Nejúchvatnější místa, která jsme za 10 let Herbáře navštívili

Nádherná krajina, zajímaví lidé, nečekaná překvapení, kouzelné výhledy a ohromující pohledy na přírodu těší diváky Herbáře už devět let a s Kateřinou Winterovou vám prozradíme, která místa ji během natáčení chytla za srdce. 

Za bylinkami do Rajecké doliny

Jediná certifikovaná biolokalita pro volný sběr bylin na Slovensku (i v Čechách). Zahrnuje šest obcí a spoustu krásných luk, úbočí a hor plných mateřídoušky a dalších divokých i vzácných bylin a rostlin. Roste jich tu prý přes 900 druhů.

Rajeckou dolinu najdete 12 km od Žiliny a jak už název napovídá, ukrývá se mezi hřebeny Lúčanské Malé Fatry, Strážovských vrchů, Javorníků a Kysucké vrchoviny. Až se dosyta projdete po loukách, nabažíte se výhledů a nasbíráte si bylinky na léčivý čaj, zastavte se ve vesnici Čičmany, která vypadá jako z perníku! Místní dřevěné domky totiž zdobí bílé ornamentální kresby staré přes 200 let.

Za modrotiskem do Bílých Karpat

Panensky čistou přírodu, hluboké hvozdy a procházky, na kterých skoro nikoho nepotkáte, najdete i u nás. Bílé Karpaty leží u hranic se Slovenskem, o nejvyšší vrchol Velká Javořina se přímo dělíme. Chráněná krajinná oblast vznikla kvůli unikátním loukám, na kterých kvetou divoké orchideje (zejména u obce Tvarožná Lhota)! Nízká nadmořská výška a pozvolné kopečky vyhovují i malým chodcům. 

V nedaleké Strážnici se do dnešních dnů dochovala tradiční řemeslná výroba modrotisku. Gabriela Bartošková pokračuje v rodinné tradici a tiskne na látky lidové i moderní vzory, z kterých vzniká charakteristický modrobílý dekor. Prodejnu i s dílnou najdete v ulici J. Skácela a ve všední den vám i toto řemeslo předvedou. Tradici modrotisku zachovává i rodina Danzingerů v Olešnici na Vysočině. Obě dílny jsem v Herbáři navštívila a překrásné lidové motivy mě zcela okouzlily.

Do Krakonošovy zahrádky v Krkonoších

Mé nejoblíbenější české hory nesmí chybět v žádné řadě Herbáře. V zimě, když tolik netočíme, tady trávím skoro každý víkend a díky tomu jsem si vyzkoušela spoustu různých zimních sportů. I Krkonoše můžete objevovat na skialpech nebo sněžnicích! 

Nejrozmanitější jsou na jaře a v létě, kdy rozkvétají vzácné květiny, bylinky i rostliny a v příjemném počasí můžete zdolávat vrcholy, kochat se burácejícími vodopády i dalekými výhledy. Alespoň jednou ročně vylézt na Sněžku je pro každého Čecha a Češku nutností, ještě že nahoru vede více cest. Pamatujte tři hlavní pravidla výšlapu: teple se obléknout, zabalit si svačinu a šetřit síly. Průměrná roční teplota je zde 0,2 °C, mlhy ji halí až 300 dní v roce. 

Krakonošovu bylinnou zahrádku hledejte v Obřím dole, údolí rozprostíracím se od úpatí Sněžky do Pece pod Sněžkou. Zachovaly se tu tři ledovcové morény (kamenné valy), které protíná řeka Úpa. Pozorně se dívejte, roste tu vzácný koniklec jarní alpinský nebo kopišník tmavý. Dříve sem chodily bylinkářky sbírat magické bylinky o Svatojánské noci, dnes je trhání rostlin přísně zakázáno, jste přímo v srdci Krkonošského národního parku. 

Další zajímavá místa vám prozradí v informačním centru Veselý výlet v Peci pod Sněžkou a v Temném Dole, které spravuje skupina lokálních nadšenců. Skrze své zážitky a tipy předávají lásku ke Krkonošům dál. Dokonce vydávají i krkonošský diář Veselý výlet a koupíte tu i Krkonošskou kuchařku se sebranými recepty z místních chalup.

Za včelami do Krušlova

„Vítán buď, příteli včel!“ zdobí malovaný domeček jako z pohádky v Krušlově na Strakonicku. Právě zde stojí unikátní Machův včelín, sbírka 65 vyřezaných a výtvarně pojatých úlů. Po druhé světové válce jej za čtyři roky vyřezal Josef Mach, srdcem i duší včelař. Včelín stojí v kvetoucí zahradě v nadmořské výšce 740 m n. m., z nedaleké louky vidíte předhůří Šumavy jako na dlani. Dnes slouží jako muzeum tohoto milovníka včel, který zemřel v roce 2008, a včelařství. Pokud uvažujete o pořízení úlu, nebo se chcete dozvědět více o včelách a včelaření, nebo jen spatřit neuvěřitelnou krásu, přijeďte do Krušlova. 

Za živým herbářem na Hospitál Kuks

Perla českého baroka září v Královéhradeckém kraji. Vystavěl ji hrabě František Antonín Špork. Kuks si vybral za své letní sídlo a v roce 1696 se rozhodl, že naproti své lázeňské rezidenci vybuduje domov pro vojenské veterány z okolí. Stavba trvala 41 let a hrabě Špork se zprovoznění už nedožil. Od roku 1744 hospitál provozoval řád milosrdných bratří. Jejich bohulibé působení ukončila druhá světová válka. Naštěstí se celý areál dočkal v posledních letech velkolepé obnovy, a tak se dnes můžete projít barokním palácem, navštívit Šporkovskou hrobku (a zjistit o tomto výjimečném rodu více), dochovanou barokní lékárnu U Granátového jablka, výstavu Českého farmaceutického muzea i novodobou bylinkovou zahradu, ve které rostou i jedovaté rostliny, zkrátka vše, co dříve používali v klášterní apatyce k léčení. Na 144 záhonech však najdete i exotické druhy, úplný botanický atlas!

Vydejte se ale dál, hospitál lemují sochy Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna, který nedaleko odtud vytesal ve volných chvílích do skal jedinečný betlém. Po lávce dojdete do původních Šporkovských lázní, z kterých chtěl hrabě udělat léčebné centrum barokní Evropy. 

Za kostely do Orlických hor

Hory stále odolávají moderní civilizaci, klid v duši najdete už po pár krocích. Ticho, volné výhledy do kraje, čistý vzduch, hluboké lesy a voňavé rostliny působí jako balzám. Orlické hory se tyčí v severovýchodních Čechách při hranici s Polskem, jaro zde nastává později, pověsti se stírají s realitou a trochu přízračnou atmosféru dotvářejí zapomenuté a v posledních letech znovuobnovené kostely. Obec Jedlovou chrání barokní kostel sv. Matouše, vedle kterého otevřel samoobslužný bar místní klučina Adam pro svou sestřičku Ellie. Kostel sv. Jana Nepomuckého v Bartošovicích si zahrál ve filmu Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela, poničený hřbitov dýchá minulostí. Impozantní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově za druhé světové války vyhořel a obnovy se dočkal po roce 2000, proto nikdy nezavírá.

Za samostatný výlet stojí přírodní rezervace rašelinných luk pod Bedřichovkou a Neratovské louky u Divoké Orlice. Zjara zde objevíte bledule a při pečlivém hledání i orchideje nebo lilie.

Previous
Previous

Zahradničíme na balkóně a parapetu podle Herbáře

Next
Next

Knihy o zahradě a vaření, které inspirovali tvorbu Herbáře