Ředkev černá

Raphanus sativus L., var. niger

Výsev

červen–červenec

Sklizeň

říjen–listopad

ředkev černá.png

Popis

Černá ředkev je méně známou příbuznou klasické ředkvičky. Jde tedy o kořenovou zeleninu, která má tuhou černou slupku a čistě bílou dužinu. Oproti klasickým červeným či bílým ředkvičkám bývá její chuť mnohem štiplavější. Znali ji ve staré Číně i ve starověkém Egyptě, Slované si ji jako léčivé a chutné zeleniny vážili už ve středověku, ale poté se na ni takřka zapomnělo. V posledních letech se však díky skvělým účinkům na lidské zdraví znovu dostává do módy a není se čemu divit. Například má více vitaminu C než citron. Podle dochovaných staroegyptských textů byli otroci stavějící pyramidy krmeni mimo jiné právě ředkvemi. Dále v menu měli cibuli a česnek.

Pěstování

Ředkev potřebuje pro růst svého kořene dostatečně prokypřenou a provzdušněnou, propustnou a vlhkou půdu. Daří se jí v hlinitopísčité půdě bohaté na živiny. Jde o typický zimní druh ředkve, který se na záhon seje na přelomu června a července a sklízí se zhruba po 120 dnech, tedy na přelomu října a listopadu. Semínka vyséváme do řádků 20 cm od sebe. Když rostlinky vyrostou, jednotíme je do vzdálenosti asi 10 cm. Je potřeba ředkev okopávat a dbát na dostatečnou a pravidelnou zálivku, aby bulvy mohly dobře růst.

bazalka semínka.jpg

Semínka černých ředkví

Užití

Ačkoliv černá ředkev nemá nijak závratné výživové hodnoty, o to je bohatší na léčivé účinky. Její konzumace celkově pomáhá lidskému trávení. Na trhu běžně dostupný extrakt z černé ředkve je skvělý na detoxikaci organismu, především díky tomu, že obsažená silice zvaná raphanol má blahodárný vliv na játra a celkově na zažívací ústrojí. Podle některých zdrojů léčí záněty ledvin a pomáhá při obtížích s močením. Sirupy z černé ředkve jsou výtečné na nachlazení a bolest v krku. Dle aktuálních studií podporuje léčbu žlučových kamenů a pomáhá předcházet rakovině. Používat se dá v kuchyni za syrova i při tepelných úpravách. Syrová se dává obvykle do salátů, na lisování šťávy nebo do pomazánek – dobré je ji kvůli výrazné chuti přisolit. Výborná je rovněž na sirup proti nachlazení. Lze ji i vařit jako řepu.

Zajímavost

Pozor by si na ni měli dát lidé, co mají problémy s játry, černá ředkev je lehce dráždí.

Previous
Previous

Prvosenka jarní

Next
Next

Saturejka zahradní