Doudlebské ušaté koláče

00_2254.jpg

Nejprve mě zaujal název, pak vzhled tohoto tradičního koláče z Českobudějovicka pečeného na dožínky, posvícení a místní pouť. Recept doudlebské rodačky Zdenky Chadtové jsem objevila na webových stránkách Českého rozhlasu a hned jsem si ho zamilovala. Koláček je nejen krásný na pohled, ale nemá skoro žádné okraje!  Tedy až na malá ouška, decentně přišpendlena pečenou mandlí. Obec Doudleby má zhruba jen 500 obyvatel, ale o to silnější je zde tradice těchto bohatých koláčů, které jinde nenajdete. Hospodyňky je zdobily podle toho, co doma zrovna našly ve spíži. Když bylo po létě dost povidel, šup tam s nimi. Kdo měl makové políčko, plnil makovou náplní… Jako sváteční pečivo je doudlebský ušatý koláč hoden stát vedle starých známých frgálů, merhovaných koláčů a dalších klasických zdobných dobrůtek našich předků. A věřím, že dojde stejné slávy. Snad se o to zaslouží i má sladká kuchařka a vy mi pomůžete šířit zprávu o tradiční pochoutce z jihu Čech po celé zemi. Zaslouží si to! 

Suroviny

TĚSTO

300 ml mléka 
42 g čerstvého droždí (1 kostka)
100 g krupicového cukru
100 g másla
350 g hladké mouky
250 g polohrubé mouky
špetka strouhaného muškátového květu
strouhaná kůra z 1 chemicky neošetřeného citronu 
½ lžičky soli
1 lžíce řepkového nebo ořechového oleje
4 lžíce rumu 
3 žloutky
hladká mouka na poprášení 

MAKOVÁ NÁPLŇ

200 g mletého máku
100 ml mléka
3 lžíce medu
1 lžička perníkového koření

TVAROHOVÁ NÁPLŇ

500 g plnotučného tvarohu (z alobalu)
2 žloutky
1 lžička vanilkové esence
2 lžíce rumu
4 lžíce moučkového cukru
strouhaná kůra z 1 chemicky neošetřeného citronu nebo podle chuti 

OŘECHOVÁ NÁPLŇ

250 g mletých vlašských ořechů
2 lžíce pastovaného medu 
trochu vody podle potřeby

POVIDLOVÁ NÁPLŇ

250 g švestkových povidel
30 ml rumu 

NA DOKONČENÍ

1 hrst loupaných mandlí
1 hrst půlek vlašských ořechů
1 hrst rozinek
1 vejce
2 lžíce másla
2 lžíce rumu 

 

Popis

Mléko lehce zahřejeme, aby bylo vlažné. Do poloviny rozdrobíme droždí, promícháme s 1 lžící cukru a necháme vzejít kvásek, trvá to asi 10–15 minut. Do zbylého mléka dáme máslo a necháme ho rozehřát. 

Mouku prosejeme do větší mísy, přidáme špetku muškátového květu, citronovou kůru, sůl a zbylý cukr. Přilijeme mléko s máslem, vzešlý kvásek, olej, rum, přidáme žloutky a vypracujeme hladké, řidší těsto. Zlehka posypeme moukou, mísu zakryjeme utěrkou a těsto necháme zhruba 45 minut kynout, až zdvojnásobí svůj objem. 

Mezitím připravíme náplně. Mák povaříme v mléce do zhoustnutí, vmícháme med a perníkové koření a necháme zchladnout. Tvaroh prošleháme se žloutky, vanilkou, rumem a cukrem. Na ořechovou náplň promícháme ořechy s medem. Povidla rozmícháme s rumem dohladka. 

Vykynuté těsto rozdělíme na čtvrtiny, z každé vytvarujeme bochánek, položíme ho na plech vyložený pečicím papírem, zakryjeme utěrkou a necháme ještě 10 minut kynout. 

Bochánky rozválíme přímo na pečicím papíře do čtverce (zhruba o hraně 20 cm). Každou náplň dáme do jiného cukrářského sáčku, stříkáme je od středu koláčů do kruhu (zhruba o průměru 20 cm) až téměř ke kraji do libovolných ornamentů. Ozdobíme mandlemi, ořechy a rozinkami. Na krajích těsta zbydou prázdné rohy, které překlopíme do středu jako uši. Potřeme je prošlehaným vejcem. Necháme 15 minut kynout a rozehřejeme troubu na 170 °C. Koláče pečeme 15 minut, pak plechy otočíme, aby se rovnoměrně propekly, a pečeme ještě 15 minut. Máslo rozehřejeme, promícháme s rumem a směsí potíráme teplé koláče. Necháme zchladnout. 

HERBAR7+PROMO-04213.jpg

Více receptů najdete v knihách Vaříme podle Herbáře

Previous
Previous

Petrželový džem nejen na snížení krevního tlaku

Next
Next

Pohanková kaše nejen pro babičku a dědu