Bříza bělokorá

Betula pendula

Výsev

Množíme na začátku jara výsevem semen nebo řízkováním.

Sklizeň

Listy a mízu sbíráme na jaře, olupující se kůru kdykoli.

Popis a výskyt

Jde o vysokou opadavou dřevinu, která dorůstá až do výšky 25 metrů a která je typická svou černobílou kůrou. Listy mají trojúhelníkový zaoblený tvar. Bříza pochází z Evropy, kde ji lze nalézt téměř všude, ale narazit na ni můžete i více na východě v zemích, jako je Kazachstán, Mongolsko, či v určitých částech Číny. Stejně tak se vyskytuje v oblastech jižně od Kavkazu, byla importována i do Ameriky. Dokáže bez problémů růst v nížinách i ve vyšších polohách, obecně se jí však daří nejlépe v sušších půdách. K růstu potřebuje dostatek světla. Jinak stromu moc nevadí ani znečištěný vzduch, někdyse proto vysazuje i v průmyslových oblastech.

Sběr a úprava

Listy břízy mají nejsilnější léčivé účinky hned po vykvetení, nejlepší je tedy sbírat je ještě mladé a lepkavé zkraje jara. Lze je trhat i později v průběhu roku, ale s postupujícím časem jejich účinky slábnou. Suší se ve stínu při pokojové teplotě(neměla by překročit 40 °C). Nálev nebo čaj z břízy má výborné močopudné účinky. Méně častý je sběr pupenů břízy,který lze provádět pouze na jaře. Z usušených a rozdrcených pupenů (opět se suší ve stínu) lze připravovat tinktury sdetoxikačními vlastnostmi.

Dříve se často sbírala i březová kůra – odvar z ní se přidával do koupelí nebo se z něj dělaly obklady na unavené klouby a postiženou kůži. Sbírají se i jehnědy, ze kterých se nejčastěji vyrábí březový extrakt.

Semínka yzopu lékařského a dalších bylin

Účinné látky a užití

Už od nepaměti je bříza posvátným léčivým stromem. Účinnými látkami v březových listech a v pupenech jsou především saponiny a silice, dále pryskyřice a třísloviny nebo různé minerální látky. Odvar z listů se používá jako vlasová voda na posílení kořínků, má ale i výrazné močopudné účinky a celkově je skvělý na odvodnění lidského těla nebo při zhoršené funkci ledvin. Bříza pomáhá na otoky, rány a různé druhy zánětů. Některé zdroje uvádějí, že dobře poslouží při revmatismu a dně. Dříve se v lidovém léčitelství používala na spoustu druhů neduhů březovávoda.

Zajímavost

Až do 19. století byla bříza v Anglii spojována se sexem a plodností. Májky stavěné na 1. května z břízy původně představovaly jakýsi falický kůl vražený do lůna Matky země a v přeneseném smyslu celkovou plodnou sílu Boha. Také se o bříze traduje, že vyhání zlé duchy, proto se březovými metlami mrskali odsouzenci a blázni, někdy i dobytek.

Previous
Previous

Břečťan popínavý

Next
Next

Hloh jednosemenný