Okurky Ing. Bohuslava Holmana
Holmanovy okurky jsou dnes mezi zahrádkáři již notoricky známé. Ať už rádi nakládáme malé okurky do zavařovaček, nebo upřednostňujeme čerstvou křupavou salátovou okurku, s okurkami Ing. Bohuslava Holmana zkrátka nesáhneme vedle.
Přestože obecně hybridním odrůdám příliš nefandíme, rádi čas od času uděláme výjimku, pokud to dává smysl. Co se okurek nakládaček týče, všichni si přejeme naplnit naše zavařovačky dostatkem kyselých okurek, na kterých si pochutnáme později v zimě. Se starými odrůdami bohužel není jistota tak bohaté úrody jako s okurkami odrůd hybridních. Pokud už se rozhodneme zvolit okurky hybridní, měly by to být ty od skutečného okurkového krále, českého šlechtitele pana Ing. Holmana.
Velký šlechtitel
Ing. Bohuslav Holman založil v roce 1992 rodinnou firmu, která se zabývá šlechtěním okurek. A ne ledajakým šlechtěním! Pečlivým vybíráním odrůd, které se ručně opylují a pod přísným dohledem sledují, dokázal vypěstovat takové okurky, které nás svou úrodou věru nezklamou! Takové šlechtění není jen tak, ale je to skutečná věda, která probíhá v laboratorním prostředí.
Sám Ing. Bohuslav Holman se zabýval šlechtěním jeho oblíbených okurek více než 40 let. Byl to skutečně odborník na slovo vzatý, který se dokonale orientoval v genetice těchto malých zelených plodů a dopodrobna s nadšením vysvětloval, jak je správně pěstovat. Stejně tak radil, jak okurky chránit před neduhy, které je napadají. Proto také sepsal Desatero správného pěstování okurek, které vám představíme v dalším článku. Pan Ing. Bohuslav Holman bohužel v roce 2012 zemřel, ale jeho místo převzal jeho syn, Ing. Jiří Holman, Ph.D. A tak dílo žije dál! A možná poroste i na vaší zahrádce, co říkáte?
Přednosti a nevýhody hybridních odrůd
Okurky Ing. Bohuslava Holmana jsou hybridní odrůdy, které jsou také označovány jako F1. Díky pečlivému vybírání otcovské a mateřské linie jsou v potomkovi zvyrazneny kýžené vlastnosti. Velkou nevýhodou hybridních odrůd je to, že ze semínek jejich plodů si znova bohužel kvalitní okurky nevypěstujeme. Potomci těchto kříženců už se moc rodičům nepodobají a málokdy si na nich pochutnáme. Musíme si tak na příští rok sehnat osivo nové. Oproti tomu se ale hybridní okurky mohou pyšnit mnoha výhodami. Jaké to jsou?
Vskutku velkou výhodou je odolnost proti nemocem, kterou ocení snad každý zahrádkář. Má pak méně práce s ochranou rostlinky a ušetří si mnohé starosti. Stejně tak opadnou jeho obavy, že by se v půdě choroboplodné zárodky mohly udržet i do další sezóny. A pokud někdo třeba nedejbože používá chemické postřiky, alespoň jich do své zahrady či na pole užije méně. Za to je příroda vždy ráda.
Pečlivým výběrem rodičovských linií je docíleno kvality a výborné chuti plodů. Některé okurky mají dokonce v genech zapsáno, že nehořknou. To se bude do zavařovacích sklenic, kde si budou okurky plavat v kyselém láku, náramně hodit!
Čím víc květů, tím víc plodů na záhoncích po celé republice
Šlechtěním okurek se také podporuje vyšší plodnost rostlinek. Díky tomu se můžeme těšit na větší úrodu z poměrně malé plochy záhonků. Hybridní odrůdy okurek mají větší poměr samičích květů, ze kterých se po opylení rodí malinké okurčičky. Některé odrůdy dokonce nemají samčí květy žádné a nepotřebují ani opylení včelkami. Takové okurky jsou perfektní do skleníků a fóliovníků, kam se občas opylovačům buď nechce, nebo do nich ani zavítat nemohou.
Podle lokality vaší zahrádky si můžete i vybrat odrůdu nakládaček, kterým se u vás bude nejvíce dařit. Do teplejších krajů naší kotliny se více hodí okurky jemnoostné. A kde je trochu chladněji, je lepší zasadit drsňačky – hruboostné nakládačky.
Zajímá vás, jaké okurky Ing. Bohuslav Holman máme v našem sortimentu? Rádi vám je zde představíme.
Okurky nakládačky Bohdana F1
Kvalitou plodů i odolností vůči chorobám je podobná odrůdě Fatima F1 (osvědčená nakládačka s jemnými ostny, převážně samičího typu, geneticky nehořká, značně odolná k plísni okurkové i k ostatním významným chorobám okurek), je však ještě o něco odolnější vůči plísni okurkové, a tedy je i výnosnější. Geneticky nehořká, převážně samičí. Nať značně vzrůstná, plody štíhlé (poměr délky k šířce 3 : 1), tupě zakončené, kvalitní. Vhodná především do teplejších pěstitelských oblastí. Hůře se vyrovnává s náhlými poklesy teplot během sklizní.
Okurky nakládačky Jitka F1
Geneticky nehořká, převážně samičí odrůda, vysoce odolná k plísni okurkové i k ostatním významným chorobám okurek – k virovým mozaikám CMV a ZYMV, bakterióze, gumóze i k padlí. Plody kratší, štíhlé (poměr délka : šířka je 2,9 : 1), tupě zakončené, tmavěji zelené. Méně náročná na teplo, a tedy vhodná i do chladnějších oblastí.
Okurky nakládačky Karolina F1
Převážně samičí odrůda s jemnými ostny. Podle dosavadních zkoušek vychází výnosově dokonce o něco lépe, než v České republice nejpěstovanější odrůda Regina F1, což je u jemnoostných odrůd výjimečné. Vzrůst je bujný, plody štíhlé, delší (poměr délky k šířce je 3,2 : 1), velmi kvalitní, s tupými konci. Odolnost vůči plísni okurkové je z jemnoostných odrůd jedna z nejlepších, dále je velmi odolná k virové mozaice CMV, k bakterióze, gumóze a padlí. Je vhodná především do teplých pěstitelských oblastí. Je dosti citlivá na náhlé poklesy teplot v době sklizní.
Okurky nakládačky Viola F1
Převážně samičí, hruboostná odrůda. Vychází z odrůdy Regina, má však bujnější vzrůst a ještě vyšší výnos. Odrůda Regina je nejrozšířenější odrůda v České republice. Odrůda Viola má štíhlý plod (poměr délky k šířce je 3 : 1), velmi kvalitní, s tupým zakončením. Podíl jalových květů menší než u Reginy. Odolnost vůči chorobám (plísni, virózám CMV a ZYMV, bakterióze, gumóze a padlí) i vůči chladu. Vhodná i do chladnějších oblastí, velice dobře odolává náhlým poklesům teploty během sklizňového období.
Okurky salátovky Linda F1 mix
Nejrozšířenější odrůda polních salátovek v České republice. Odrůda výrazně samičího typu, značně odolná vůči většině významných chorob okurek, včetně plísně okurkové. Plod je kratší, stejnoměrně tmavozelený, bez krčku. Velmi dobře se jí daří i v chladnějších pěstitelských oblastech, a to jak v poli, tak ve fóliovnících a sklenících (na vedení – provázky, sítě apod.). Ve sklenících vyžaduje opylení včelami, a tedy dostatek větrání.