Herbářová móda aneb jak upcyklujeme

Dokážete si vybavit všechno, co máte ve skříni? Objevili jste při průzkumu dávno zapomenuté kousky, nebo sukni, kterou jste si pořídili v rámci impulzivní koupě, ale vzali jste si ji na sebe jen jednou? Problém nastává, pokud vám podobní kostlivci zabírají přes půlku skříně. 

Předtím než vstoupíte do obchodu nebo při každém nutkání si objednat oblečení či doplňky online, si nejprve pečlivě rozmyslete, jestli daný kousek sedí k vašemu typu postavy, zdali ho skutečně potřebujete a jestli se dá dobře kombinovat se zbytkem vašich outfitů tak, abyste si ho mohli vzít na sebe vícekrát do měsíce. Pak zapátrejte po jeho původu. Nové oblečení si totiž můžete pořídit i udržitelnějším způsobem. 

Prověřená kvalita z druhé ruky

Někdy se dají skvělé kousky ulovit u kamarádky ve skříni, na výměnných bazarech zvaných swap nebo v sekáčích. Tu a tam se poštěstí natrefit na opravdový poklad při vyklízení babiččiny skříně, vysněný outfit stojí za to si nechat ušít u módního návrháře. „Oblečení si půjčuji a vyměňuji, ale nejvíc mě baví dělat ze starých modelů, které jsem už v Herbáři oblékla, nové. Ráda upcykluji, přešívám knoflíky, hraju si se siluetou, vymýšlím nové kombinace různých kousků. Někdy mně překvapí, že věc, kterou jsem už odložila do archivu, najednou dohromady s jiným kusem oblečení zase ožije. Stejně to praktikuji i ve svém šatníku,“ usmívá se Kateřina Winterová. Při troše šikovnosti si můžete ze staré sukně ušít tašku, z kalhot ustřihnout kraťasy, nebo si košili přetvořit na designovou zástěru, zkrátka si ze stávajícího garderoby vykouzlit úplně novou a originální. „Miluju zástěry, takže už jich mám hezkou sbírku, dva modely jsem si dokonce sama navrhla, některé jsou přešité z krásných utěrek,“ dodává Kateřina Winterová.

Herbář doprovází už několik sezon česká značka PunkTura, která vznikla z nostalgie ke starým věcem. „K době, kdy se přistupovalo k výrobě s respektem k materiálu, nositeli i nadčasovosti. Věci se vyráběly na to, aby sloužily věčně,“ vysvětluje její autorka Iveta, Josepha. Nošením prověřené kousky oblečení ozvláštňuje obrázky, sítotiskem, nášivkami… Sledujte lokální módní značky, které oblečení šijí ručně z přírodních materiálů, nejen biobavlny. Protože ta nejlepší investice jsou kousky, která nám sednou, cítíme se v nich hezky, a proto je skutečně nosíme. 

Správná péče

O oblečení je třeba se správně starat, aby dlouho vydrželo a mohli jste ho v čase upcyklovat. Každou věc vyperte před prvním nošením podle návodu. Většina oblečení má na sobě cedulku s informacemi o údržbě, v případě, že ji nenajdete, ptejte se při nákupu nebo výměně, jak oblečení čistit. Obecně platí, že lehké a smíšené materiály jako viskóza, elasten či tencel potřebují nízké teploty a malý počet otáček. Podobně jako vlna, které se při teplotě nad 30° C a při velkém odstředění sráží.

Naopak bavlna i len snesou teploty o deset a více stupňů vyšší. Jakmile narazíte na ikonku chemické čistění, věc nenamáčejte, mohlo by dojít k nevratnému poškození textilních vláken, což platí zejména u hedvábí. Pračku nepřeplňujte, ani ji nezapínejte kvůli dvěma špinavým kouskům. Před každým praním oblečení roztřiďte nejen podle barvy, ale také podle materiálu a otočte ho na ruby, na spodní prádlo a punčochy použijte speciální sáčky, které zabraňují zatrhnutí látky či oděrkám na knoflících. Pozornost věnujte i výběru pracího prostředku. K textilním vláknům jsou nejšetrnější ekologické přípravky na přírodní bázi, například značky FeelEco, Yellow and Blue, Denk mit nature či Seventh Generation. Pokud zkombinujete tekuté gely s pracím mýdlem nebo jedlou sodou, spolehlivě se zbavíte nejen skvrn a špíny ale i potu. Jestliže se nedokážete obejít bez aviváže, vybírejte pouze výrobky, jejich základ tvoří esenciálních oleje a sušené bylinky. Na sušičku zapomeňte, prádlu prospívá čerstvý vzduch. Nenechávejte ho však na slunci příliš dlouho, aby nevyšisovalo. Při pořízení i péči je nejlepší umírněnost.

Previous
Previous

Duševní relax podle Herbáře

Next
Next

Jarní očista těla i mysli