Co skýtají stránky nové knihy ETA v životě našich domácností?

Jak to dopadne, když se nad přípravou knihy sejde dvojice autorů s naprosto odlišným polem působnosti, které ale zároveň spojuje obliba značky ETA a zájem o historii? Vyjde z toho krásná, informacemi nabitá kniha, již by možná šlo označit za moderní encyklopedii. Pojďte zjistit, co si pro vás Kristina Šemberová, znalkyně gastronomie první republiky a spoluautorka knih Kateřiny Winterové, a Jiří Hulák, historik designu z Národního technického muzea, připravili.

3-sm.jpg

Exkurz do minulosti

Jak se proměnily české domácnosti za 80 let? Místo klepání koberců před panelovým domem se v bytech začalo vysávat moderním luxem, těžké rozžhavené závaží nahradila lehká žehlička elegantních tvarů, kuchyňský robot ulehčil hospodyňkám hnětení těsta a elektrický gril do kuchyní přinesl dosud nevídané možnosti přípravy nápaditých pokrmů. V našich končinách patří ke slovu domácnost tři písmena: ETA. Elektrické spotřebiče této značky, stejně jako jejich předchůdci pod označením Elektro-Praga Hlinsko, sloužily většinou velmi spolehlivě v několika generacích českých i slovenských rodin. Eta v životě našich domácností přináší retro podívanou od 40. let až do současnosti.

6-sm.jpg

Nejen příběh spotřebičů

Kniha na 232 stranách rozložených do 11 kapitol mapuje, jak se v průběhu let vyvíjela česká značka ETA. Nejedná se však pouze o encyklopedii ETA spotřebičů, za něž se jejich majitelé rozhodně nemuseli stydět (na rozdíl od mnoha jiných výplodů znárodněného československého průmyslu). Jiří Hulák věnoval velkou pozornost také důležitým osobnostem, které vývoj značky významně ovlivnily. Velký důraz je kladen na průmyslový design elektrospotřebičů 20. století, kterému vévodil Stanislav Lachman, průkopník v průmyslovém výtvarnictví (tak se v době jeho působení říkalo designu).

mock1.jpg

NOVÁ KNIHA: ETA v životech našich domácností

Vizuálně bohatá kniha, na níž se podílel Jiří Hulák, historik designu z Národního technického muzea, a Kristina Šemberová, znalkyně gastronomie první republiky, přináší nejen retro podívanou od 40. let po současnost. Mapuje také proměnu životního stylu v našich domácností.

Čtenáři se dozví příběh jednotlivých výrobků, jak se změnilo logo značky ETA nebo třeba kdy a jak začalo docházet k vývozu spotřebičů do zahraničí. Milníky v historii značky ETA jsou přehledně shrnuty v úvodní graficky zpracované přehledné časové ose. Značka ETA je pro českou společnost stěžejní – přežila sametovou revoluci, a přestože od poloviny 90. let stejnojmenná společnost prodělala sérii dramatických změn, provázených změnami vedení i majitelů, přetrvává „fenomén ETA“ i nadále.

2-sm.jpg

Vizuálně uspokojivý obsah

Kromě četných faktů a zajímavostí se mohou čtenáři těšit na velké množství pečlivě vybraného obrazového materiálu. Pamětníci nad stránkami mohou zavzpomínat, co doma používali (a možná ještě používají), co prožívali a jak tenkrát vypadaly interiéry bytů, ale třeba i ulice měst či první obchodní domy. Dobové fotografie vyvolají nostalgii, ale i rozšíří obzory mladší generaci.

Díky pohledu do vývojových knih výrobků není publikace jen přehlídkou více či méně známých předmětů, ale zachycuje také část dějin českého průmyslového designu. Práce Stanislava Lachmana si můžete prohlédnout od prvních skic přes prototypy až po finální výrobky – a to včetně obalů, návodů a propagačních materiálů. Pro zajímavost čtenáři mohou porovnat, jak se lišila reklama na spotřebiče u nás a v zahraničí.

Milovníci a milovnice vaření zase ocení ukázky receptů a textů ze starých kuchařských příruček. Dost možná se budou podivovat nad tím, co se kdysi jídávalo nebo třeba které pokrmy a suroviny byly považovány za zdravé či luxusní… Zábavné je také sledovat, jak se proměnil způsob servírování pokrmů. Třešničkou na dortu jsou různé tabulky, které hospodyním například radily, jak kombinovat jednotlivé suroviny.

5.jpg

Příběh značky ETA v našich domácnostech pokračuje do dnešních dnů. Poznejte i vy, co se za těmito třemi písmeny skrývá!

Previous
Previous

Mira, nesmrtelný mixér našich kuchyní

Next
Next

Spotřebiče našich babiček