Hloh jednosemenný
Crataegus monogyna
Výsev
Podzimní období je pro výsadbu dřevin, jako je hloh, nejvhodnější. Do zimy stihnou dobře zakořenit a na jaře využijí zimní vláhu.
Sklizeň
V květnu se sbírají buď květy nebo květy s listem.
Plody se sbírají na podzim, v září a říjnu.
Popis a výskyt
Hloh jednosemenný je trnitý keř, který kvete během května až června. Plody dozrávají v září a říjnu. Hloh se stal typickou rostlinou pro Britské ostrovy, kde ho místní farmáři používali jako živý plot k ohraničování pozemků v 18. a 19. století. Nyní je rozšířen po celé Evropě a u nás se vyskytuje především v listnatých lesích a na březích řek. Hloh dobře snáší sucho, vyhovují mu spíše sušší půdy, úhory a pastviny. Půda by měla být neutrální nebo kyselá.
Sběr a úprava
V květnu se sbírají buď květy nebo květy s listem, celé květenství se v počátku rozkvétání odřezává či odstříhává. Sbírají se pouze bíle zbarvené květy, z ozdobných a červeně zbarvených hlohů se nesbírají. Ve stejné době se sbírají listy i s květy z mladých větviček. Posléze se suší ve stínu při dobrém větrání. Při sušení umělým teplem by neměla teplota přesáhnout 35°C. Po dobrém usušení hloh kořenitě voní a má nahořklou chutí. Při správném uložení vydrží i 2 roky. Plody – hložinky – se sbírají na podzim, v září a říjnu, kdy jsou plně vybarvené a snadno se oddělují od stopek. Suší se na slunci i ve stínu,v tenké vrstvě, nebo lépe umělým teplem při teplotě do 60 °C. Příměs připálených a zčernalých plodů je nepřípustná.
Semínka yzopu lékařského a dalších bylin
Účinné látky a užití
Malvičky hlohu působí jako tonikum na činnost srdce a oběhového systému. Mírným způsobem, buď povzbuzením, nebo utlumením, vyrovnává činnost srdce. Plody se mohou používat i pro dlouhodobou léčbu srdeční slabosti a bušení srdce. Také se dají použít k léčbě vysokého krevního tlaku, anginy pectoris a arteriosklerózy.
Zajímavost
Obecně se hloh považuje za strom neštěstí a květy se nemají nosit do domu, s výjimkou 1. máje, kdy tato kletba neplatí.