně doufám, že jsem vás k návštěvě hospitálu Kuks nalákala. Je to rozhodně jedna z nejpodivuhodnějších památek, které jsem kdy v Čechách navštívila. Pokud se na Kuks vydáte, dejte mi na sociálních sítích vědět, jak se vám v hospitálu líbilo a co vás nejvíce zaujalo. A těšte se, až vám na podzim při sledování nového Herbáře budou místa v televizi připadat povědomá a budete moci říct: „Tam to přece znám, přesně tady jsem v létě byl(a) na výletě!“

Při psaní tohoto článku jsem se posilnila moderními sušenkami v biokvalitě podle receptů našich prababiček z dílny Biopekárny Zemanka. Děkuji za podporu!

Vaše Kateřina W.

Previous
Previous

Unikátní Machův včelín ukrytý v jižních Čechách

Next
Next

Tady je Krakonošovo – vydejte se s Kateřinou do Krkonoš