Mira, nesmrtelný mixér našich kuchyní

Mixér se v československých domácnostech postupně zabydloval, když se v roce 1963 objevil mixér ETA Mira. Slavil okamžitě úspěch, o kterém svědčí 14 let výroby a používání v mnoha rodinách dodnes.

60.leta_ETA_po korektuře.jpg

Král mléčných barů

Ke slávě mu nejspíše pomohla i obliba mléčných barů. Bufetů kombinovaných s kavárnou, kde prodávali mléčné koktejly, kakao, obložené chlebíčky, smaženky a zákusky. Bývaly levnější než restaurace a obsluze tu nevadily děti. Staly se přirozeným místem setkávání matek, které měly malé děti, na rozdíl od bufetů tu totiž bývaly stolky s židličkami a nekouřilo se zde, což bylo v restauracích a hospodách za socialismu vzácností. Ovšem s mixérem Mira jste si mohli připravit báječný mléčný koktejl i doma!

Nejodvážnější varianta

Na vývoji spotřebiče se od samého počátku podílel Stanislav Lachman. Jak ale prozrazuje příslušná vývojová kniha, mixér měl původně stát na třech nožkách. To by ovšem znamenalo složité opracování materiálu, a tedy i vyšší náklady na výrobu. Stanislav Lachman zpracoval celkem tři sádrové modely rozdílného tvarového pojetí. Vybrána byla třetí varianta – ta, která by dnes zřejmě působila nejodvážněji a nejméně obvykle. Po bližším zkoumání je zřejmé, že zde designér dovedně spojil technologickou nenáročnost a funkčnost do zajímavého tvaru. Stanislav Lachman se znovu osvědčil jako invenční a přemýšlivý designér. Nástupce Pragomixu prokázal podobnou dostatečnou všestrannost i oblibu. Ve výrobě se udržel do poloviny 70. let a některé hospodyně se jej nezbavily dodnes.

mock1.jpg

NOVÁ KNIHA:
ETA v životech našich domácností

Vizuálně bohatá kniha, na níž se podílel Jiří Hulák, historik designu z Národního technického muzea, a Kristina Šemberová, znalkyně gastronomie první republiky, přináší nejen retro podívanou od 40. let po současnost. Mapuje také proměnu životního stylu v našich domácností.

Previous
Previous

Miliony prožehlených kilometrů

Next
Next

Co skýtají stránky nové knihy ETA v životě našich domácností?