Pimentovník pravý neboli nové koření, zázračné koření z Jamajky

Kdyby mělo koření srdce, tvořilo by ho nové koření. Tato fascinující směsice
chutí a vůní ladí snad se všemi bylinami, díky čemuž se mu přezdívá všehochuť.
Jeho rodištěm je Jamajka, odkud jej při své druhé plavbě přivezl
Kryštof Kolumbus, a snad právě z Nového světa pochází jeho jméno.

Popis a pěstování

Stálezelený štíhlý strom pimentovníku pravého dorůstá zhruba 10 až 15 metrů a ve vyhovujících podmínkách se může dožít až 100 let. Mezi špičatými listy se v letních měsících objevují krásné bílé květy. Mimo karibské ostrovy se dlouhá léta nedařilo vypěstovat ze semen strom, až se náhodou ukázalo, že semena klíčí teprve po projití trávicím traktem ptactva, jehož enzymy nastartují klíčící proces. Díky tomuto objevu se nové koření v současné době pěstuje také v Indii, Tongu, Hondurasu, v Mexiku, Guatemale a na Havaji.

Sklizeň

Plodem pimentovníku jsou středně velké tvrdé bobulky, které se sklízí ještě zelené a nedozrálé, neboť při úplném dozrání ztrácí své specifické aromatické esenciální oleje. Ke sklizni jsou připraveny během července a srpna. Odlamují se celé větvičky, které se rozloží a schnou několik dní na slunci, než bobule získají specifickou hnědou barevnost. Vyschlé plody se z větví opatrně očešou, a balí se buď celé, nebo drcené na prach. Nejvíce aromatických látek se koncentruje
v oplodí, zvrásnělé části kuličky, kterou přiléhala k větvičce. Používá se i aromatický list, který lze sklízet po
celý rok.

Chuť a vůně

Chuť se skládá z mnoha různých podtónů a esencí: aromatického hřebíčku, muškátového oříšku a skořice s pepřovým podtextem. Květinová vůně podrcených bobulí připomíná čerstvě sklizené jahody. Dobře se kombinuje s ostatním kořením, jehož charakter zvýrazní.

 
 

Využití

Nové koření je univerzálním kuchyňským pomocníkem harmonizujícím chutě a vůně sladkých i slaných pokrmů. Na rodné Jamajce představuje nezbytnou součást místního jerk koření a likéru. Hojně užívaný je i ve střední Evropě k dochucení mas, nakládané zeleniny a ryb i dezertů. Nové koření nikdy nechybí při zabijačce a přípravě zvěřinových hodů. Angličané jej považují za základ kořenicí směsi do pečiva a neobešel by se bez něj ani proslulý anglický vánoční puding. Největší obliby se těší na Blízkém východě – polévky, omáčky, masa či pokrmy z jednoho hrnce bývají jeho podmanivou vůní prodchnuty.   

Listy a dřevo pimentovníku se skvěle hodí k uzení masa, kterému dodají příjemné aroma, a zároveň pohlcují nepříjemné pachy. Jeho aromatické esenciální oleje se používají při výrobě mužské kosmetiky. Přidávají se také do léků, pesticidů a fungicidů.

Zdravotní účinky

Hlavním léčebným benefitem nového koření jsou jeho antimikrobiální účinky. Ve formě roztoku či obkladů výrazně ulevuje revmatickým, artritickým a svalovým bolestem, výluh lze užívat jako kloktadlo při bolestech zubů a paradontóze. Jeho konzumace vyrovnává trávení a pomáhá při nadýmání či přesycenosti. Je bohatým zdrojem vitaminu C, který posiluje imunitní systém.

Zajímavost

Během napoleonské války v roce 1812 si ruská vojska vkládala nové koření do bot pro odstranění zápachu.

Tipy:

  • Zalijte pár kuliček nového koření, pět hřebíčků a tři tobolky kardamomu horkou vodou a nechte je vylouhovat na skvělý kořeněný nápoj.

  • Přidejte nové koření do těsta na vafle. Posunete je do nebeských výšin.

 

Vyzkoušejte směsi z celého světa: Ras el Hanout, Garam Masala, Kari, provensálské bylinky, perníkové koření

Previous
Previous

Ras el Hanout – tajemství chuti arabských jídel

Next
Next

Šabrej kmínovitý neboli římský kmín, platidlo ze starého Egypta