Cestování v souladu se Zemí

Dobrodružná cesta do cizí země automaticky nemusí činit životnímu prostředí vrásky. Chcete-li se z dovolené vrátit plni zážitků a bez špatného svědomí v batohu, stačí si osvojit pár jednoduchých tipů.

Doprava na prvním místě

Jako první bychom při cestování měli zvážit způsob a účel dopravy. Nejlepší je takzvaně spojit příjemné s užitečným, tedy při pracovní cestě si zároveň užít dovolenou či naopak. Co se způsobu dopravy týče, tak nejvyšší uhlíkovou stopu mívá (a tedy nejvíce přispívá ke globální změně klimatu) letecká doprava, za ní následuje doprava automobilová a stopu nejnižší obvykle má doprava vlaková. Na stránkách Eco Passenger můžete způsoby dopravy na konkrétní místo porovnat.

Zároveň tam zjistíte, kolik kg oxidu uhličitého se během cesty uvolní do ovzduší. Tak například, pokud budete chtít vyrazit z Prahy do Říma, zjistíte, že během jedné cesty letadlem unikne do ovzduší 160 kg CO2, autem jen 120 kg a vlakem pouze 50 kg.

Pokud se rozhodnete letět, pokuste se zvolit spoj bez přestupů a po ekologicky šetrnějším způsobu dopravy sáhněte alespoň na místě. Ve většině evropských metropolí si za rozumný peníz bez problému můžete půjčit jízdní kolo, které vám navíc pomůže pořádně prozkoumat město a dostane vás i během dovolené do formy. Pomalejší, o to však příjemnější, je zkrátka chodit pěšky, tak si nezapomeňte sbalit dobré boty. A pokud si půjčujete auto, měla by vás zajímat jeho spotřeba.

Offsetování uhlíkové stopy

Napadlo-li vás, že by bylo skvělé, kdyby bylo možné uhlíkovou stopu z dopravy nějak vyvážit tím, že se rozhodnete páchat dobro, jste na dobré cestě. Dnes je skutečně možné uhlíkovou stopu, a to nejen z dopravy, takzvaně offsetovat, tedy vyvážit.

Na výše zmíněných stránkách jste zjistili, že ačkoliv všechny cesty vedou do Říma, ta letecká nejvíce zatěžuje životní prostředí. Abyste si napravili svou „zelenou karmu”, navštivte stránky Offsetujeme CO2. Na těchto stránkách si můžete vybrat projekt, který pomůžete zafinancovat a díky kterému vyvážíte uhlíkovou stopu cesty do Itálie. Můžete třeba přispět na výsadbu aleje stromů, které oxid uhličitý během svého života z atmosféry odčerpají. Vyrovnání cesty do Říma a zpět vás bude stát okolo 300 Kč. To jde, co říkáte?

Cestujte nalehko a chytře

Ať už se vydáte kamkoliv a jakkoliv, cestujte nalehko. Přebytečná kila v kufru vám nejen znepříjemní přesun, ale i zatíží dopravní prostředek, a tím se i zvýší jeho spotřeba. Inspirovat se můžete takzvaným capsule wardrobe, tedy chytře složeným šatníkem. Díky tomu budete mít na dovolené sladěné outfity bez toho, abyste s sebou museli brát celý šatník.

Co si s sebou naopak nezapomeňte vzít, je krabička na jídlo a lahev na pití. Díky nim totiž ušetříte mnoho odpadu, a to už v letadle. Věděli jste, že na letiště si sice nesmíte vzít vlastní vodu, je však možné si sbalit oblíbenou svačinu? Když budete mít krabičku na jídlo vždy po ruce, můžete si do ní i na dovolené nechat sbalit nedojedené jídlo z restaurace nebo rovnou celé také away pouliční kuchyně. Lahev si zase snadno kdykoliv v průběhu dne naplníte vodou. Díky tomu ušetříte mnoho odpadu!

Namísto hotelové kosmetiky, která je naplněná v miniaturních lahvičkách (a které pak brzy skončí na skládce), si na dovolenou dovezte svoji vlastní kosmetiku. Ano, řekli jsme, že byste měli cestovat nalehko. Jak je tedy možné, že vám radíme vozit si s sebou vlastní kosmetiku, když je v hotelu k dispozici?

Ne všechna kosmetika totiž musí být těžká a rozměrná. Vyzkoušejte si na dovolenou sbalit tuhé produkty jako je tuhý šampon, tuhé sprchové mýdlo a tuhé mýdlo na mytí obličeje, které jsou koncentrované a tím pádem velmi skladné. Kromě toho si určitě nezapomeňte přibalit univerzální olej, se kterým ošetříte vlasy i kůži celé rodiny.

Podporujte lokální business

Co by to bylo za dovolenou, kdybyste se nezajímali o místní přírodní i člověkem vytvořené památky, jedinečné jídlo a neopakovatelnou architekturu? Podpořte místní obyvatele nejen zájmem o jejich kulturu, ale i návštěvou tamějších podniků a využitím lokálního ubytování. Velké hotelové rezorty vyměňte raději za menší penzion či eco friendly ubytování, které vlastní místní lidé.

Vyhněte se také all inclusive stravování, kvůli kterému se často plýtvá jídlem. Stejně tak se porozhlédněte po malé taverně, která ve městě funguje desítky let a spoluutváří místní atmosféru, než vstoupíte do strohé hotelové restaurace. Zároveň svými financemi nepodporujte řetězec supermarketů, ale drobné pěstitele na místním trhu.

Previous
Previous

Aromaterapie je nový recept na dobrou náladu

Next
Next

Aby odpad nebyl problém