Kardamovník obecný, poklad ze Srí Lanky

Tajemný název kardamom zní jako z pohádky Tisíce a jedné noci a jeho pronikavá vůně vás okamžitě přenese na rušné turecké či indické trhy. Původem pochází z jižní Indie a Srí Lanky a patří k nejstarším a nejdražším druhům koření na světě. Kardamom si ve svých zahradách nechával pěstovat babylonský král již v 8. století před naším letopočtem. Egypťané jej žvýkali pro bělejší chrup a Indové ho užívali při dietách a kožních potížích. Ve starém Římě se z jeho vonné esence zhotovovaly úžasné parfémy pro vysoce postavené ženy, a když se v 11. století skrz Normandii dostal do Británie, stal se velmi oblíbeným i na evropském trhu.

Popis a pěstování

Víceletý keř kardamovník dorůstá do výšky zhruba 2 metrů a pyšní se pevnými dlouhými oválnými listy a bílo-fialovými květy v hroznech. Roste v teplých, vlhčích oblastech, 80 % světové produkce pochází z Indie, kde také až polovinu sklizně zkonzumují. Pěstuje se i na Srí Lance, v Thajsku a ve Guatemale. Za nejkvalitnější odrůdu je považován zelený kardamom pravý (neboli malabarský) pěstovaný v jižní Indii, nicméně i kardamom cejlonský, alepský či bombajský je výborný. Obchodníci jej zpracovávají na více způsobů a každý druh se používá ke kořenění jiných pokrmů. Vysoká cena srovnatelná s vanilkou či šafránem často svádí k přidávání nejrůznějších náhražek do mletého koření, a proto je lepší jej kupovat v celých tobolkách. Ty se prodávají ještě nerozpuklé v zelené či bílé barvě, přičemž bílé tobolky představují vybělenou variantu zeleného koření. Tmavě hnědé tobolky má kardamom nepálský neboli černý druh Amomum subulatum.

Sklizeň

Po třech letech se na stoncích začnou objevovat malé zelené tobolky, které rostlina plodí dalších 10 až 15 let. Tobolky oválného tvaru dozrávají nestejně, a pokud se nesklidí v pravou chvíli, semínka z nich samovolně vypadají. Sklizeň se provádí 5–6x ročně. Tobolky jsou velmi křehké a ruční sběr pomocí nůžek vyžaduje náležitou opatrnost, důvtip a klid. Suší se horkým vzduchem v sušárnách či na slunci.

 
 

Chuť a vůně

Vůně kardamomu má pronikavý, teplý buket, v chuti se mísí citronové, kafrové a eukalyptové tóny.

Využití

Kardamom se objevuje ve většině indických jídel, jeho výrazná chuť však určuje i mnoho dalších světových kuchyní. Používá se v celých tobolkách nebo v podobě drcených semínek, samotný či ve směsích, například v kari nebo garam masala, ve slaných i sladkých pokrmech, v pečivu i při přípravě uzenin. Skandinávská kuchyně na něj nezapomíná při nakládání zeleniny a sleďů či při přípravě světoznámého likéru Aquavit. V arabských zemích ho s oblibou přidávají do kávy jako výraz pohostinnosti a v Etiopii s ním zrnka kávy rovnou praží. Mimo gastronomii se jeho silné vonné esence užívají k přípravě parfémů a esenciálních olejů.

Zdravotní účinky

Jako většina koření byl i kardamom odpradávna využíván v lidovém léčitelství. Pomáhá při trávicích potížích, nevolnostech a žaludečních křečích. Podporuje činnost nervové soustavy a sliznic, má silný antimykotický a antivirový potenciál. Domácí odvar z čerstvě namletého kardamomu ulevuje při pravidelném užívání od zažívacích obtíží a s medem a citronem při nepříjemné chřipce nebo bolestech v krku. A prý má i afrodiziakální účinky.

Zajímavost

Mletý kardamom v kávě zdůrazňuje její vůni i chuť a zároveň prokazatelně snižuje účinky kofeinu. V Indii je nejlepším druhem bledě zelený kardamom. Roste v Malabaru v provincii Kérala. Na jeho plantáže jsem se dostala díky expertovi na koření u nás Vitaně. 

Tipy:

  • Čerstvě rozemletým kardamomem poprašte perník nebo jablka před pečením a upečte voňavý skvost.

  • Můžete jednu tobolku přidat i do útrob kachny či husy při pečení.

 

Vyzkoušejte směsi z celého světa: Ras el Hanout, Garam Masala, Kari, provensálské bylinky, perníkové koření

Previous
Previous

Šabrej kmínovitý neboli římský kmín, platidlo ze starého Egypta

Next
Next

Kurkumovník dlouhý, všestranné koření z Asie