Aromaterapie je nový recept na dobrou náladu

Až půjdete příště z práce unavení a rozčílení, zkuste si místo oblíbené lahve Prosecca domů přinést lahvičku esenciálního oleje. Aromaterapii si užijte právě po náročném dni v práci, kdy potřebujete svému organismu připomenout, že je o něj pečováno a že se může uvolnit!

Vůně vám pomohou se zrelaxovat a tím se vzdálit od stresových situací. Esence zklidní vaše porouchané nervy a pomohou řešit i případnou nespavost. Dál po aromaterapii rozhodně sáhněte v případě nachlazení a dalších respiračních onemocnění. Některé oleje vám však mohou pomoci také od bolesti kloubů nebo nepříjemných ekzémů. A pokud máte strach, aby se nejednalo o další zaručenou novodobou esoterickou praktiku, přečtěte si o tisíce let starém aromaterapeutickém umění.

Tradiční využití, tisíciletá historie

Čich je jedním z našich nejstarších smyslů a zároveň brána ke vzpomínkám. Všimli jste si? Skutečně si skrze vůně a pachy uchováváme vzpomínky a pocity v dané situaci. V případě aromaterapie vdechneme určité léčivé silice bylin. Ty skrz dýchací cesty putují do plicních sklípků a krevních kapilár a dál skrz krev do orgánů a lymfatického systému. Zároveň přes limbický systém – část mozku, mohou příznivě ovlivnit vnímání emocí, chování i dlouhodobou paměť.

Síly vůní si cenili již staří Egypťané před 5 000 lety, kdy terapeuticky používali omamnou myrtu, kadidlo, skořici a jalovec. Využívali je pro výrobu vonných mastí, olejových macerátů a parfémů a vykuřovali jimi pokoje. Na vonné oleje nedali dopustit ani staří Řekové a Římané. Hippokratés, nejznámější starověký lékař a zároveň zakladatel moderní lékařské vědy, nakázal spalovat v ulicích Athén byliny pro překonání moru. Jindy doporučoval pacientům léčebné vonné masáže a koupele.

Destilace esenciálních olejů byla známá na Kypru již před 4 000 lety. Přelom v užívání vonných silic k léčbě nastal na blízkém východě před zhruba 3 000 lety, kde destilaci zdokonalil významný alchymista a lékař Avicenna. Tím, že do procesu přidal chlazení začal vyrábět kvalitní růžovou vodu, které si tehdy velmi cenila celá Evropa. Tato destilační metoda se na Blízkém východě s úspěchem používá dodnes. Díky ní a kvalitním místním rostlinám vznikají ty nejvoňavější léčivé esence.

Poslední korunku nasadil ve 20. letech 20. století léčbě esenciálními oleji francouzský chemik Maurice Gattefossé. Při práci ve své laboratoři pro výrobu parfémů se mu totiž podařilo opařit si ruku. Poraněné místo si namátkou potřel esenciálním olejem z levandule. Když se rána začala nezvykle rychle a dobře hojit, popsal tuto zkušenost a poprvé použil slovo aromaterapie, které se následně odborné i laické veřejnosti vžilo a zůstalo dodnes.

unsplash-image-MCJE6Zd0cLs.jpg

Kvalita především

Každá rostlina má jiný charakter a obsahuje různé složení a množství léčivých silic. Čím náročnější je rostlina na pěstování a čím méně obsahuje silic, tím vzácnější výsledný produkt, takzvaný esenciální či éterický olej, je. Například na 1 kg levandulového esenciálního oleje je potřeba zhruba 250 kg levandule. Mezi nejcennější oleje patří olej z růže, verbeny, vanilky, jasmínu a květu pomerančovníku. Na výrobu 1 kg se musí nasbírat několik tun rostliny. Obecně se má za to, že 1 kapka esenciálního oleje se rovná 10 kg byliny.

Díky tomu si lépe uvědomíme že esenciální oleje jsou velmi silné a drahé přírodní chemikálie. Jednak tedy kvalitní oleje nebývají levné a zároveň je potřeba s nimi zacházet obezřetně. Nikdy je nepoužíváme na kůži neředěné, nekapeme je do vody pro vnitřní užití ani je samotné nepřidáváme do koupele. Kvalitu bychom si měli pohlídat tak, že se vždy dočteme český i latinský název byliny na lahvičce, díky kterým si ověříme druh byliny. Zároveň by na etiketě mělo být zdůrazněno, že se jedná o 100% éterický nebo esenciální olej. Ideální je zvolit certifikovanou BIO kvalitu.

Naopak označení vonný olej říká, že se jedná o syntetickou vůni. Ta sice pokoj provoní, nemá však žádné léčebné účinky a zároveň v tomto ohledu není výzkum ještě dostatečně daleko tak, abychom mohli říci, že je syntetická vůně pro organismus vůbec bezpečná.

Použití esence přírody

Už víme, že jsou pravé esenciální oleje skuteční siláci z přírodní říše. Obecně se v těchto olejích skrývá několik stovek chemických látek, které působí na psychickou i tělesnou stránku, které jsou zároveň propojené. Vždy je potřeba hlídat doporučené množství esenciálního oleje, v těhotenství dvojnásob. Některé oleje se v případě těhotenství zcela nedoporučují užívat. Všechny oleje uchovávejte v temnu a chladu, ideálně v komoře nebo špajzu. Vždy daleko od nenechavých dětských ručiček! Některé oleje voní jako dobrůtky a děti je nesmí ani olíznout, ani vypít, jinak hrozí vážná otrava.

Přesné složení olejů se liší výběrem byliny. Každý esenciální olej tedy uleví od jiných obtíží a každý můžeme používat různými způsoby. Při použití difuzéru nebo aromalampy se léčivé esence dostanou do našeho organismu skrz dýchací cesty. Další možností je propojit esenciální olej s kvalitním, za studena lisovaným olejem vhodným na kůži, který následně vmasírujeme na různá místa těla. Díky oleji se esenciální olej také dostane do těla a působí tak například na zažívání nebo proti bolesti kloubů.

2021-09-21 (1).png

Která bylina je ta pravá pro vás

Bazalka

Milovaná kuchyňská bylinka umí v podobě esenciálního oleje zklidnit nervový systém. Stane se nejlepší kamarádkou v případě nervozity, úzkostí, při bolestech hlavy nervového původu a křečích v zažívacím ústrojí. Říká se, že vám pomůže se rozhodnout a zároveň dodá odvahu rozhodnutí uskutečnit. V létě vůně odpuzuje hmyz.

Tymián

Další bylinka, která neodmyslitelně patří do našich kuchařských receptů, pomáhá skrz vůni léčit záněty dýchacích cest. Zároveň velmi ráda posílí přirozenou obranyschopnost organismu, srdce a krevní oběh. Má se za to, že také uklidňuje při melancholické náladě a úzkostech.

Rozmarýn

I tato známá bylinka pomůže posílit imunitu v případě respiračních onemocněních. Zároveň podpoří funkci krevního oběhu a rozproudí v těle energii. Proto se doporučuje při dlouhodobé únavě. Při práci pomůže s koncentrací a podpoří také paměť.

Květ pomerančovníku

Jinak také olej neroli. Jedná se o jeden z nejcennějších esenciálních olejů, který si prý zamilovala egyptská královna Kleopatra. Kromě blahodárných účinků na mládí pleti zároveň zklidňuje psychiku a uvolňuje nejen od všemožných strachů, ale pomáhá i s přicházejícími depresivními náladami a stavy.

Růže damašská

Další vzácný olej pochází z růže damašské. Díky svým účinkům na harmonizaci psychiky se může považovat za přírodní antidepresivum. Pomáhá zklidnit myšlenky, emoce i nálady a podporuje správnou funkci hormonálního systému.

Šalvěj

Další bylinka, která uklidňuje nervový systém. Působí sedativně, proto si esenci oblíbíte zejména při nespavosti. Kromě toho však šalvějový olej využijete při všech dalších nervových obtížích, úzkostech, nervozitě i dalších neklidných stavech mysli. Zároveň má protizánětlivé účinky a může ulevit od bolestivé menstruace, napjatého břicha a křečí.

Máta

Esenciální olej z máty se vyplatí mít doma pro všechny případy. Vždy vám uleví při respiračních onemocněních a dalších problémech s dýcháním. Zároveň se ráda postará o nepříjemné obtíže v trávicí oblasti – rozpustí křeče, nevolnost i nechutenství.

Previous
Previous

Prospěte se do krásy a pohody aneb proč je spánek tak důležitý

Next
Next

Cestování v souladu se Zemí