Unikátní Machův včelín ukrytý v jižních Čechách

„Vítán buď, příteli včel!“ zní nápis na Machově včelíně nacházejícím se v Krušlově na Strakonicku. A protože přátelé včel jsme všichni, alespoň v to pevně doufám, Herbář je totiž největším přítelem včel, rozhodla jsem se vás v tomto článku vzít právě do mekky všech českých včelařů. Krušlovský včelín je národní poklad, včelí kostel, perla včelařské architektury – pojďte do něj se mnou nakouknout, stojí to za to!

HERBAR 8_PROMO-06150.jpg

Včelařský unikát i za českými hranicemi

Včelín je svým provedením jedinečný nejen v České republice, ale také v celé střední Evropě. Unikátní dílo lidové tvořivosti si rozhodně zaslouží navštívit. Jedná se o rozsáhlejší dřevěnou stavbu s vyřezávanými a malovanými prvky rozkládající se v malebných jižních Čechách. Pyšní se unikátní sbírkou zhruba 80 řezeb a výtvarně ztvárněných úlů. 

Stavba je obklopena zahradou plnou kvetoucích rostlin. Včelín leží v nadmořské výšce 740 m n. m., z nedaleké louky tak můžete obdivovat kouzelné výhledy do předhůří Šumavy. To je romantika! V Krušlově se mimo jiné pořádají včelařské i jiné kurzy a kulturní akce, které má na svědomí tamní sdružení Krušlovský včelín. Již tradiční a velmi oblíbenou událostí tu je ukončení sezóny připadající vždy na poslední říjnovou neděli.

HERBAR 8_PROMO-06363.jpg

Dílo vzešlé z rukou Josefa Macha, velkého milovníka včel

Tato dřevěná nádhera, kterou si můžete pamatovat z osmé řady Herbáře, stojí v jihočeském Krušlově již desítky let. Na svědomí ji má Josef Mach (1923–2008), srdcem i tělem kovaný včelař, který v Krušlově žil a tvořil. Se stavbou dřevěného včelína pan Mach začal po válce v roce 1948, celá stavba mu pak zabrala čtyři roky. Prostory včelína jsou v současnosti pojaty jako muzeum věnované jeho osobě, jeho dílu a celkově včelařskému řemeslu.

Vše, co ve včelíně uvidíte, včetně desítek úlů, vytvořil pan Mach jako řezbářský samouk vlastníma rukama. Pěkně postaru a poctivě. Úly jsou izolovány stébly trávy, to už se opravdu jen tak nevidí! Láska ke včelám tu čiší z každičkého koutu včelína. 

Dřevěný včelín je uvnitř vyzdoben četnými řezbami, které jsou pozoruhodné rozmanitostí námětů. Připomínají různé včelařské osobnosti, místa z krušlovského okolí nebo památky z naší vlasti – všechny však spojuje motiv včel a přírody. V interiéru sedí tu dřevěná včelka na parapetu, tu zdobí zrcadlo či rámy obrazů, včely ze dřeva sedí třeba i na hodinách v síni. Návštěvníky také zcela jistě zaujme originální vyřezávaný nábytek, který se pan Mach rozhodl ozdobit malbami s regionální tematikou. 

S tvorbou úlů začal Josef Mach ve svých 17 letech. Celá jeho sbírka čítá neuvěřitelných 65 kusů včelích domečků. Malované úly zdobené drobnými detaily byly ve své době plně funkční. Dnes již zrestaurované úly v prostorách včelína slouží pouze jako exponáty.

Úžasnou památku lidové tvorby, jež byla s láskou a péčí zrenovovaná, můžete v sezóně navštívit i vy. Třeba cestou na Šumavu, která je od malé vesničky Krušlov, co by kamenem dohodil. Včelín nabízí komentované prohlídky, jen pozor – mimo letní sezónu probíhají pouze o víkendech a každé pondělí je zavřeno. Pro aktuality a více informací navštivte web Machova včelína. Pokud se do Krušlova vydáte, určitě mi napište na sociálních sítích, jak se vám včelín líbil. Mně se líbí moc!

Při psaní tohoto článku jsem se posilnila moderními sušenkami v biokvalitě podle receptů našich prababiček z dílny Biopekárny Zemanka. Děkuji za podporu!

Vaše Kateřina W.

Previous
Previous

Krása ptačího zpěvu

Next
Next

Hospitál Kuks – s Kateřinou za perlou českého baroka