Prospěte se do krásy a pohody aneb proč je spánek tak důležitý
Přemýšleli jste někdy nad tím, co se děje, když usnete? Zatímco vy se nacházíte v prostoru „nevědomí”, mozek má spoustu práce a stejně tak tělo. Nejprve je potřeba zpracovat a uklidit zážitky, poté zregenerovat svaly a kůži. A na to je potřeba dostatek času. A klid!
Během různých spánkových fází se v těle odehrávají odlišné procesy. Chvilku po usnutí jsme ještě snadno probuditelní. Dále se však svaly čím dál tím víc uvolňují a naše vědomí je vzdáleno od děje v místnosti. Mozek si nejprve přehrává zážitky nasbírané během dne a ukládá je do paměti. To vnímáme prostřednictvím snů. Zatímco tato fáze souvisí spíše s naší psychikou, další fáze, hlubší spánek, více regeneruje tělo po fyzické stránce. Během noci různě klesá a stoupá krevní tlak, zrychluje a zpomaluje se srdeční tep a dech a mění se i tělesná teplota.
Pokud spánek dlouhodobě zanedbáváme, zhoršují se nejen naše fyzické schopnosti, ale i psychická pohoda či dokonce zdraví a trpí také náš vzhled. Stejně tak, jako jsme každý jiný, potřebujeme i jinak spát. Obvykle se však uvádí, že optimální je 7–8 hodin spánku s tím, že někomu dostačuje hodin 6 a jiný jich potřebuje naopak 10. Potřeba spánku se zvyšuje s objemem podnětů i fyzické námahy.
S regenerací je samozřejmě spojená také kvalita naší pleti a vlasů. Jednoduše řečeno. Zanedbáte-li spánek a dlouho do noci pracujete nebo doháníte potřebný čas na sebe, je na tom bitý nejen váš psychický stav a nálada, ale i krása!
Pryč s vráskami, pupínky a kruhy pod očima
Vzhledem k tomu, že se celý organismus během spánku regeneruje a ozdravuje, je nezbytný také pro náš pěkný vzhled. Asi nejčastějším znakem nevyspání jsou kruhy pod očima, které jsou způsobené nedostatečným prokrvením kůže v obličeji. Tmavé kruhy však nejsou jediné, co nás po probdělé noci může před zrcadlem čekat.
Během regeneračních procesů během spánku se například vyplavuje kolagen, který kromě jiného zodpovídá také za hladkou, elastickou kůži. A je to právě jeho úbytek, co v dospělosti způsobuje vrásky. Zjistilo se, že pokud spíte méně než 5 hodin, objeví se u vás vrásky 2x pravděpodobněji a více, než když budete spát alespoň 7–8 hodin. Žádný produkt není přirozenějším lékem proti vráskám, než spánek! A navíc je zdarma. Při regeneraci se samozřejmě také léčí záněty, a tak spánkem předcházíme vzniku pupínků či podporujeme jejich rychlejší hojení.
Chceme zářivou pleť, lesklé vlasy a milý úsměv
Jedním z hlavních znaků spánku je hluboké uvolnění svalů a zároveň prokrvení kůže. Nevyspání například způsobuje změnu výrazu, obličej vypadá povadle a sklesle. Kůže skrz prokrvení kůže získává potřebné živiny ke své obnově a zároveň vypadá svěží, proto říkáme, že jsme se vyspali do růžova. Tělo také vyplavuje takzvaný spánkový hormon melatonin, který odpovídá za regenerační procesy, které v kůži probíhají. Zároveň se během spánku tělo čistí od látek nepotřebných, jakými jsou například toxiny, a to i prostřednictvím kůže. Nejintenzivněji se hojí rány.
Kromě kůže ze spánku těží také vlasy. A to zejména díky zmíněnému prokrvení kůže, během kterého pokožka hlavy a také vlasové kořínky dostanou živiny k růstu a obnově. Dlouhodobá nevyspalost také souvisí s vyplavováním stresového hormonu kortizolu, kvůli kterému vlasy vypadávají.
Máte-li chuť udělat pro své vlasy a pleť během spánku ještě něco navíc, zkuste si pořídit saténový povlak na polštář. Díky němu se vlasy v noci příliš necuchají a nelámají a ani pleť se nezpotí a „nezmačká”.
Štíhlá linie
Dalším benefitem dobrého spánku je jeho vliv na zacházení s tukem. Mozek totiž ve spánku řídí činnosti spojené s tuky prostřednictvím hormonu leptinu. Čím více tuku se pod kůží schovává, tím intenzivněji mozek produkuje leptin. To se následně projeví tak, že nemáme příliš chuť na jídlo. Pokud však nespíme dostatečně, tento hormon se nevyplaví a místo něj se v těle objeví jiný hormon, takzvaný hormon hladu. A díky němu se druhý den najíme ještě více, než by bylo potřeba. Nedostatek spánku tedy prokazatelně souvisí s vývojem obezity.
Vyspěte se do růžova
Jak se tedy prospat abychom se ráno probudili s hladkými, růžovými tvářemi a jemnými vlasy? Jednak je potřeba dodržovat určité zásady už během dne. Pokud ráno zapneme raketový pohon a letíme dnem jako namydlený blesk, večer mozek špatně zpomaluje a nashromážděný stres mysli nám nedovolí si odpočinout. Máte-li se spánkem problém, berte to jako znamení, že je potřeba zpomalit. Pro dobrý spánek bychom se měli každý den hýbat, třeba chodit do práce pěšky. Zároveň tělo potřebuje strávit určitou dobu na denním světle.
Před spaním samozřejmě nepijte žádné povzbuzující nápoje, jako je káva, černý a zelený čaj nebo alkohol. I večeři byste měli dojíst nejpozději 3 hodiny před spánkem. Mozek budí také modré světlo, které vyzařují monitory a displeje. Hodinu před spánkem si dejte teplou sprchu, která spánek prokazatelně zlepší. Máte-li rádi rituály, můžete si zalít bylinkový čaj na spaní s třezalkou nebo meduňkou. Můžete si také zacvičit jemnou jógu a ideálně meditovat. Těsně před spaním si v ložnici vyvětrejte a už si jen čtěte knížku. Hlavně před spánkem s partnerem neřešte ani problémy partnerské, ani environmentální či politické. Žádné. Spánek netřeba vyplašit!