Vybavte si zahradu hmyzím domečkem
Domečky pro hmyz sestavené z přírodnin nejrůznějšího charakteru se v posledních letech objevují v zahradách, sadech a parcích stále častěji. Mnozí si je prohlíží s nadšením a obdivem k miniaturám, málokdo se však při pozorování soustředí na to nejdůležitější – hmyz. Hmyzí domečky totiž zdaleka neplní pouze estetickou funkci. Jejich maličcí obyvatelé obohacují životní prostředí a přispívají k hodnotné úrodě našich zahrad.
V první řadě nám hmyz pomáhá s likvidací nežádoucích zahradních škůdců, a to především tehdy, chceme-li se vyhnout hubicím chemickým přípravkům. Velmi důležitou funkcí je taktéž opylování, které svojí aktivitou samy včely medonosné zdaleka nepokryjí. Některé rostliny jsou sice samosprašné (opylují se samy), nicméně například většina ovocných stromů k opylení hmyz potřebuje. Obyvatelé těchto přírodních malých ubytoven tak odvedou nedocenitelnou práci.
Podívejme se na ty nejužitečnější
Škvor
Pokud tomuto tvorovi poskytnete tmavé a klidné keřovité útočiště, pomůže vám s likvidací nejen mšic, ale také vlnatek, svilušek a dalších listových parazitů.
Slunéčko sedmitečné
Stejně jako škvor se i slunéčko s oblibou pouští do mšic, kterých za svůj život zlikviduje až 4 000.
Zlatoočky
Tento jemný hmyz s průhlednými křidélky pomáhá především ve svém larválním stavu, kdy kromě mšic úspěšně likviduje housenky, červy, larvy much, svilušky a další.
Vosíci
Tento drobný hmyz zbarvením podobný vosám loví hmyz a pavouky, z nichž mnozí parazitují na vaší budoucí úrodě.
Potřebujeme
Dřevěnou krabici či kus palety se dnem
Nejrůznější přírodniny
Vrtačku
Provázek nebo drátek na připevnění
Postup
Pokud jako rám používáme kus staré palety, na zadní část přivrtáme či přitlučeme prkénko, které nám vytvoří dno. To posléze provrtáme středně velkým vrtákem tak, aby do domečku mohl lézt hmyz i zezadu. Čím více je zadní strana provrtaná, tím lépe budoucím hmyzím obyvatelům bydlení zpřístupníme.
Takto vytvořený rám následně začneme systematicky plnit nasbíranými přírodninami nejrůznějšího charakteru. Skvěle poslouží například šišky, tráva, suché kvítí, kůra, větvičky, rákosí nebo bambus. Prostor plníme tak, aby na sebe jednotlivé přírodniny doléhaly a ve vertikální poloze domečku držely na svém místě.
Když máte rám zcela naplněný, stačí už jen domeček přivrtat či pověsit na vhodné venkovní místo do vaší zahrady.