Provensálské koření – přeneste se na jihovýchod Francie

V obchodech běžně najdete vedle exotického koření i sušené zelené byliny. I ty lze míchat do kořenicích směsí. Mezi světové kořenicí směsi patří jedna typicky evropská – provensálská. Stačí jedna špetka provensálského koření, dvě sousta pokrmu připraveného podle francouzského receptu a rázem se ocitnete v sluncem zalité Provence!

Jak už název napovídá, provensálské koření pochází z francouzské oblasti Provence, kde hojně rostou středomořské byliny, které směs obsahuje. Receptura kořenicí směsi byla oficiálně stanovena až v 70. letech minulého století. Recept, který najdete níže, pochází ze sbírky provensálských receptů šéfkuchaře Jeana Baptista Reboula z roku 1910. Vyšla už více než čtyřicetkrát a prodalo se jí přes 250 000 kusů. Léty prověřená kvalita!

Toto zelené koření může být namíchané z bylinek čerstvých i sušených. A jaké byliny nesmí ve směsi chybět? Provensálské koření obvykle obsahuje rozmarýn, bazalku a tymián, někdy také majoránku, dobromysl, estragon či saturejku. Někteří výrobci přidávají do provensálského koření i šalvěj, levanduli nebo mátu.

Koření se používá především k ochucení dušené zeleniny, grilovaného a pečeného masa (zvláště králičího, kuřecího jehněčího a skopového) a ryb. Hodí se i do těstovin, omáček, na pizzu a do čerstvých zeleninových salátů (výborně doplňuje především rajčata). Posypat jím můžete pečené hranolky z kořenové zeleniny. Ozvláštní sýry, hořčice nebo třeba čatní.

Provensálskou kořenicí směs si doma zvládne připravit každý, kdo má balkón nebo alespoň truhlík s šesti základními kuchyňskými bylinkami. Komu se bylinky pěstovat nedaří nebo se mu směs míchat zkrátka nechce, sežene v obchodě toto asi nejznámější a nejoblíbenější bylinkové koření již pečlivě namíchané.

Previous
Previous

Perníkové koření, chuť a vůně lidového pečení

Next
Next

Ras el Hanout – tajemství chuti arabských jídel