Zahradničíme na balkóně a parapetu podle Herbáře

Domácí pěstování bylinek a zeleniny má řadu výhod. Nejen že víte, co jíte, ale během péče o rostliny si dopřejete i báječný relax. Pohled do zeleně a ruce špinavé od hlíny jsou člověku přirozené po celá tisíciletí. I na balkoně nebo parapetu lze vytvořit malý kousek přírody, který se navíc od jara do podzimu každý den mění! 

Domácí výpěstky jsou nejekologičtější potraviny: za použití kompostu, který vyrobíte z vlastních kuchyňských zbytků, můžete i na tom nejmenším balkoně nebo rozšířeném parapetu vypěstovat alespoň pár plodů, ze kterých budete mít určitě větší radost než z unaveného salátu ze supermarketu.

Bylinková zahrádka v každé kuchyni

Nejjednodušší, do čeho se můžete pustit, je pěstování bylinek. Čerstvá pažitka, petrželka, bazalka, tymián nebo rozmarýn dokáží udělat z každého jídla gurmánský zážitek a nevyžadují moc místa. Na pěstování se hodí klasické truhlíky nebo jednotlivé květníky. Semínka nabízejí fascinující film zrození, na první lístky si však počkáte pár týdnů. Menší sazeničky můžete jíst hned a přitom budou stále růst (neotrhejte jim ale všechny listy). Na přihnojování je nejlepší kopřivová jícha: natrhejte pár hrstí kopřiv, ponořte je do vody a nechte pár týdnů odležet v zavřeném kyblíku. Když jícha začne kvasit, slijte ji, nařeďte s vodou v poměru 1:10 a začněte přihnojovat. Dodatečné živiny rostliny potřebují, protože půdu v květináči časem vyčerpají. Kopřivy lze použít i jako postřik proti mšicím a dalším škůdcům, pak je stačí nechat odležet ve vodě 1 den.

Pažitka, petrželka, libeček, máta a meduňka za oknem potřebují alespoň 4 hodiny slunce denně a mají rády bohatou zálivku, ale ne velké přemokření. Bazalka, tymián a šalvěj si zaslouží alespoň 6 hodin slunce denně a zálivky spíše méně. Pokud je budete pěstovat společně v truhlících, rozdělte je podle těchto jejich potřeb.

Zeleninová zahrada na balkoně

Než se pustíte do nákupu semínek, uvědomte si, že ne na každém balkonu, stejně jako zahradě, lze vypěstovat všechno. Nejdříve kriticky zhodnoťte, kolik slunce a jak dlouho vám do okna či balkonu svítí nebo jak tam fouká vítr, a teprve podle toho volte plodiny. Pokud semínka potřebují předpěstovat, vysejte je do misky s prokypřenou půdou a zahrňte je tenkou vrstvou zeminy – čím drobnější semínka jsou, tím menší vrstva na ně přijde. Při pravidelné zálivce za několik dní až týdnů začnou vylézat klíčky, substrát nesmí po celou dobu vyschnout. Když mají rostliny pravé lístky, tedy ty, které už mají tvar specifický pro onu rostlinu, první dva se považují za mateční a nepočítají se, můžete je přesadit do samostatných květináčků. Tipy, jak na pěstování i zpracování plodin najdete v 1. i 2. dílu knihy Herbář ze zahrady přímo na talíř.

Na prosluněných místech se zpravidla daří jahodám, které můžete zasadit do květináčů zavěšených na stropě, obzvláště vhodné jsou převislé odrůdy. Oblíbená jsou i rajčata, kterým stačí zednický černý kyblík nebo černý odpadkový pytel – přitahuje slunce a udržuje kořeny v teple. Do 60litrového pytel se vejdou 2 rostliny, na dně nezapomeňte odstřihnout jeden roh, aby mohla odtékat přebytečná voda. Malé keříčkové odrůdy např. cherry rajčátek si vystačí i s truhlíky. Podél mříže u zdi můžete nechat vinout hrášek, fazolky nebo okurky (salátovým se bude dařit zejména na zasklených balkonech na místech, kam na ně nefouká). V truhlících se bude líbit i ředkvičkám, zeleným salátům včetně hlávkového, skvělý je i dubáček nebo polníček, které můžete sklízet průběžně. Nezapomeňte, že během celého léta je potřeba rostliny pravidelně zalévat, a to i když pojedete na dovolenou, plít a tu a tam lehce rozrušit povrch zeminy v květnících, aby se prokypřila. Na zalévání se výborně hodí vychladlá voda slitá z brambor nebo těstovin, na hnojení studená kávová sedlina. 

Pokud nespotřebujete všechnu úrodu, co jde, zamrazte nebo zavařte, rajčata můžete i nasušit, bylinky na podzim ostříhejte a naložte třeba do olivového oleje. Zbylé části jednoletých rostlin zkompostujte, ať máte příští rok zase zeminu pro nové sazenice.

Previous
Previous

Jubilejní mixtape, aneb to nejlepší z herbářové hitparády do vaší kuchyně a zahrady

Next
Next

Nejúchvatnější místa, která jsme za 10 let Herbáře navštívili